Ojed kod bebe
Kako da postupam sa ojedom ispod pelena?
Ojedi se često javljaju na pregibima i koži koja je izložena dejstvu stolice i mokraće ili trenja – kada je dete previše utegnuto pelenama.
Na pojavu ojeda utiče sastav mokraće i stolice, pa se on češće javlja kod postojanja mokraćne i crevne infekcije, ili prekomerne količine kisele hrane, odnosno napitaka koje je konzumirala beba ili majka dojilja.
Ogoljena mesta na koži je dobro namazati jednoprocentnim Eozinom, da bi se brže osušila. Zaštitna bebi-krema koju redovno koristite sada neće biti od koristi, štaviše, može još i da pogorša situaciju. Pomoći će bilo koja bebi-krema sa cinkom, jer on ubrzava obnavljanje oštećene kože.
Kako sprečiti ojed?
Najvažnija je preventiva, što se postiže redovnim kupanjem bebe – dva do tri puta nedeljno, kao i prebrisavanjem uprljane kože pelenom koja je natopljena toplom vodom, posle čega se koža prosuši suvom pelenom i nanese zaštitna krema. Ako dojite, vodite računa šta jedete!
Da li je dobro bebinu kožu brisati vlažnim maramicama?
Upotreba vlažnih maramica je zgodna u gostima, kod lekara i slično, ali se ne preporučuje svakodnevno. One ne bi smele da sadrže alkohol i parfeme, što bi dodatno iritiralo nežnu dečiju kožu.
Da li ojed može da se javi ako beba nosi pelene za jednokratnu upotrebu?
Ove pelene dobro upijaju tečnost i za većinu dece predstavljaju odličnu zaštitu od dejstva mokraće tokom 8—12 sati. Ali, kada se beba ukaki, treba je što pre zaprati i presvući.
Kako da sprečim pelenski osip?
Pelenski osip je posledica iritacije kože u predelu ispod pelena i može se javiti kako kod pamučnih, tako i kod pelena za jednokratnu upotrebu.
U prvom slučaju, izaziva ga prašak ili omekšivač za veš kojim su pelene tretirane, a u drugom – gel za upijanje vlage ili parfem.
Ako želite da bebi stavljate isključivo pamučne pelene, pronađite deterdžent koji toleriše i potrudite se da veš nakon pranja bude dobro ispran (stavite na pranje u veš-mašinu manju količinu veša i praška i uključite program sa više vode ili za intenzivno ispiranje).
Ukoliko vam je vodovodska voda meka, omekšivač nije potreban, ali ako je tvrda, pelene će bez njega biti neprijatno oštre i brzo će se cepati, pa potražite u bebi prodavnicama specijalni omekšivač za bebe. Što se tiče pelena za jednokratnu upotrebu, nemojte koristiti one sa parfemom i menjajte ih sve dok ne nađete vrstu koja bebi odgovara.