Položaj bebe pri spavanju
U kom položaju beba treba da spava?
Položaj na leđima bebi prija. Ali, sasvim mala beba, ukoliko nije podrignula nakon obroka, može – ako bljucne, da aspirira (udahne) sadržaj iz usta, što i zna da bude opasno. Zato je beba mlađa od dva meseca najbezbednija u polubočnom položaju, pri čemu u toku u dana treba menjati stranu na kojoj leži.
Da Ii je dobro da beba leži potrbuške?
Stručnjaci ne preporučuju da se beba mlađa od dva meseca ostavlja u položaju potrbuške bez nadzora, jer je sindrom iznenadne smrti značajno češći kod mlađe odojčadi u ovom položaju. U budnom stanju je treba postavljati potrbuške, ne samo zbog bolje ventilacije pluća, već i da bi polako vežbala oslonac na ruke, što joj pomaže u motornom razvoju. Posle uzrasta od dva meseca (za bebe rođene pre vremena se računa korigovani uzrast, tj. onaj u kome bi imale dva meseca da su rođene na vreme) može se zdravo odojče ostavljati potrbuške da spava, jer je dovoljno snažno da oslobodi disajne puteve. Uostalom, brzo će porasti toliko da se samo namesti kako mu najviše odgovara.
Da li je dobro bebi često menjati položaj u krevetiću?
U principu, nije poželjno da beba leži isključivo u jednom položaju, jer su u prva tri meseca kosti još uvek mekane, pa dolazi do deformacija dela tela na koji se isključivo oslanja (zatupasta glava na temenu – kod položaja na leđima, u polje iskrenuta stopala – kod položaja na stomaku, deformiteti karlice – kod položaja na boku). Zato položaje treba menjati u toku dana, s tim da beba nikad ne bude okrenuta tako da gleda u zid, već ka sredini sobe, kako bi ostvarila komunikaciju sa okolinom. Ovo znači da pravac glava-noge treba menjati više puta u toku dana za 180 stepeni, ako je krevetac smešten pored zida.