Stridor kod bebe
Zvučni fenomen pri disanju stručno nazvan stridor, nastaje usled prepreke u strujanju vazduha na nivou grkljana ili dušnika, bilo pri udisaju, bilo pri izdisaju. Može biti urođen i stečen.
Moja beba od rođenja „škripi u grudima” prilikom disanja, što me zabrinjava. Inače je potpuno zdrava i lepo napreduje. Kome da se obratim za pomoć?
Kod vaše bebe se radi o urođenom stridoru. Uzroci mogu biti razni: mekana hrskavica grkljana ili dušnika, paraliza jednog nerva koji oživčava mišiće grkljana ili suženje dušnika usled pritiska spolja (obično je uzrok neki nenormalno postavljen krvni sud). P
otrebno je da se javite pedijatru koji će pregledati bebu i po potrebi, uputiti je kod dečijeg otorinolaringologa i/ili pulmologa. Ako je u pitanju samo meka hrskavica ili paraliza nerva, stridor će se u roku od najviše 6 meseci izgubiti, jer će hrskavica da očvrsne, a nerv da se oporavi od pritiska koji je pretrpeo prilikom porođaja. Anomalija krvnih sudova se otkriva Doppler ultrazvučnim pregledom i leci hirurški.
Moja beba se prilikom hranjenja zagrcnula, pa iskašljala, ali se hripanje u grudima pri disanju nastavilo. Šta da radim da bi prestalo?
Zagrcnjavanje može da bude vrlo dramatično i zahteva neodložnu pomoć kako se beba ne bi ugušila. Ukoliko je posle toga zaostao stridor, odnesite bebu specijalisti za uho, grlo i nos koji ima instrumente za pregled grkljana. Verovatno se deo aspirirane hrane zaglavio, pa će ga lekar ukloniti. Inače, starija odojčad i mala deca koja sve trpaju u usta, mogu da, nehotice, udahnu strano telo i tada nastaje prava drama.
Moje jednogodišnje dete je počelo promuklo da kašlje i da hripa pri disanju. Nema temperaturu, ali se bojim da se ne uguši. Šta da radim?
Verovatno se radi o krupu (virusnom laringitisu). Iako deluje dramatično, možete i sami jednostavno da mu pomognete.