Šetnja bebe
Bebe vole šetnju na otvorenom prostoru – i zimi i leti, po lepom vremenu, jer tako šire svoje vidike i upoznaju svet oko sebe.
Kada bebu smem prvi put da izvedem napolje?
Prvi kontakt sa spoljnom sredinom beba ima prilikom otpuštanja iz porodilišta kući, a tu niste u poziciji da birate vremenske uslove. Ako je zima, treba daje odmah ispred bolničkih vrata čeka zagrejan auto koji će da je doveze do kućnog praga.
Pre prve šetnje, bebu treba po malo držati pored otvorenog prozora (obučenu kao za izlazak), zatim na terasi, pa tek, nakon ovakve pripreme, izneti napolje, za početak pored kuće.
Prvi izlazak se savetuje kada se bebi osuši pupak, pod uslovom daje spoljna temperatura između 15° i 28° C i da je lep, stabilan dan, bez vetra. Ako je hladnije, čekajte šest nedelja, nakon čega možete iznositi bebu po lepom danu i na temperaturu oke nule, pod uslovom da je adekvatno obučete.
Koliko dugo treba da traje šetnja bebe?
Šetnja treba u početku da traje 15-20 minuta, pa svaki naredni izlazak produžavajte za po 10 minuta, sve dok beba ne ogladni, a zimi ne duže od dva sata. Nemojte se pridržavati kalendara, već se prilagođavajte trenutnim vremenskim uslovima, je zimi zna da bude toplo i lepo, a leti hladno i kišovito.
Kako da šetam bebu?
Bebu je najlakše šetati u kolicima. Dok je sasvim mala, šeta se u ležećem položaji okrenuta licem ka osobi koja gura kolica, radi bolje komunikacije.
Kad bude mogl da sedi, bolje ju je okrenuti da gleda u smeru kretanja, kako bi zadovoljila potrebe da upoznaje okolinu.
Bebu stariju od pet meseci možete, nakratko, šetati u „kengur nosiljci, okrenutu licem ka vama ili, što je bolje, od vas, pri čemu jastuk za pod glavu podvijete nadole i unutra da bebi ne bi zaklanjao vidik i ometao disanje.
Nosiljka za leđa se ne savetuje pre prvog rođendana, ali sling marama se može koristiti u svakoi uzrastu, pod uslovom da se upotrebljava pravilno, bilo da je beba sa vaše prednje bočne ili zadnje strane.
Moja beba samo sisa i ne pije vodu. Šta da radim kada u toku šetnje ožedi?
Sedite na klupu i slobodno je nadojite. Ništa lepše od prizora majke koja doji bebu. Međutim, ni flašica sa vodom ili bebi-čajem nije loša za poneti.
Kako da obučem bebu za šetnju?
Zavisi od spoljne temperature, vlažnosti vazduha i strujanja vetra. Pelene je bolje da budu za jednokratnu upotrebu, jer je beba u njima, garantovano, suva, pa se ne rashlađuje kad se upiški.
Preko obucite ono što nosi u zatvorenom prostoru, a odozgo, ako to nije dovoljno, prema uslovima: džemperić, jaknu ili skafander.
Ako je hladno, najbolje je da bebu stavite u postavljenu vreću sa kapuljačom. I u toj situaciji bebi treba dodatno zaštitili stopala od zime debelim, mekim patofnama (vunenim ili kožnim, sa krznom iznutra).
Na glavi je obavezna kapa koja pokriva uši, ako je temperatura blizu nule, i kapuljača, a na rukama tople rukavice.
Šal treba da greje samo vrat, ali se ne stavlja preko usta. Leti bebu obucite lagano u pamučnu odeću svetlih boja.
Majica treba da je bez rukava ili sa kratkim rukavima, a „zeke” tanke ili, umesto njih, pantalonice sa kratkim nogavicama. Ako je jako toplo, dovoljan je bodi. Na glavi je obavezan platneni šeširić, a na kolicima suncobran ili slična zaštita od sunca.
U koje doba dana je najbolje šetati bebu?
Zimi bebu treba šetati u najtoplijem delu dana (12-13h), a leti u najhladnijem (ujutru i predveče).
Da li beba treba da se sunča?
Ne treba. Iako se pod dejstvom sunca u koži stvara vitamin D, šteta je veća od koristi jer je ozonski omotač toliko oštećen da ne pruža dobru zaštitu od UV zračenja, opasnog po zdravlje svih ljudi (izaziva rak kože).
Bebu je najbolje smestiti u „šareni” hlad, tj. ispod ne previše guste krošnje olistalog drveta. Ako ste na izletu ili na plaži, namažite bebinu kožu izloženu suncu dečijom kremom sa zaštitnim faktorom – najmanje 50.
Šta da radim ako beba u šetnji plače?
Pokušajte da odgonetnete šta je uzrok. Svež vazduh pojačava apetit, pa može da se desi da je beba nakon duge šetnje ogladnela.
Ako je u pitanju starije odojče u fazi prohodavanja, nije isključeno da se umorilo, pa hoće kući. Bebi je možda vrućina – raskomotite je i napojite ili nadojite. Ako je vreme hladno, a beba bleda u licu sa hladnim prstićima, požurite kući da se ugreje.
Međutim, beba najčešće plače u kolicima zato što joj je dosadno. Odojče mlađe od četiri meseca se vozi u ležećem položaju pri čemu vidi samo nebo, krošnje drveća i osobu koja gura kolica. Ukoliko je bilo postavljeno tako da ne može da vas vidi, okrenite ga drugačije i komunicirajte sa njim: pričajte, pevajte – šta bilo, samo da vam čuje glas i vidi gestikulaciju. Položaj potrbuške mu potpuno ograničava vidno polje, što zna veoma da ga naljuti.
Od navršena četiri meseca beba može da se postavi u kolicima u polusedeći položaj, tako da joj se vidik širi. Tada možete da je okrenete i ka sebi i od sebe (najbolje menjajte, pa ćete videti šta više voli).