Trovanje kod dece
Mom desetomesečnom sinčiću je naglo pozlilo. Šta bi moglo da bude uzrok?
Kod zdravog deteta koje odjednom, „iz čista mira” ispoljava poremećaj vitalnih funkcija prvo pomislite na trovanje. Trovanje kod odojčadi nije tako često kao kod male dece, ali do njega ipak može da dođe, bilo da starije odojče samo proguta otrov ili lekove, ili da mu ih ponudi starije dete, ili u slučaju predoziranja lekova koje su mu dali odrasli, obično u cilju obaranja temperature.
Inače, mnoga hemijska sredstva koja se koriste u domaćinstvu i poljoprivredi su veoma otrovna. Svega nekoliko gutljaja može da predstavlja fatalnu dozu za malo dete.
Akutno trovanje kod dece može da nastane na više načina: unošenjem otrova na usta (ingestija), udisanjem otrovnih isparenja i direktnim kontaktom preko kože i sluznica.
Određen broj sanitarnih i drugih proizvoda koji se koriste u domaćinstvu sadrže korozivne kiseline (hlorovodonična, sumporna, borna, hlorsirćetna, salicilna i acetosirćetna) ili korozivne baze (natrijum i kalijum hidroksid, amonijak i dr.) kao aktivne komponente. Ove materije direktno oštećuju sluznicu digestivnog trakta sa kojom dolaze u kontakt, izazivajući „hemijske opekotine”.
Dok sam se okrenula, dete je progutalo dedine lekove. Šta da radim?
Postavite ga u položaj na bok sa glavom nadole i gurnite mu prst dugoko u usta kako bi izazvali povraćanje.
Bez obzira da li vam je to uspelo ili nije, hitno odnesite dete u najbližu zdravstvenu ustanovu. Ako niste u mogućnosti da to sami uradite ili dete već ispoljava znake trovanja, zovite hitnu pomoć!
Trovanje lekovima može da bude slučajno („zadesno”) – kada dete proguta lekove namenjene drugim ukućanima, ili usled predoziranja njemu namenjenih le- kova.
Da li je opasno ako dete popije veću dozu lekova za obaranje temperature?
Svi lekovi uzeti u prevelikoj dozi mogu da izazovu trovanje, ali je ovde nemoguće sve pobrojati. U svakom pakovanju leka postoji uputstvo, gde su opisani simptomi predoziranja leka.
Za decu su naročito opasni salicilati. Zbog potencijalno toksičnog dejstva na dečiju jetru (Rejov sindrom), ovi lekovi se ne daju deci do 16 godina. Međutim, za obaranje povišene temperature se u dečjem uzrastu preporučuje Paracetamol (Panadon, Febricet, Miralgin, Eferalgan, Fervex), koji takođe može da izazove toksične efekte u slučaju predoziranja. Simptomi su: gubitak apetita, muka, povraćanje, povećano znojenje, bolovi u trbuhu, žutica i uvećanje jetre, a kod neke dece i koma.
Dete je dohvatilo kutiju sa lekovima, ali ne znam da li je nešto popilo. Šta da radim?
Ukoliko primetite neke od znakova trovanja, odmah odnesite dete u najbližu zdravstvenu ustanovu ili zovite hitnu pomoć.
Kuko postupiti sa otrovanim detetom?
Prvo se mora pružiti hitna pomoć ili dete brzo transportovati u najbližu ustanovu. Po mogućmpsti, poneti ambalažu sa etiketom koja sadrži naziv i sastav otrovne materije koju je dete konzumiralo. Intenzivna reanimacija se nastavlja i u toku transporta, sve do definitivnog zbrinjavanja, koje se sprovodi u zdravstvenoj ustanovi.