Stres i pravljenje bebe
Po prirodi sam sklona stresu, pa se unapred plašim kako će stres uticati na moje šanse da zatrudnim. Šta da radim?
Naučnici još pokušavaju da utvrde kakva povezanost postoji između stresa i začeća, ali dosadašnje studije samo su pokazale da ekstremni stres negativno utiče na plodnost – a većina žena nije pod takvom vrstom stresa.
Kako preveliki stres tačno utiče na plodnost? To je moguće na nekoliko načina.
Stres može čoveka da onesposobi, bar kad je u pitanju plodnost. Kao što već verovatno znate, previše stresa smanjuje libido i onemogućava učinak – a može takođe da snizi nivo testosterona i proizvodnju spermatozoida. Zato se posle napornog dana, opustite, koristeći metode za borbu protiv stresa. Što manje brinete o začeću, to će se ono lakše dogoditi.
Prvo, kada je žena pod velikim stresom, mozak luči neurotransmitere koji deluju na hormone zadužene za ovulaciju – što može da je odloži ili omete. Naime, žene koje su pod snažnim emocionalnim stresom ponekad uopšte nemaju ovulaciju, čak i ako redovno dobijaju menstruaciju. Drugo, izuzetno jak stres može da dovede do promene cervikalnog sekreta (tankog sloja sluzi koja spermatozoidima pomaže da doplivaju do cilja), što znatno otežava ne samo utvrđivanje tačnog vremena ovulacije već i začeće. A možda se najobičniji razlog što preveliki stres može da osujeti planove za začeće krije u činjenici da parovi u takvim uslovima ne mogu dovoljno često da vode ljubav (a to je, na kraju krajeva, ključno za trudnoću).
Na svu sreću, telo se zaista lako prilagođava gotovo svakoj situaciji, uključujući i stres. Prosečan svakodnevni stres jeste nešto na šta se vaše telo sigurno već naviklo, što znači da stres verovatno neće uticati na vašu plodnost ukoliko možete da ga kontrolišete.
Čak i ako se čini da normalan stres u vašem životu – naročito kad se spoji sa stresom koji je moguć dok pokušavate da zatrudnite – izaziva poremećaje vaših ciklusa (izgleda da nemate ovulaciju na vreme ili su vam menstruacije manje redovne nego obično), ipak nema razloga da zbog toga budete pod stresom. Kad vaše telo (i um) nauči da se svakog meseca izbori sa stresnom situacijom izazvanom pokušajima da zatrudnite, navići će se na tu novu okolnost i vaši ciklusi će se normalizovati.
Ali to ne znači da treba da trpite stres, bar ne onaj ekstremni. Naučite kako da ga ublažite, jer će vam to možda pomoći da zatrudnite i suočite se sa (srećnim) stresom koji trudnoća i kasnije roditeljstvo neizbežno donose. Zato se opustite, udahnite duboko i proučite savete za oslobađanje od stresa.
• Pronađite način na koji ćete se opustiti. Da, jedan od razloga zbog kojih ste pod stresom verovatno je nedostatak vremena u toku dana (naročito otkako ga dodatno trošite pokušavajući da zatrudnite). Ipak, možda će vam dobro doći da povremeno odvojite malo vremena za omiljenu televizijsku seriju, jer vam to može pomoći da se oslobodite stresa, ali i da budete produktivniji u svemu ostalom, uključujući seks radi bebe. Stoga pravite ovakve pauze i radite sve što vas opušta. Pročitajte nekoliko strana knjige u kojoj uživate, prelistajte zanimljiv časopis ili se zabavite čitajući najnovije tračeve o slavnim ličnostima. Slušajte muziku za svoju dušu, ili slušajte zvuke prirode ukoliko vas to smiruje. Vodite dnevnik (možete da upotrebite onaj na kraju knjige) ili popunjavajte album za slike, a možete i da blogujete o svom iskustvu u pravljenju bebe. Ili, jednostavno, idite u šetnju.
• Olakšajte sebi tamo gde možete. Ako ste kao većina današnjih žena, verovatno imate previše obaveza. Stoga pokušajte da smanjite broj stresnih aktivnosti, počevši od najmanje važnih (to ćete svakako morati da uradite kad stigne beba – važnija od svega). Naravno, pravljenje bebe nalazi se na samom vrhu liste vaših obaveza i zato, umesto da skraćujete vreme posvećeno tome, što bi samo povećalo stres, odlučite koje ćete druge obaveze odložiti ili prepustiti nekom drugom. Naučite da kažete ne za nove poslove pre nego što se preopteretite.