Poremećaji ishrane i plodnost
Godinama sam se borila s poremećajem ishrane i uposlednje vreme mnogo mije bolje. Razmišljam o tome da zatrudnim, ali se pitam da li je poremećaj ishrane mogao da se odrazi na moju plodnost.
Ko što već dobro znate, borba s poremećajem ishrane zaista može biti mukotrpna.
Ako vam je ITM ispod 18,5, možda bi trebalo da dobijete neki kilogram pre nego što počnete da pravite bebu. Razgovarajte sa svojim lekarom o tome koliko bi dodatnih kilograma za vas bilo idealno (možda će vam preporučiti da dostignete ITM između 20 i 24, mada je svako telo drugačije).
Ako se malo popunite, moguće je da ćete uskoro imati stvarno veliki stomak napredak koji ste teškom mukom postigli, a zahvaljujući kojem su vaše prognoze za trudnoću veoma dobre. To što ste poremećaj ishrane prepustili prošlosti gotovo sigurno će vam pomoći da dobijete bebu.
Nelečeni poremećaji ishrane, međutim, sasvim su druga priča, koja obično nema srećan kraj što se tiče začeća. Pouzdano se zna da poremećaji ishrane, naročito aktivni, mogu veoma ozbiljno da ugroze plodnost. Naime, čak svaka peta žena koja se leci od neplodnosti ima anoreksiju ili bu-limiju. To ne iznenađuje budući da takvi poremećaji negativno utiču na hormonsku ravnotežu, potrebnu za začeće.
Evo kako: u slučaju anoreksije, drastično smanjen unos kalorija i preterano ve-žbanje dovode do velikog gubitka težine i značajnog smanjenja telesne masnoće (obično mnogo ispod normalnog nivoa). Ovi činioci zajedno mogu dovesti do potpunog obustavljanja menstrualnog ciklusa žene – nema ovulacije, nema menstruacije – zbog čega je začeće praktično nemoguće. Ako se anoreksija godinama ne leci (ili se leci bez uspeha), reproduktivni sistem žene može trajno da se ošteti, a u nekim slučajevima menstruacija se nikada više ne obnovi. Čak i ako žena uspe da zatrudni, ekstremno nizak nivo telesne masnoće povećava opasnost od pobačaja.
Bulimija takođe pogubno deluje na plodnost žene, čak i ako je njena težina relativno normalna. Naime, oko pedeset od-sto bulimičnih žena nema redovan menstrualni ciklus (što, opet, umanjuje šanse za začeće). Ali problemi s plodnošću mogući su i kod bulimičnih žena koje imaju redovno menstrualno krvarenje, pošto naizme-nično prejedanje i čišćenje mogu sniziti nivo hormona u organizmu.
Ishrana lišena hranljivih materija, koja je zajednička i anoreksičnim i bulimičnim osobama, može takođe dovesti do pada libida, smanjenja kvaliteta jajnih ćelija, stvaranja nepovoljnih uslova u materici i prestanka funkcije jajnika – zbog čega zdrava trudnoća može postati nedostižna. Za one žene koje pate od poremećaja ishrane psihički stres (zbog stalne opsednutosti hranom i telesnom težinom) predstavlja još jedan potencijalni uzrok neplodnosti.
Ima li dobrih vesti? Preduzimanje koraka da bi se poremećaj ishrane stavio pod kontrolu – kao što ste već učinili i resili da nastavite s tim – može da vam povrati plodnost i pomogne da ostvarite snove o bebi. Razgovarajte s lekarom o svojim planovima i budite potpuno otvoreni u vezi s problemima koje ste imali (i možda još imate, iako su manji u poređenju sa onima u prošlosti). Ukoliko vam je ipak potrebno lečenje pre nego što odlučite da zatrudni-te, sada je vreme da dobijete pomoć, bilo u okviru nekog programa, bilo od specijaliste za poremećaje ishrane. Možda bi čak trebalo da nastavite s terapijom za vreme trudnoće kako se bolest ne bi povratila usled normalnih promena na vašem telu u tom periodu. Poseta dijetetičaru takođe vam može pomoći da promenite navike u ishrani, kako biste i dalje mogli da hranite svoje telo, a uskoro i telo buduće bebe. Grupe za podršku (potražite ih i na internetu) mogu takođe da vam pomognu da se pravilno hranite, kao i da prebrodite eventualne probleme u vezi s novim izgledom svog tela za vreme trudnoće.
Sta je ovde najbolja vest? Približno osamdeset odsto žena čiji su poremećaji ishrane uspešno izlečeni sposobno je da zatrudni, što znači da i vi to možete.