Gubljenje u težini i začeće
Imam petnaestak kilograma više i želim da zasnujem porodicu. Koji je najbolji način da smršam?
Kada je u pitanju skidanje težine, lakše je to reći nego uraditi – čak i ako vas planovi za pravljenje bebe izuzetno moti-višu – ali je svakako ostvarljivo. Prvo odredište na putu ka cilju (pre nego što svratite u prodavnicu po jogurt, sveže voće i šarga-repu) treba da bude ordinacija vašeg lekara. S njim postavite razuman cilj za skidanje kilograma i razuman plan za njegovo ostvarivanje.
Razgovarajte i o zdravstvenim problemima koji mogu doprinositi preko-mernoj težini, kao što su oboljenje tiroidne žlezde ili rezistencija na insulin. Najbolje bi bilo da ostvarite cilj šest do osam nedelja pre prvih pokušaja da zatrudnite, kako bi vaše telo moglo da se navikne na svoj novi oblik pre nego što ponovo počne da se menja (ako niste znali, trudnoća u velikoj meri menja telo).
Nemojte da pristanete na ekstremne dijete – čak ni one s visokim unosom be-lančevina i niskim unosom ugljenih hidra-ta – jer one mogu lako da iscrpu vaše zalihe hranljivih materija koje su od vitalnog značaja za pravljenje bebe (uostalom, želite da izgubite težinu, a ne hranljive materije).
Čuvajte se i tečnih dijeta, tableta, dodataka ishrani za mršavljenje i svega onoga što obećava brz učinak („Izgubite deset kilograma za dve nedelje!”). Suviše brzo gubljenje težine takođe može da stvori probleme s plodnošću – ovoga puta zbog smanjenog lučenja progesterona, što onemogućava ovulaciju. Brzo mršavljenje može imati za posledicu brzo gojenje samo nekoliko me-seci kasnije; studije pokazuju da žene koje sprovode ovakve dijete imaju nižu stopu plodnosti od onih koje skidaju kilograme na razuman način. Ako to radite polako i sigurno, možda nećete pobediti u nadmetanju za skidanje kilograma, ali ste svakako odabrali najbolji način na koji ćete smršati u periodu pre začeća. Postepeno gubljenje težine obezbediće vašim reproduktivnim hormonima dovoljno vremena da se prilagode novim uslovima.
Držite dijetu koja smanjuje unos kalorija i masti, ali ne preterano, a težište stavlja na uravnotežen unos posnih izvora belan-čevina, mlečnih proizvoda s niskim procentom masti, povrća, voća i integralnih žitarica. Takve dijete nisu popularne, ali je veća verovatnoća da će doneti rezultate i da ćete ih vi očuvati. Smanjite porcije (jedite više niskokaloričnih salata, a manje namirnica bogatih kalorijama) i uvedite naviku da jedete češće a manje (dobra strategija i za ishranu u trudnoći). Pijte mnogo vode i nemojte zaboraviti da uzimate prenatalne vitamine (da biste popunili eventualne rupe u ishrani koje dijeta može da stvori). Smanjite ih, ako vam je lakše – a jeste za velike ljubitelje „brze hrane” – izbacite slatkiše, gazirana pića i ostalo. Ako do sada niste vežbali, počnite da se bavite fitnesom. Makar i pola sata šetnje nekoliko puta nedelj-no jeste odličan način skidanja kilograma u okviru priprema za zdravu trudnoću.
Neke žene misle da im druženje pomaže da ostanu motivisane za skidanje kilograma (i da umesto pohovanih šnicli jedu salate od povrća). Ako se to odnosi i na vas, pogledajte forume na internetu da biste videli da li možete da se udružite s drugim potencijalnim mamama koje očajnički žele da izgube težinu i dobiju bebu.
Ako se osećate obeshrabreno zbog toga što morate da smršate, imam za vas ohrabrujuću vest, koja će vam sigurno izmamiti osmeh (i podstaći vas da uzmete zalogaj zdravog voća): gubitak od samo pet do deset posto celokupne telesne težine kod žena s viškom kilograma (a posebno gojaznih žena) koje nisu imale ovulaciju dovodi do spontanog obnavljanja ovulacije u šezdeset odsto slučajeva. A znate šta ovulacija može da vam donese – bebu, naravno!