• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Hirzutizam (prekomerna dlakavost kod žena)

Hirzutizam (prekomerna dlakavost kod žena)

O hirzutizmu u ginekologiji se govori kada postoji povećana kosmatost ženskog tela, posebno lica. Ova kosmatost je neželjena, tako da stvara psihološke i socijalne probleme. Značajnije je, međutim, da ona može predstavljati kliničku manifestaciju ozbiljnih oboljenja, zbog čega nikad ne srne biti zanemarena.

Jedna od ženskih karakteristika je postojanje kosmatosti gotovo isključivo u pubičnom i aksi-larnom predelu. Prisustvo pojačane dlakavosti na naušnici, bradi, ili oko areola dojki, odnosno na donjem delu abdomena i po donjim ekstremiteti­ma, ne bi bilo prihvatljivo po raširenim socijal­nim normama. Isto se odnosi i na akne, koje su najčešće deo fizioloških zbivanja. Ako bi se opre-delili za ovu “socijalnu definiciju” hirzutizma, onda bi skoro 25% odraslih žena imalo ovaj prob­lem. Treba takođe napomenuti da je stepen maljavosti izuzetno zavisan i od godina života, što se posebno odnosi na kosmatost lica, kao i od etničkih i rasnih karakteristika. Stoga se sa pravom može postaviti pitanje kada je hirzutizam odraz patoloških zbivanja, a kada posledica fizio­loških varijacija u organizmu žene.

U velikom broju slučajeva hirzutizam se povezuje sa androgenim hormonima. Činjenica je da ovi hormoni nisu svojstveni samo za muški pol, već se normalno nalaze i u organizmu žene. Stvaraju se tokom procesa steroidogeneze i u jajniku i u nadbubrežnoj žljezdi i neophodni su i za razvoj dojki, mišićnog sistema i libida. Uz to kod žene androgeni određuju i raspored telesne kosmatosti. Kada su dojke u pitanju, androgeni kod muškarca sprečavaju razvoj ovog organa. Nasuprot tome, kod žena njihova koncentracija predstavlja bitan faktor koji modulira veličinu i oblik dojki, što je posebno izraženo u adolescen­ciji. Ovi hormoni su takođe odgovorni i za razvoj akni u istom periodu.

Obzirom da je najvažniji uzrok pojave hirzu­tizma povećana koncentracija androgena, s pravom se može postaviti pitanje kada je sekrecija androgena poremećena? Klinički se smatra da je njihova sekrecija neodgovarajuća kada pacijentk­inja ima poremećaj menstrualnog ciklusa i kada je neplodna. Jasno je daje sekrecija nenormalna kada u organizmu postoji tumor koji stvara androgene, zatim kod kongenitalne adrenalne hiperplazije ili Kušingovog sindroma (Cushing). Međutim, kod najvećeg broja pacijenatkinja hirzutizam je posled­ica normalnih fizioloških variacija u androgenoj produkciji (a), ili posebne osetljivosti na andro­gene (b). Hirzutizam postajetako evidentni psiho­loški, socijalni i kozmetički problem, ali ne i bolest Zbog toga se danas sve češće govori o postojanju takozvanog funkcionalnog hiperandrogenizma, odnosno o neželjenim manifestacuijama andro­gene sekrecije u organizmu žene.

Androgeni, posebno u slučaju kada im je povećana koncentracija, pokreću razvoj sitnih, nežnih, jedva vidljivih dlačica (lanugo), čiji je ukupan broj u sistemu kože genetski određen i nepromenljiv od trenutka rađanja. Posle toga oni potpomažu rast i debljanje dlake do terminalnog stadijuma, tako da ona postaje jasno vidljiva. Upravo na ovaj način nastaje pojačana kosmatost, odnosno hirzutizam. Androgeni hormon koji ima posebno izražen učinak u ovom pogledu je dehidrotestosteron (DHT).

ANDROGENI HORMONI

Mada je o androgenima bilo reči u poglavlju Hormoni – njihova uloga i određivanje u gineko­loškoj praksi, na ovom mestu ćemo ponoviti neke osnovne postulate.

Testosteron je glavni cirkulišući androgen. Dnevno se stvara oko 0.2-0.3 mg testosterona, od čega je približno polovina ovarijalnog i adrenalnog porekla, a ostali deo se stvara perifernom konverz­ijom iz androstenediona. Iako je testosteron akti­van u mozgu i mišićima, njegova aktivnost u koži, a posebno na korenu dlake, zavisi od konverzije u dehidrotestosteron (DHT). Pomenuta konverzija se ostvaruje pomoću enzima 5cc-reduktaze. Osobina dehidrotestosterona je da se vezuje sa znatno većim afinitetom za androgene receptore, gradeći aktivne androgen-androgen receptorske komplekse. Testosteron i DHT su najjači prirodni androgeni, dok su dehidroepiandrostenedion (DHEA), dehidroepiandrosteron sulfat (DHEAS) i androstenedion manje potentni, ali se mogu pretvoriti u jake androgene u mnogim tkivima, posebno u jetri i potkožnom masnom tkivu. Zbog toga se često označavaju androgenim prekursori-ma. DHEAS se uglavnom stvara u nadbubrežnoj žljezdi, kao i najveći deo DHEA.

Oko 80% cirkulišućeg testosterona je vezano za ß-globuline, odnosno globuline koji vezuju seksualne hormone (SHBG), 19% za albumine, a samo 1% je slobodno. DHEA, DHEAS i androstenedion nisu u značajnijoj meri vezani za vezujuće proteine u cirkulaciji, tako da određivanje njihovog nivoa u potpunosti odražava njihovu biološku aktivnost. To nije slučaj sa testosteronom, čije rutinsko određivanje obuhvata i vezani i slobodni oblik ovog hormona.

Osobina svih androgena je da smanjuju sin­tezu SHBG-a u jetri. To je razlog zašto je koncen­tracija ovih globulina niža kod muškaraca, odnosno zašto je u njihovom serumu veća slo­bodna frakcija testosterona. Pored androgena i insulin smanjuje koncentraciju SHBG-a, dok nje­govu sintezu u jetri stimulišu estrogeni i hormoni tireoidne žlezde. Zapamtimo da u ženskom orga­nizmu testosteron ne doprinosi negativnoj feed back regulaciji svoje sopstvene sinteze. Zbog toga svi faktori koji imaju tendenciju smanjenja SHBG-a, kao što su androgeni i hiperinsulinemi-ja, povećavaju slobodnu frakciju biološki aktivnih androgena. Suprotno ovome, vezujući kapacitet u cirkulaciji se povećava tokom trudnoće i kod hipertireoze, kao i kod onih žena koje kontinuira­no koriste oralne kontraceptive. Egzogeni estro­geni podižu koncentraciju SHBG-a, povećavajući njihovu sintezu u jetri. Na taj način estrogeni iz kontraceptivnih pilula smanjuju biološku aktivnost testosterona preko povećanja produkci­je SHBG-a, dok progestageni vrši supresiju steroidogeneze u jajnicima. Ovaj efekat se široko koristi u terapiji hirzutizma. Egzogeni androgeni vrše supresiju sinteze SHBG-a, mada mehanizam ovog delovanja nije poznat.

Kod žena sa hirzutizmom, zbog povišenih vrednosti androgena, vrednosti SHBG-a su sman­jene, posebno u slučajevima kada postoji i hiperinsuhnemija (npr. sindrom policističnih jajnika). Ovo smanjenje SHBG-a dovodi do povećanja slobodnog, aktivnog testosterona, mada je ukupna koncentracija testosterona u nor­malnim granicama.

Slični članci

Policistični jajnici – na koje sve načine se mogu lečiti?

Policistični jajnici su medicinsko stanje kod žena koje se karakteriše prisustvom cista na jajnicima, što može dovesti do različitih simptoma...

Pročitaj jošDetails

Koliko često treba raditi pregled dojke?

Sve češće smo u prilici da čujemo kako je neka žena obolela od karcinoma dojke i bori se za život....

Pročitaj jošDetails

Važnost lečenja erektilne disfunkcije i seksualni odnos nakon lečenja

Erektilna disfunkcija je veoma čest problem kod muškaraca, pogotovo kod onih u poznim godinama i može imati ozbiljan uticaj na...

Pročitaj jošDetails

Potečkoće sa začećem

Postovani, prolaktin mi je povisen 530. Ref.vrednost je do 490. Predlozili su mi profil prolaktina, rezultati su u 8-643, u...

Pročitaj jošDetails

Nalaz papa III grupe

Postovani, Danas sam dobila rezultate papa testa,odnosno medicinska sestra me je pozvala i rekla da mi je papa test III...

Pročitaj jošDetails

Kasni mi dva meseca

Postovani..Imala sam redovnu menstruaciju do skoro,prvi put mi je kasnilo 2 meseca,pa sam pila neke tablete da bih dobila i...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Poprečna pregrada vagine

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.