Muški sterilitet
Kad bračni par ima poteškoća sa začećem, približno u 35 do 40 odsto slučajeva uzrok se krije u muškarcu – obično u vidu poremećaja produkcije sperme. Loš kvalitet sperme (recimo, sperma s hromo- zomskim anomalijama) može da izazove sterilitet i/ili dovede do pobačaja. Svako odstupanje od normalnih vrednosti broja spermatozoida, njihovog normalnog mo- tiliteta (pokretljivosti), progresivne pokretljivosti (koja označava kvalitet kretanja) i/ili veličine i oblika spermatozoida može stvoriti probleme s plodnošću. Sposobnost spermatozoida da se kreću i kvalitet tog kretanja mnogo su značajniji za plodnost od broja spermatozoida. U suštini, mnogi muškarci sa smanjenim brojem spermatozoida još su plodni.
Koji su uzroci poremećaja proizvodnje sperme?
• Anatomski problemi, kao što su: varikocela u skrotumu (proširene vene oko testisa, koje ometaju proizvodnju sperme – oko 15 odsto muškaraca ima va- rikocele; taj problem uglavnom se može rešiti hirurškom intervencijom), retrogradna ejakulacija (kada se ejakulat vraća u bešiku umesto da izlazi kroz penis), nespušten testis (kada se testis ne spusti potpuno u skrotum u detinjstvu, pa zato ne funkcioniše normalno), erektilna disfunkcija (nemogućnost da se postigne ili održi erekcija, koja ima suštinski značaj za ejakulaciju). Ponekad se lekovima i/ili hirurškim putem mogu otkloniti svi navedeni nedostaci, pa se tako rešava i pitanje steriliteta. Metoda potpomognutog začeća (kao što je vantelesno oplođenje) takođe rešava ove probleme.
- Godine. Iako su muškarci plodni i posle osamdesete, kvalitet i pokretljivost spermatozoida postepeno opadaju oko četrdesete. Ponekad ta silazna tendencija utiče na plodnost, a ponekad ne.
- Problemi sa imunitetom. U retkim slučajevima muškarac proizvodi antitela koja se ponašaju prema spermatozoidima kao prema uljezu. Ta antitela napadaju spermatozoide, umanjuju njihovu pokretljivost i ponekad sprečavaju oplođenje jajne ćelije. Kortikosteroidi se koriste da bi se smanjila proizvodnja ovih antitela. Ukoliko to ne donese rezultate, problem se rešava lečenjem steriliteta, na primer vantelesnim oplođenjem ili ICSI
- Nedovoljna telesna težina. Muškarac s malom telesnom težinom ponekad ima smanjen broj spermatozoida i oslabljenu funkciju sperme. Kad se takav muškarac ugoji, sterilitet izazvan ovim razlogom najčešće nestaje.
- Gojaznost. Muškarci koji su gojazni ili im je telesna težina neznatno povećana ponekad imaju probleme sa sterilitetom. Razlog se krije u tome što višak masnog tkiva pretvara muški hormon testosteron u ženski hormon estrogen i tako onemogućava proizvodnju sperme i smanjuje njen opšti kvalitet. Gubitak viška kilograma rešenje je za ovaj tip neplodnosti.
Polno prenosive bolesti. Nelečene polno prenosive bolesti mogu da oštete muški reproduktivni trakt, čime se onemogućava normalan prolazak spermatozoida. Lečenje PPB u većini slučajeva ponovo vraća plodnost.
- Nelečene hronične bolesti, kao što je dijabetes, mogu izazvati erektilnu disfunkci- ju. Neki lekovi takođe utiču na seksualnu funkciju, ali i na spermatozoide .
- Ukoliko se hronične bolesti uspešno drže pod kontrolom, povećavaju se i šanse za začeće.
- Zauške (ukoliko su preležane posle puberteta) mogu ponekad da utiču na funkciju testisa; i druge dečje bolesti i infekcije mogu da imaju slično dejstvo.
- Lečenje karcinoma. Hemoterapija i zračenje određenih delova tela doprinose ste- rilitetu muškarca (pogledajte uokvireni tekst na sledećoj strani).
Način života i životna sredina takođe mogu da izazovu muški sterilitet – u tom slučaju otklanjanjem negativnih činilaca otklanja se i problem:
- Produženo izlaganje testisa visokoj temperaturi (u toploj vodi u kadi ili đakuziju, držanjem laptopa u krilu ili korišćenjem električnog ćebeta) oštećuje spermu.
- Dugotrajna vožnja bicikla, sportska povreda penisa i/ili testisa ili izuzetno intenzivna fizička aktivnost mogu smanjiti produkciju sperme.
- Izlaganje toksičnim supstancama (kao što su pesticidi, rendgenski zraci ili druge opasne materije iz životne sredine ili na radnom mestu) utiču na proizvodnju i kvalitet sperme.
- Korišćenje droga, uključujući marihuanu, preterivanje u alkoholu i cigaretama, kao i neki lekovi, takođe mogu da utiču na plodnost muškarca i produkciju sperme.
- Lubrikanti utiču na kvalitet sperme
- Veliki emocionalni stres takođe snižava nivo testosterona, a time i produkciju sperme.
- Iako nauka još nije rekla poslednju reč o tome, preliminarni podaci pokazuju da zračenje mobilnog telefona može da utiče na ćelije sperme
Ukoliko ste zabrinuti za kvalitet ili zdravlje svojih spermatozoida ili pretpostavljate da patite od nekog poremećaja produkcije sperme ili disfunkcije testisa, obavezno za- kažite pregled kod lekara.