Zaostali simptomi trudnoće nakon pobačaja
Imala sam spontani pobačaj i odmah posle toga počela sam ponovo da se trudim da začnem. Još uvek osećam simptome trudnoće (bolne grudi, naduvenost) i pitam se da li to znači da sam ponovo trudna ili su to samo zaostali simptomi prethodne trudnoće.
To je teško reći – u ovom trenutku to je u suštini nemoguće ustanoviti. Problem je u tome što postoji nekoliko objašnjenja za vaše simptome. Jedan od njih je i PMS. Kao što ste verovatno otkrili dok ste prvi put pokušavali da začnete, simptomi PMS-a ponekad se ne razlikuju od simptoma rane trudnoće (pre svega osetljivost grudi i nadimanje) i stoga je teško utvrditi da li ti simptomi signaliziraju povratak menstruacije ili novu trudnoću – naročito ako niste dobili normalnu menstruaciju posle pobačaja. Moguće je takođe da vaš organizam još nije sasvim spreman za povratak menstruacije i da reaguje na hormonska kolebanja, koja mogu biti znatna posle gubitka trudnoće.
Još jedno manje verovatno objašnjenje jeste to da osećate zaostale simptome trudnoće, ali da bi to bio pravi odgovor, morali biste da imate i zaostali hCG u organizmu. To je moguće ako ste sasvim nedavno imali pobačaj (iako hCG obično nestaje deset dana posle pobačaja ili kiretaže) ili se on dogodio krajem prvog ili u drugom trimestru (u tom slučaju, potrebno je da prođe malo više vremena pre nego što hCG spadne na nulu). Dok hCG potpuno ne nestane, ne možete da imate ovulaciju, ne možete da dobijete menstruaciju i ne možete da zatrudnite. Možete, međutim, da dobijete pozitivan rezultat na testu trudnoće, što će samo uneti još veću zbrku u celu situaciju.
Još jedno objašnjenje ~ kojem se verovatno nadate – glasi da ste možda ipak trudni. Moguće je da ste imali ovulaciju i začeli pre te prve menstruacije posle spontanog pobačaja, iako je u početku teško postaviti dijagnozu trudnoće (jer kućni test za trudnoću može da reaguje na ostatke hCG-a u organizmu, a ne na novostvoreni hormon trudnoće).
Ponekad se simptomi trudnoće posle spontanog pobačaja javljaju iz emocionalnih razloga – želite da ste još (ili ponovo) trudni i zato se vaša psiha grčevito drži tih simptoma (koji mogu biti veoma stvarni, iako za njih ne postoji nikakav fizički razlog).
Posavetujte se s ginekologom ukoliko ne znate šta da mislite ili ukoliko želite da utvrdite da li ste zaista trudni ili niste.
Ako ste imali pobačaj, verovatno se – s razlogom – pitate kakvi su izgledi da doživite još jedan. Laknuće vam kad saznate da su ti izgledi uglavnom mnogo manji nego što mislite (pod pretpostavkom da nemate neki drugi faktor rizika) i da su šanse da se vaša sledeća trudnoća završi najsrećnijim mogućim krajem odlične.
Ako ste imali spontani pobačaj u prvoj trudnoći, izgledi za nov pobačaj gotovo su isti kao za ženu koja pre toga nije imala nijedan spontani pobačaj (manje od 15 odsto – što znači da su vaše šanse za zdravu trudnoću sledećeg puta preko 85 odsto).
Ako ste imali dva pobačaja, verovat- noća da se sledeća trudnoća završi pobačajem iznosi 25 odsto, a verovat- noća da iznesete bebu do kraja iznosi 75 odsto. Izgledi za pobačaj još su manji ako ste pre toga jednom ili više puta rodili živu bebu.
Ako ste imali tri ili više pobačaja, izgledi za nov pobačaj iznose oko 35 odsto, a šanse da se to ne dogodi dostižu 65 odsto.