Godine i ostali rizici za nastanak spontanog pobačaja
Pobačaji su ipak nešto češći kod starijih trudnica. Razlog je u tome što starije majke imaju starije jajne ćelije, a u starijim jajnim ćelijama češće su hro- mozomske anomalije. Osim toga, manje folikula znači da jajnici proizvode manje hormona, zbog čega se može desiti da starije buduće mame teže održavaju trudnoću. Ipak, povećanje rizika nije tako veliko kao što možda mislite. Dok žena stara 20 godina ima 15 odsto šansi da izgubi bebu, kod žena starih 40 godina ta verovatnoća iznosi 40 odsto – tačno je da je to mnogo više, ali su procenti još uvek na vašoj strani. Iako ne možete ništa da uradite sa svojim godištem, svakako možete u najvećoj meri povećati svoje šanse da iznesete trudnoću do kraja na taj način Što ćete svesti na minimum sve ostale rizike koji u vašem slučaju mogu da dovedu do spontanog prekida trudnoće.
ginalnih supozitorijuma ili oralnih tableta (prometrijuma) – a možda i vitamin B6 – pre začeća pomoći će vam da rešite problem lutealne faze. Osim toga, suplemen- tacija nekim od preparata progesterona u ranoj fazi trudnoće može da doprinese njenom očuvanju i spreči pobačaj.
Hiperprolaktinemija. Povišen nivo prolaktina (hormona odgovornog za proizvodnju majčinog mleka) povećava rizik od spontanog pobačaja. Znaci hiperpro- laktinemije jesu mlečnobeli sekret iz bradavica ili anovulacija (kad imate menstru- aciju bez ovulacije). Analizom krvi može se utvrditi da li imate višak prolaktina. Srećom, kada se postavi dijagnoza, ta neravnoteža lako se otklanja lekovima koji snižavaju nivo prolaktina i povećavaju šanse za normalnu sledeću trudnoću.
Poremećaj rada štitne žlezde. Hormoni štitne žlezde, iako zvanično ne spadaju u reproduktivne hormone, neposredno utiču na trudnoću. Nenormalan nivo hormona štitne žlezde ne samo da smanjuje plodnost već i umanjuje šanse da se trudnoća održi. Poremećaj rada štitne žlezde, koji pogađa između 15 i 20 odsto žena u reproduktivnom dobu, jednostavno se otkriva analizom krvi. Lečenje hipertireoze (previše hormona tiroidne žlezde) i hipotireoze (premalo hormona tiroidne žlezde) pomoću lekova bitno smanjuje rizik od spontanog pobačaja u narednim trudnoćama.
Sindrom policističnih jajnika (PCOS). Žene s nelečenim sindromom policističnih jajnika češće imaju neredovne ovulacije i neredovne menstruacije zbog povišenog nivoa testosterona i luteinizirajućeg hormona (LH). U nekim slučajevima taj nenormalno visok nivo hormona takođe povećava rizik od spontanog pobačaja. Neke žene s nelečenim sindromom policističnih jajnika imaju i rezistenciju na insulin (insulin je takođe hormon), a pretpostavlja se da ovaj tip hormonske neravnoteže sprečava normalno sazrevanje sluzokože materice, što otežava implantaciju embriona.