Donacija jajne ćelije
U prošlosti žena koja je želela da za- trudni i rodi dete nije imala izbora i morala je da iskoristi vlastite jajne ćelije i začne bilo prirodnim putem, bilo uz pomoć potpomognutih reproduktivnih tehnika. To je značilo da žene bez zdravih jajnih ćelija (zbog godina, otkazivanja funkcije jajnika ili, recimo, genetskih poremećaja) nisu bile te sreće. Isto je važilo za žene koje su znale da su nosioci ozbiljnih bolesti, a nisu želele da ih prenesu na svoje potomstvo. Međutim, sve se promenilo s mogućnošću donacije jajnih ćelija – metodom koja uliva nadu ženama željnim vlastite bebe.
Ova tehnika potpomognutog oplođenja sastoji se u tome da se jajna ćelija ili jajne ćelije (bilo sveže, bilo zamrznute, mada se sveže koriste mnogo češće i s više uspeha) uzete od donatorke spajaju sa spermatozoidima budućeg tate da bi se dobio embrion. Embrion (ili embrioni ako se koristi više njih) stavlja se u matericu buduće mame, gde bi trebalo (uz malo sreće) da izraste u zdravu bebu. Danas se u SAD godišnje rađa preko 9.000 beba zahvaljujući donaciji jajnih ćelija; gotovo 50 odsto sveže doniranih i 30 odsto zamrznutih jajnih ćelija doprinose rađanju žive dece.
Ukoliko razmišljate o donaciji jajne ćelije, prvi korak jeste da pronađete donator- ku. Možda ćete želeti da to bude vaša bliska prijateljica ili rođaka (a ako ste s njom u srodstvu, recimo ako vam je to sestra, vaša beba imaće gene slične vašim). Možda ćete se opredeliti za jajnu ćeliju nepoznate donatorke, posredstvom svog lekara ili agencije koja se bavi pronalaženjem odgovarajućeg darodavca (potencijalne donatorke podvrgavaju se kompletnom zdravstvenom pregledu, proverava se da li imaju neki genetski poremećaj, psihološke probleme ili polno prenosive bolesti, ali ako želite, možete da tražite i neke druge genetske osobine koje su vama bitne, kao što su visina, boja kose, poseban talenat itd.). Biće vam verovatno potreban i advokat, pošto postoje izvesna pravna pitanja u vezi s donacijom jajne ćelije; neophodno je uzeti u obzir i troškove lekarske nege donatorke, troškove za usluge donatorke i agencije, kao i honorar pravnog savetnika).