Rekonstrukcija podvezanih jajovoda
Šta se dešava ako su vam jajovodi podve- zani, a vi ste se predomislili i hteli biste ipak da zatrudnite? Srećom, ti podvezani jajovodijlajverovatnije se neće preprečiti između vas i vašeg ponovo probuđenog sna o bebi. Jedna od mogućnosti jeste da pot- puno preskočite jajovode i podvrgnete se odmah vantelesnom oplođenju. Pošto se u tom slučaju fertilizacija odvija izvan vašeg tela i embrion (ili embrioni) direktno usađuju u matericu, jajovodi (oni „podvezani“) nisu potrebni.
Ako želite da pokušate da začnete na stari dobri način, možete da se podvrgnete hirurškom zahvatu rekonstrukcije podvezanih jajovoda (u zavisnosti od toga da li su vam jajovodi presečeni, podvezani, kauterizovani ili nehirurškim putem blokirani). Rekonstrukcija podvezanih jajovoda najčešće se obavlja kroz rez u trbušnoj duplji (mada neki lekari taj zahvat obavljaju laparoskopski). Ova hirurška intervencija nažalost nije prosta ko pasulj (moraćete da ostanete u bolnici nekoliko dana), a oporavak bi mogao da potraje nekoliko nede- lja. Ipak, trud vam se može isplatiti – stopa uspešnog začeća iznosi 75 odsto (za žene ispod 35 godina, bez drugih problema s plodnošću) u roku od godinu dana posle intervencije (iako ovaj postupak donekle povećava rizik od vanmaterične trudnoće).
Međutim pre nego što se podvrgnete hirurškoj intervenciji, bilo bi dobro da se uverite da je sperma vašeg supruga u odličnoj formi (bilo bi šteta da se podvrgnete tako ozbiljnoj intervenciji samo da biste kasnije otkrili da on ima malo pokretnih spermatozoida i da vam jedino preosta- je vantelesno oplođenje). Lekar će takođe morati da proveri (putem histerosalpingo- grafije) da li su vam jajovodi dovoljno dugački da bi mogli ponovo da se povežu (što su kraći, to su manje šanse da zatrudnite) i da nemate drugih problema s plodnošću.