Šta je adrenalna (Adisonova) kriza?
Ne bi trebalo mešati adrenalnu krizu sa Adisonovom bolešću. Kod Adisonove bolesti postoje simptomi koje se razvijaju mesecima i godinama, a kod adrenalne krize, simptomi i znaci se razvijaju veoma naglo i mogu biti životno ugrožavajući.
Kako kora nadbubrežne žlezde proizvodi tri hormona, kortizol, aldosteron i androgene, u adrenalnoj krizi nema lučenja (ili postoji, ali u maloj meri) ovih hormona.
Kortizol deluje na metabolizam šećera, proteina, ukupni metabolizam, apetit.. Aldosteron deluje na bubreg u metabolizmu elekotrolita i kada postoji njegova neadekvatna sekrecija, dolazi do poremećeja nivoa elektrolita u organizmu. Kada postoji smanjeno lučenje ovih hormona iz bilo kog razloga (autoimuna bolest, infiltracija, infekcija, krvarenje, hematološke bolesti, dejsto pojedinih lekova), tokom perioda stresa, akutnih bolesti, šoknih stanja i operacija, može doći do razvoja adrenalne krize.
Ne postoje tačni statistički podaci koji pokazuju broj pacijenata kod kojih se razvije adrenalna kriza. Ovo stanje zahvata podjednako osobe oba pola.
Kako se manifestuje adrenalna kriza?
- adrenalna kriza se manifestuje znacima šoka (pad pritiska, ubrzavanje pulsa, gubitak svesti, bledilo sa orošenim licem, konfuzija i strah) koji ne reaguje na nadoknadu tečnosti i elektrolita
- često postoji visoka telesna temperatusa sa groznicom
- može se javiti mučnina, povraćanje i bolovi u trbuhu
- količina izlučene mokraće se smanjuje
- javljaju se potkožna krvarenja
- može se javiti delirijum
Kako se postavlja dijagnoza adrenalne krize?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom može da pomogne da se posumnja na ovo stanje.
Laboratorijski nalazi pokazuju hiponatrijemiju (snižen nivo natrijuma u krvi), hiperkalijemiju (povišen nivo kalijuma u krvi), metaboličku acidozu i hipoglikemiju (snižen nivo šećera u krvi). Može postojati anemija, limfocitoza i eozinofilija u krvnoj slici.
Mere se nivoi kortizola u krvi i ukoliko su sniženi, to je dovoljen kriterijum za postavljanje dijagnoze. Najčešće se ne vrše testovi sa infuzijama ACTH (adrenokrtikotropni hormon).
Može se načiniti rendgenski snimak grudnog koša radi uvtrdjivanja postojanja tuberkuloze, ili drugih zapaljenja, ali i skener (kompjuterizovana tomografija) trbuha radi utrvdjivanja promena na nadbubrežnim žlezdama.
Kako se leči adrenalna kriza?
Ordiniranje glukokortikoida je od suštinske važnosti (deksametazon je lek izbora).
Obavezna je i nadoknada elekotrolita, glukoze i tečnosti.
Kako bi se izbeglo ponovno javljanje adrenalne krize, neophodno je da se ordiniraju nešto veće doze glikokortikoida u situacijama stresa, pre operacija i prilikom akutnih bolesti.
Obavezno je lečenje osnovne bolesti koja izaziva insuficijenciju kore nadbubrežne žlezde.