Šta je beriberi?
Beriberi predstavlja nedostatak tiamin-pirofosfata u organizmu (tiamin pirofosfat je aktivni oblik vitamina B1). Vitamin B1 u organizmu učestvuje u procesu metabolizma ugljenih hidrata. Vitamin B1 je hidrosolubilan (rastvorljiv u vodi) i telo može da skladišti samo oko 20mg ovog vitamina ukupno – najviše se nakuplja u skeletnim mišićima, a nalazi se u jetri,srcu, bubrezima i mozgu.
U hrani se nalazi u opnama žitarica, kvascu, voću i porvću. Kod povećanih energetskih potreba (teška fizička i psihička aktivnost, trudnoća, hipertiroidizam, bolest i povišena telesna temperatura, potrebe sa vitaminom B1 se povećavaju.
Uzrok nastanka berberi je ishrana sačinjena od poliranog pirinča, konzumiranja velikih količina sveže ribe (suši), konzumiranje velikih količiina čaja, kafe, alkohola, hronično izgladnjivanje i anoreksija nervosa, hemodijaliza i peritonealna dijaliza, povećane energetske potrebe (trudnoća, dojenje, upotreba diuretika, dugotrajno rekurentno povraćanje (tokom trudnoće), ali i kod bolesti koje doprinose lošoj apsorpciji (operacije želuca, celijačna bolest, hronične bolesti creva…).
Ne postoje tačni podaci o broju obolelih od beriberi na godišnjem nivou, medjutim zemlje u razvoju imaju veći broj pacijenata sa ovom hipovitaminozom. Ne postoji polna i rasna predilekcija za njen nastanak.
Kako se manifestuje beriberi?
Simptomi i znaci beriberi su
- umor i malaksalost
- problemi sa zapamćivanjem, glavobolja, iritabilnost i poremećaji spavanja
- pojava parestezija (osećaj trnjenja) i bolova u ekstremitetima
- grčevi u mišićima
- tahikardija (ubrzan rad srca) i osećaj lupanja srca (palpitacije)
- bolovi i oseáj pritiska u grudima (stenokardija)
- nizak krvni pritisak (hipotenzija) sa vrtoglavicom
- osećaj nadutosti i neugodnosti u trbuhu
- mučnina i povraćanje
- opstipacija (zatvor)
- pojava otoka na rukama, nogama i u predelu lica
- u krajnjim stadijumima bolesti razvija se srčana insuficijencija i može doći do razvoja kome i smrtnog ishoda
Kako se postavlja dijagnoza beriberi?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom može da pomogne da se posumnja na beri beri, naročito ukoliko postoje znaci neuhranjenosti, hroničnog alkoholizma i ako postoji anketa o hrani koja se unosi.
Od laboratorijskih analiza meri se nivo tiamina u krvi, zajedno sa nivoom piruvata, alfaketoglutarata, laktata i glikoksilata.
Rutinski se vrše i analize nivoa tiroidnih hormona (T3, T4), kao i nuvo TSH kako bi se isključilo postojanje hipertireoze (poveáno funkcionisanje štitaste žlezde).
Kako se leči beriberi?
Lečenje se obično započinje ordiniranjem tiamina intramskularno u dozi od 50mg u trajanju od nekoliko dana, a zatim se prelazi na ordiniranje kompleksa vitamina B oralnim putem.
Kod osoba sa normalnim funkcionisanjem bubrega, tiamin nije toksičan, čak i u velikim dozama.
Potrebno je načiniti tabele ishrane kako bi se unosila adekvatna količina tiamina putem hrane. Neophodno je i lečenje osnovne bolesti koja je izazvala nedostatak tiamina u organizmu.