Šta je Gilbertov sindrom?
Gilbertov sindrom predstavlja nasledni oblik nekonjugovane hiperbilirubimenije (dolazi do povećanja nivo bilirubina u krvi).
Kod Gilbertovog sindroma postoji urodjeno slaba funkcija, ili potpuni nedostatak funkcionisanja enzima glukuronil-trensferaze koji bilirubin pretvara iz nekonjugovanog oblika u konjugovani oblik i omogućava njegovo izlučivanje u žuč, a preko digestivnog sistema u spoljašnju sredinu.
U pitanju je sindrom sa jasnom genetskom predispozicijom u smislu autozomno-recesivnog prenošenja, što znači da mora da postoje dve kopije gena da bi se bolest ispoljila. Pojedini faktori sredine poput virusnih infekcija, dehidratacije, ekstremnog fizičkog napora, stresa, gladovanja, operativnih zahvata, promene spoljašnje temperature i menstrualnog ciklusa mogu da budu okidač za pojavu simptoma Gilbertovog sindroma.
Statistički podaci pokazuju da se Gilbertov sindrom javlja otprilike na svakih 50 ljudi, što je veoma često, ali simptomatologija zavisi od penetracije gena. Postoje podaci da su pripadnici crne rase, naročito koji žive na Afričkom kontinentu, više pogodjeni ovim sindromom. Takodje, sindrom se četiri puta češće javlja kod osoba muškog pola, nego kod osoba ženskog pola. Sindrom je dobio ime po Augustinu Gilbertu koji ga je prvi opisao.