Šta je Henoh Šonlejnova (Henoch Schonlein)purpura?
Henoh Šonlejnova purpura predstavlja zapaljensko oboljenje koje se karakteriše vaskulitisom (zapaljenje krvnih sudova) malih krvnih sudova kože, bubrega, creva, zglobova, pluća i centralnog nervnog sistema.
Nije u potpunosti poznato zašto se javlja ovo oboljenje, ali postoje pretpostavke da je genetski predisponirano oboljenje na koje faktori sredine deluju kao okidač za početak ispoljavanja. Faktori koji mogu inicirati bolest su infektivna stanja (bakterijske, virusne i gljivične infekcije), alergijske reakcije na hranu, hladnoća, dejstvo pojedinih lekova i vakcina…
Kod Henoh Šonlejnove purpure postoji poremećaj u funkcionisanju imunog sistema sa IgA antitelima odgovornim za njen nastanak.
Statistički podaci pokazuju da se Henoh Šonlejnova purpura javlja kod otprilike 14 osoba na 100 000 ljudi. Kod dece, dva puta su češće pgodjeni dečaci od devojčica, dok kod odraslih ne postoje razlike medju polovima. U oko 75% slučajeva oboleli su deca uzrasta 2-11 godina.
Kako se manifestuje Henoh Šonlejnova purpura?
U početku, simptomi su nespecifični i obuhvataju umor, malaksalost, glavobolju, gubitak apetita i povišenu telesnu temperaturu.
Kasnije, dolazi do razvoja promena
- javljaju se kožne promene na trbuhu, zadnjici i donjem delu grudi koje su po tipu ospe koja kasnije prelazi u vezikule i podlive sa crvenilom u vidu tačkastih krvarenja
- kod dece, kožne promene mogu da zahvate i gornji deo tela
- kožne promene se javljaju u talasima
- kožne promene traju oko tri nedelje
- bolovi u trbuhu se javljaju sa prolivastim stolicama, mučninom i povraćanjem
- veliki zglobovi su veoma bolni (kolena, kukovi)
- oštećenje bubrega se javlja kod svakog trećeg pacijenta i simptomi i znaci variraju od hematurije (prisustvo krvi u urinu), proteinurije (prisustvo proteina u urinu), pa sve do popuštanja rada bubrega
Kako se postavlja dijagnoza Henoh Šonlejnove purpure?
Anamneza sa sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna da se posumnja na Henoh Šonlejnovu purpuru.
Laboratorijske analize mogu da pokažu poremećene parametre funkcije bubrega (povećana urea i kreatinin u krvi, proteinuriju, hematuriju). Poželjno je uraditi i analizu vremena krvarenja.
Od seroloških analiza potrebno je ispitati prisustvo antistreptolizinskih antitela, reumatoidnog faktora, antinuklearnih antitela.
Kod povraćanja i prolivastih stolica postoji poremećaj elektrolitne ravnoteže.
Definitiivna dijagnoza se može postaviti biopsijom kože sa imunohistohemijskom analizom uzorka tkiva.
Kako se leči Henoh Šonlejnova purpura?
Potrebno je lečenje infekcije, ukoliko je infekcija okidač za nastanak purpure.
Kako je bolest najčešće samograničavajuča, potrebna je samo simptomatska terapija sa mirovanjem, upotrebom analgetika i uzdržavanjem od teško svarljive hrane.
Kod ozbiljnije simptomatologije, dolazi u obzir primena kortikosteroida i terapijska izmena plazme (plazmafereza).