Šta je hiperaldosteronizam (hyperaldosteronismus)?
Aldosteron je hormon (mineralokortikoid) koji se luči iz kore nadbubrežne žlezde. Njegova primarna uloga je u metabolizmu elektrolita u organizmu. Njegovo primarno mesto dejstva je u bubrezima, ali malim delom deluje i u znojnim žlezdama i u gastrointestinalnom traktu.
Hiperaldosteronizam predstavlja prekomerno izlučivanje aldosterona što remeti metabolizam i ravnotežu elektrolita u organizmu. Može se podeliti na primarni i na sekundarni hiperaldosteronizam.
Primarni hiperaldosteronizam nastaje idiopatski (ne zna se tačan uzrok adrenalne hiperplazije), ili zbog prisustva tumora (adenomi i karcinomi) koji luče ovaj hormon. Svaki stoti slučaj primarnog hiperaldosteronizma ima jasnu genetsku predispoziciju. Sekundarni hiperaldosteronizam se javlja kod srčane dekompenzacije, ciroze jetre, nefrotskog sindroma, hipertenizije (povišen krvni pritisak), u različitim nefropatijama kao što su hronični glomerulonefritis i intersticijumske nefropatije, renin produkujući tumori i trudnoći…
Statistički podaci pokazuju da se primarni hiperaldosteronizam javlja retko kod dece, a da se sekundarni hiperaldosteronizam javlja kod 5% pacijenata sa srčanim tegobama. Takodje, pripadnici crne rase su češće pogodjeni sekundarnim hiperaldosteronizmom. Osobe ženskog pola su nešto češće pogodjene, nego osobe muškog pola.
Kako se manifestuje hiperaldosteronizam?
Kod primarnog hiperaldosteronizma, kod većine pacijenata se javlja
- povišeni krvni pritisak (glavobolja, krvarenje iz nosa, crvenilo lica, zamućenost vida, zujanje u ušima)
- pacijenti se žale na slabost u mišićima
- može se javiti prolazna paraliza
- noćno mokrenje (mokturija)
- povećan osećaj žedji (polidipsija)
- opstipacija (zatvor)
Kod sekundarnog hiperaldosteronizma češće se javlja hipokalijemija sa svim simptomima i znacima.
Kako se postavlja dijagnoza hiperaldosteronizma?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna da se posumnja na hiperadosteronizam, ali se moraju načiniti dopunske analize.
Nalaz hipertenzije sa hipokalijemijom i metaboličkom acidozom sugeriše da se radi o ovom stanju.
Mere se nivoi aldosterona i renina u plazmi tokom i nakon intravenskog davanja slanih rastvora.
Skener (kompjuterizovana tomografija) i nuklearna magnetna rezonanca se mogu koristiti radi pretrage na adenome i karcinome koji luče aldosteron.
Takodje, koristi se i scintigrafija nadbubrežnih žlezda u postavljanju dijagnoze.
Kako se leči hiperaldosteronizam?
Kod postojanja tumora koji luči aldosteron, lečenje je hirurško i podrazumeva odstranjivanje tumora. Kod adrenalne hiperplazije koriste se diuretici i ACE inhibitori koji regulišu elektrolitnu ravnotežu i krvni pritisak.
Lečenje sekundarnog hiperaldosteronizma se sastoji u lečenju bolesti u okviru koje se javlja i primene lekova koji imaju obrnuto delovanje u odnosu na hormon aldosteron.