Šta je hiperprolaktinemija (hyperprolactinaemia)?
Prolaktin je hormon koji proizvodi hipofiza, žlezda smeštena na bazi mozga. Njegova primarna funkcija je da ubrza razvoj grudi tokom perioda dojenja, kao i u samom procesu dojenja. Prolaktin se luči u talasima, a stimulusi za njegovo pojačano lučenje su dojenje, trudnoća, san, stres…
Povećan nivo prolaktina u krvi se naziva hiperprolaktinemija i pod fiziološkim uslovima nalazi se prilikom procesa dojenja i tokom trudnoće. Patološki povećano lučenje prolaktina se dogadja mimo trudnoće i dojenja i najčešće su za ovu pojavu odgovorni tumori prednjeg režnja hipofize koji se nazivaju prolaktinomi (predstavljaju oko 40% svih tumora hipofize).
Mikroadenomi su tumori manji od 10mm, a makroadenomi su tumori veći od 10mm. Takodje, povećani nivoi prolaktina u krvi se mogu naći i prilikom upotrebe odredjenih lekova (sulpirid, metoklopramid, risperidon, fenotiazin, metildopa, triciklični antidepresivi, blokatori H2 receptora, kokain).
Statistički podaci pokazuju da se hiperprolaktinemija javlja na svakih 100 osoba u opštoj populaciji. Može se javiti i kod osoba muškog i kod osoba ženskog pola, ali se prolaktinomi nešto češće javljaju kod osoba ženskog pola.
Kako se manifestuje hiperprolaktinemija?
Kod žena mogu se javiti
- oligomenoreja (nepravilna menstrualna krvarenja)
- amenoreja (izostanak menstrualnih krvarenja)
- infertilitet (neplodnost)
- galaktoreja (lučenje mleka) i uvećanje tkiva grudi
- kod velikih tumora hipofize javljaju se simptomi i znaci kompresije (bilateralna hemianopsija, glavobolja, gubitak vida,
Kod muškaraca se mogu pojaviti
- impotencija
- sterilitet
- problemi sa vidom (bilateralna hemianopsija) i glavobolja se često javljaju
- može doći do pojave niskog nivoa testosterona
- galaktoreija (lučenje mleka) se javlja redje nego kod žena
- javlja se prekomerna telesna težina
Kako se postavlja dijagnoza hiperprolaktinemije?
Anamneza sa tipičnom kliničkom slikom je dovoljna da se posumnja na postojanje hiperprolaktinemije.
Potrebno je načiniti merenje nivoa prolaktina u krvi, a kako se hormon luči u talasima, potreban je veći broj merenja.
Skener (kompjuterizovana tomografija) i nuklearna magnetna rezonanca mozga (turskog sedla) se rutinski koriste kako bi se potvrdilo, ili isključilo postojanje adenoma hipofize.
Kod osoba muškog pola, poželjno je izmeriti i nivo testosterona, koji je često smanjen.
Kako se leči hiperprolaktinemija?
Lek prvog izbora u lečenju hiperprolaktinemije je bromokriptin koji unormaljuje nivo prolaktina i smanjuje veličinu tumora hipofize.
Terapija bromokriptinom često traje od 12-24 meseca, a sa njom se prestaje kada se postignu fiziološki nivoi prolaktina u krvi.
Ukoliko odgovor na terapiju nije dobar i kod postojanja vizuelnih defekata i pored terapije, kod krvarenja unutar tumora, dolazi u obzir hirurško lečenje koje podrazumeva transsfenoidalnu resekciju tumora.