Šta je hipoparatireoidizam (hipoparatireoidismus)?
Hipoparatireoidizam je stanje i kom postoji snižena sekrecija paratireoidnog hormona. Većina ljudi ima 4 paratireoidne žlezde koje se nalaze iza štitaste žlezde i njihov hormon je pratireoidni hormon koji reguliše nivo kalcijuma u krvi. Ukoliko postoji nizak nivo paratireoidnog hormona, ili on nedostaje, onda dolazi do niskog nivoa kalcijuma u krvi (hipokalcemija).
Uzroci hipoparatireoidizma mogu biti jatrogenog porekla (odstranjivanje paratireoidnih žlezda zajedno sa štitastom žlezdom, kod operacija grkljana, ili nekih drugih maligniteta vrata, kod zračenja regije vrata), ali i kod autoimunih procesa (poliglandularni sindrom tip I, ili odvojeni hipoparatireoidizam). Kod pojedinih slučajeva postoji genetska predispozicija za njegov nastanak u smislu autozomno dominantnog nasledjivanja (potreban je samo jedan par gena da bi se bolest ispoljila), autozomno recesivnog nasledjivanja (potrebne su dve kopije gena da bi se bolest ispoljila), ili vezano za X hromozom. Javlja se i kod fetalnog alkoholnog sindroma, retinoidne embriopatije, kod Zelvegerovog sindroma, pod dejstvom nekih toksina tokom perioda trudnoće, hemohromatoze, talasemije, Vilsonove bolesti…
Ne postoje statistički podaci o broju slučajeva hipoparatireoidizma na godišnjem nivou u opštoj populaciji. Osobe muškog pola oboljevaju podjednako kao i osobe ženskog pola, a rasna predilekcija ne postoji.
Kako se manifestuje hipoparatireoidizam?
Nizak nivo kalcijuma u krvi (hipakalcemija) koji nastaje zbog niskog nivoa paratireoidnog hormona, ili njegovog nedostatka može dovesti do pojave
- osećaj trnjenja i mravinjanja po koži prstiju šaka i stopala i oko usta (parestezije)
- javljaju se tetaničke kontrakcije mišića
- iritabilnost
- umor
- anksioznost
- poremećaji raspoloženja
- epileptiformni napadi
- kod dece je moguća pojava mentalne retardacije sa usporenim rastom i razvojom
- vizing (pištanje tokom disanja koje nastaje zbog spazma disajnih puteva), a spazmi dijafragme su naročito opasni, jer mogu ozbiljno ugroziti disanje
- grčevi u mišićima u donjem delu ledja, u nogama i stopalima
- Parkinsonova bolest, hemibalizam i tremor se javljaju kod svakog dvadesetog pacijenta
- kod hronično niskog nivoa kalcijuma postoji suva koža sa gubitkom dlakavosti i česte su gljivične infekcije oko noktiju, očtećenje zuba i česta pojava katarakte
Kako se postavlja dijagnoza hipoparatireoidizma?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom u velikoj meri pomaže u postavljanju dijagnoze.
Potreban je laboratorijski pregled nivoa kalcijuma u krvi i nivoa paratireoidnog hormona koji potvrdjuju dijagnozu.
EKG (elektrokardiogram) može da pokaže tipične promene za nizak nivo kalcijuma u krvi (hipokalcemiju).
Kako se leči hipoparatireoidizam?
Paratireoidni hormon se koristi u lečenju osteoporoze kao preparat pod nazivom Forteo, ali se ne koristi u lečenju hipoparatireoidizma.
U lečenju niskog nivoa kalcijuma koriste se suplementi kalcijuma i vitamina D3 na dnevnom nivou. Kod prisustva tetaničkih grčeva, kalcijum se daje intravenskim putem.