Mehanizmi održavanja telesne temperature
Telesna temperatura je ravnoteža između toplote koju stvara telo i toplote koja se gubi iz tela. Sa fiziološkog i praktičnog stanovišta, temperatura tela se deli na spolja-šnju i unutrašnju. Unutrašnja temperatura odnosi se na temperaturu sadržaja loba-njske duplje, kičmenog stuba, toraksa, abdomena i karlice. Normalna unutrašnja temperatura je 36,6 °C i 37 °C i klinički podaci o njoj se dobijaju aksilarnim i rektal-nim merenjem. Kod odraslih koji miruju rektalna temperatura je gotovo ista kao temperatura jetre i neznatno niža od temperature mozga. Kada je telo izloženo intenzivnom naporu, tada zbog ubrzanog metabolizma telo stvara višu temperaturu i ona može da poraste od 38°C do 40°C. Kada je telo izloženo hladnoći, temperatura može da padne ispod 35,6 °C.
Spoljašnja temperatura je temperatura kože, potkožnog tkiva i masnog tkiva. Za razliku od unutrašnje temperature tela, temperatura spoljašnjosti tela raste i pada shodno temperaturi spoljašnje sredine. Na sobnoj temperaturi temperatura u spolja-Šnjoj zoni tela je neznatno niža od temperature unutrašnjosti tela.
Telesna temperatura (unutrašnja i spoljašnja) ostaje konstantna ukoliko je stvaranje toplote jednako gubitku toplote.
U fiziološkoj regulaciji temperature najvažnije su strukture mozga, kardiovaskularni sistem i koža. Hipotalamus je osnovni tele-sni termostat i on koordiniše telesnu temperaturu. Način te koordinacije je sledeći: 1. Receptori u ćelom telu detektuju promene u temperaturi kože i određenih mukoznih organa i informaciju prenose hipotalamusu.
2. Kada se detektuju visoke temperature, krvni sudovi u koži se šire.
3. Kada se detektuju niske temperature, krvni sudovi u koži se skupljaju, prestaje znojenje i mišići se kontrahuju (drhtavica) da bi povećali toplotu.
Kardiovaskularni sistem se uključuje u sistem regulacije telesne temperature tako što se krvni sudovi šire i skupljaju kao odgovor na poruke iz hipotalamusa i kardiovaskularni sistem reguliše protok krvi do kože. Prema tome, ako je spoljašnja temperatura niska, tada se smanji protok krvi kroz kožu i potkožno tkivo da bi se sačuvala temperatura krvi.
Koža ima primarnu ulogu u regulaciji temperature. Receptori kože za toplo i hladno detektuju promene u temperaturi i prenose te informacije do hipotalamusa.
Mehanizmi stvaranja toplote
Telesna toplota se prvenstveno stvara metaboličkim procesima u kojima se razlaganjem hrane (katabolizam) stvara energija. Većina toplote se stvara u jetri, mozgu, srcu i skeletnim mišićima tokom rada. Jetra, mozak i srce stvaraju toplotu koja je konstantna. Skeletni mišići pak mogu da povećaju stvaranje toplote kada je potrebno i to pojačanom aktivnošću.
Endokrini odgovor na hladnoću svodi se na pojačano lučenje epinefrina i drugih hormona. Povećano stvaranje epinefrina i ostalih hormona povećava brzinu metabolizma čime se povećava stvaranje toplote, a takođe stimulišu sužavanje perifernih krvnih sudova. Sužavanje krvnih sudova smanjuje protok krvi i gubitak toplote preko kože.
Mišićna aktivnost se povećava. Ona može da bude voljna (npr. hodanje, trčanje ili kretanje) ili nevoljna (npr. drhtanje).
Mehanizmi gubitka toplote
Toplota se gubi iz tela u vazduh ili okolinu procesima zračenja, konveksije, kon-dukcije, isparavanjem i disanjem. Najveći deo toplote gubi se prenošenjem iz dubokih telesnih organa i tkiva do kože odakle ide u vazduh i u okruženje.
Zračenje je prenos toplote, u vidu infra-crvenih toplotnih zraka, sa površine jednog predmeta na površinu drugog bez ikakvog kontakta između ta dva predmeta. To znači, kada je temperatura tela veća od temperature okoline, tada telo gubi toplotu.Vi-še od polovine gubitka toplote iz tela nastaje zračenjem.
Konveksija je prenos toplote kretanjem vazdušnih struja. Brzina vetra utiče na gubitak toplote tela putem konveksije. Prema tome, ljudsko telo koje je izloženo vetru ubrzano se hladi (faktor hlađenja vetrom).
Provodljivost je prenošenje toplote između dva objekta koja su u direktnom kontaktu, odnosno tada toplota prelazi sa toplijeg na hladniji objekat. Količina gubitka toplote iz tela putem provodljivosti zavisi od temperaturne razlike između tela i predmeta, dužine vremena tokom koga su predmeti i telo u kontaktu i veličine površine tela koje je u kontaktu sa predmetom.
Isparavanje je gubitak toplote zbog ispa-ravanja vlage sa površine tela. Telo gubi-toplotu ispravanjem ukoliko je temperatura kože viša od temperature okoline. Kada je temperature okolnog vazduha veća od telesne temperature, telo se zagreva. Međutim, ukoliko relativna vlažnost okoline raste, opada efikasnost hlađenja tela isparavanjem. Pri 100% zasićenju okoline vodenom parom, isparavanje sa tehj postaje nemoguće.
Respiracijom, odnosno disanjem, gubi se relativno mala količina toplote putem is-paravanja sa sluzokože vazdušnih puteva. Taj gubitak je mali, ali je konstantan.
Da bi se nekim od opisanih procesa gubila temperatura iz tela u okolinu, potrebno je da se aktiviraju mehanizmi za povećanje gubitka toplote. Ti mehanizmi su:
Praktičan značaj izloženog sastoji se u tome što se moraju poznavati mehanizmi kojima se gubi toplota u reanimacionim postupcima na bolesniku koji je već bio izložen hladnoći, da bi se sprečio dalji gubitak telesne toplote.