Šta je Waterhouse-Friderischensen sindrom?
Waterhouse-Friderichensen je sindrom koji se karakteriše krvarenjem u nadbubrežnim žlezdama koje se javlja tokom sepse izazvanom bakterijom N. Meningitidis, ali su opisane i infekcije drugim bakterijama poput Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae, Micobacterium tuberculosis, Escherihia coli. Neiserria gonnorhoeae, Klebsiella pneumoniae.
Krvarenje unutar nadbubrežne žlezde dovodi do poremećaja lučenja njenih hormona i stvara se veoma dramatična klinička slika sa potencijalno fatalnin ishodom. Krvarenje se može javiti u samo jednoj nadbubrežnoj žlezdi, ili u obe.
Statistički podaci pokazuju da se Waterhouse-Friderichensen sindrom javlja kod svakog petog pacijenta sa smrtnim ishodom od šoka. Češće se javlja kod dece, sa jednakom zastupljenošću muškog i ženskog pola. Sindrom je dobio ime po dvojici naučnika koji su ga prvi opisali.
Kako se manifestuje Waterhouse-Friderichensen sindrom?
Simptomi i znaci kod ovog sindroma mogu da budu
- u početku su simptomi nespecifični (bolovi u mišićima i zglobovima, povišena telesna temperatura, malaksalost i umor, glavobolja, kašalj)
- bol u trbuhu i bol u krsnom delu ledja
- mučnina i povraćanjem sa teškom dehidratacijom
- može postojati tahikardija (ubrzani rad srca) sa niskim krvnim pritiskom (hipotenzija)
- javlja se osip na koži u vidu malih, ružičastih makula koje se kasnije transformišu u petehije i purpurne plakove
- moguća je dezorijentacija i konfuzija
- kasnije dolazi do razvoja šoka sa gubitkom svesti i kod nelečenih pacijenata, do smrtnog ishoda
Kako se postavlja dijagnoza Waterhouse-Friderichensen sindroma?
Dijagnoza se mora postaviti brzo zbog ozbiljnosti stanja. Anamneza sa kliničkom slikom mora da pokaže da se radi o ovom stanju.
Laboratorijske analize mogu pokazati znakove infekcije u krvnoj slici i znake dehidratacije i gubitka krvi.
Mere se nivoi kortizola (nema se vremena za ACTH sekretorni test). Dolazi u obzir ultrazvučni pregled trbuha, a kod klinički stabilnih pacijenata i skener (konpjuterizovana tomografija) trbuha koja definititvno potvrdjuje dijagnozu.
Kako se leči Waterhouse-Friderichensen sindrom?
Cilj lečenja je nadokanda krvi i derivata krvi i normalizovanje nivoa elektrolita u organizmu. Ordiniraju se infuzije kortizona koje daju poboljšanje svih parametara.
Obavezno je lečenje primarne infekcije koja je izazvala sindrom. Do dobijanja nalaza definititvnog uzročnika kreće se sa velikim dozama antibiotika širokog spektra. Stanje je vrlo ozbiljno i kod nelečenih pacijenata, dolazi do smrtnog ishoda.