Tireotoksična kriza (tiroidna oluja)
Tireotoksična kriza ili tiroidna oluja je stanje akutnog, izrazitog pogoršanja hipertireoidizma, praćeno febiilnošću, delirijumom, psihozom, komom, povraćanjem, prolivom, hepatomegalijom i blagom žuticom. Tireotoksična kriza se retko javlja.
Bolesnik može biti u stanju kardiovaskularnog kolapsa ili šoka. Tiroidna oluja je urgentno stanje koje ugrožava život i zahte- va hitno i adekvatno lečenje. Mortalitet zbog srčanog popuštanja, aritmije ili hi- pertermije iznosi oko 30%, čak i uprkos primeni adekvatne terapije.
Etiologija i patogeneza
Precipitirajući faktori za tireotoksičnu krizu su akutna oboljenja (npr: cerebrova- skularni insult, infarkt miokarda, infekcija, povreda, dijabetična ketoacidoza), operacija (posebno štitaste žlezde), porođaj ili primena radioaktivog joda u bolesnika sa nelečenom ili neadekvatno lečenom hi- pertireozom. S obzirom na to da se po laboratorijskim testovima i patofiziološkim karakteristikama ne može jasno razlikovati od nekomplikovane hipertireoze, tiroidna oluja ostaje pretežno klinička dijagnoza.
Kada je reč o patogenezi, ranije se smatralo da u tiroidnoj oluji dolazi do naglog oslobađanja deponovanih hormona u šti- tastoj žlezdi. Međutim, ukupne vrednosti ti- reoidnih hormona nisu značajno veće u poređenju sa nekomplikovanom hipertire- ozom. Nađeno je, međutim, da se smanjuje vezivanje tireoidnih hormona za tiroksin- vezujući globulin (TBG), što dovodi do povećane koncentracije slobodnog T4 i T3. Osim toga, poznato je da se u hipertirozi povećava broj receptora za kateholamine, a precipitirajući faktor za tireoidnu oluju uzrokuje oslobađanje većih količina kate- holamina, što je u kombinaciji sa povećanom koncentracijom slobodnih tireoidnih hormona najverovatnije odgovorno za nastanak tireoidne oluje.
Kliničke karakteristike tireotoksične krize baziraju se na izrazitom hipermetabo- lizmu izazvanom povećanom koncentracijom slobodnog trijodtironina (T3). Ubrzana aktivnost membranske natrijum-kalijum ATP-aze i katabolizam visceralnih proteina i energetskih rezervi dovode do hipertermije. Vazodilatacija kožnih krvnih sudova, koja predstavlja kompenzatorni mehanizam za odavanje viška toplote, uzrokuje ekspaniziju volumena plazme i potrebu za povećanjem srčanog udarnog volumena.
Povećana koncentracija (3-adrenergičnih receptora uzrokuje povećanje srčane fre- kvence i kontraktilnosti, uz tendencu nastanka srčanih aritmija. Ako se ne predu- zme odgovarajuća terapija, dolazi do cirkulatornog kolapsa zbog popuštanja srčanog mišića ili aritmije.
Klinička slika
Kliničke karakteristike tireoidne oluje sastoje se u izrazitim simptomima hipermetabolizma i u naglašenom adrenergičkom odgovoru.
Povišena temperatura i izmenjeno mentalno stanje su prvi znaci i odrednice za dijagnozu tireotoksične krize, obično nastaju naglo posle precipitirajuće bolesti. Temperatura iznosi 38 do 4l°C, praćena je crvenilom i preznojavanjem. S obzirom na to da povišena temperatura, koja označava prelaz iz stanja kompenzovane hipertireoze u tireotoksičnu krizu, može biti delimično uzrokovana postojećom infekcijom, neopohodno je traganje za mestom infekcije. Mentalno stanje je izmenjeno od anksioznosti, nemira i agitiranosti, preko delirijuma i psihoze, do terminalne apatije i kome. Tahikardija je izrazita, često sa atrijalnom fibrilacijom. Može se utvrditi i postojanje plućnog edema ili konge- stivne srčane insuficijencije, često uz poremećaj funkcije jetre zbog kongestije. Gastrointestinalni simptomi podrazume- vaju muku, povraćanje, žuticu i dijareju. Može doći i do pojave malaksalosti i mišićne slabost, kao i do rabdomiolize. U teškim slučajevima dolazi do popuštanja srca i šoka.
Mada simptomi mogu biti manje izraženi u starijih osoba, pri pregledu se konsta- tuje da je bolesnik agitiran, preznojen, da drhti, da ima visoku temperaturu i tahikar- diju. Laboratorijske analize moraju obuhvatiti toksikološko ispitivanje i odgovarajuće
mikrobiološke kulture. S obzirom da su ukupne koncentracije T4 i T3 u plazmi iste kao u nekomplikovanoj hipertireozi, na osnovu ovih nalaza ne može se postaviti dijagnoza tireoidne oluje. .Prestat lomej s imp- tomi konfuzije, hipertermije i iahikardije u bolesnika sa strumom i/ili egzoftalmusom ili sa anamnestičikim podatkom o postojećoj hipertirozi, treba da pobude sumnju na ti- reotoksičnu krizu čak i u bolesnika sa po- litraumom. U takvoj situaciji terapiju treba započeti odmah, bez laboratorijske potvrde dijagnoze, da ne bi došlo do odlaganja, koje može biti fatalno za bolesnika.
Takođe nema pouzdanih kriterijuma na osnovu kojih bi razlikovali izrazitu hiper- tireozu koja je komplikovana nekom drugom ozbiljnom bolešću od tireotoksične krize indukovane tom bolešću. Ovo razli* kovanje |< nema značka jer jek terapija 2a obe bolesti ista.
Terapija
Brza i agresivna terapija je neophodna da bi se sprečio fatalni ishod.
Ciljevi medikamentozne terapije tireoidne oluje jesu da se što pre koriguje izrazita tireotoksikoza, kao i precipitirajuća bolest i da se obezbedi simptomatska terapija
Terapija tireotoksične krize per sastoji se u redukciji stvaranja i oslobađanja tiro- idnih hormona (prvenstveno T3) i korekciji hiperadrenergičkog stanja. U veži sa prvim ciljem, daje se propylthiouracil (pro- picil) 300-400 mg per os ili putem nazo- gastrične sonde na na četiri sata. Važno je naglasiti da je za optimalni ishod jako važno da lečenje počne odmah po postavljanju dijagnoze. Propicil (PTU) je u prednosti u odnosu na metimazol jer, osim što inhibiše sintezu tjreoidnih hormona sprečava konverziju T4 u T3 na periferiji. Na žalost, ni propcil, ni metimazol se ne mogu dati intravenski. Ako je smanjena apsorpcija u digestivnom traktu, tablete metimazola se mogu usitniti i u vodenom rastvoru dati rektalno u dozi od 40 mg/6
- h. PTU je slabo rastvorljiv u vodi, ali se mogu koristiti drugi rastvarači. PtTU služi za započinjanje terapije u postkri- znom periodu i za prevenciju tireoidnog preuzimanja joda. Sat-dva po početku pri- mene PTU ili metimazola, treba početi sa pet kapi zasićenog rastvora kalijum-jodida per os svakih šest suUs Jodid momentalno blokira oslobađanje i sintezu tireoidnih hormona (putem Wolff-Chaikoff-og efekta), i ako se da pošto je tireosuresivnim tekovima postignuta blokada tireoidnog preuzimanja jodida, primenjen jod ne može
služiti daljoj sintezi hormona. Po pravilu, poželjno je dati PTU pre primene jodida, ali ako PTU ili metimazol nisu odmah dostupni, ne treba odlagati ili izostaviti pri- menu jodida, jer je to jedini agens koji momentalno blokira oslobađanje već sin- tetisanih hormona iz štitaste žlezde. Jodid se može dati i.v. kao natrijum-jodid u dozi od 0,25 g svakih šest sati, ali ovaj preparat nije široko dostupan. Radiografski kontrast natrijum-ipodat ili iopanoička kiselina, takođe je snažan blokator konverzije T4 u T3, i dovodi do izrazitije redukcije koncentracije T3 nego čak i sam zasićeni ratvor jodida, odnosno propranolol ili PTU. Ovaj agens u dozi od 0,5 g na 12 h per os, koristan je u terapiji tireoid- ne oluje, mada su moguća neželjena dej- stva – anafilaksa i bubrežna toksičnost. Njegova primena takođe odlaže definitivnu terapiju radioaktivnim jodom za tri do šest meseci.
Glikokortikoidi takođe, blokiraju oslobađanje tireoidnih hormona i perifernu konverziju T4 u T3. Osim toga, oni sprečavaju svaku tendencu ka hipokortizolizmu zbog ubrzanog steroidnog metabolizma u tireotoksičnom stanju. Daje se dexametha- son u dozi od 2 mg svakih šest sati ili hi- drokortizon u dozi od 50 do 100 mg svakih šest sati.
Kombinovana primena PTU, jodida i deksametazona normalizuje koncentraciju T3 , u roku od 24 do 48 sati, a zamena jodida natrijum ipodatom ili iopanoatom može biti još efikasnija.
U odsustvu značajne srčane insuficijen- cije daju se P-blokatori kako bi se korigo- valo hiperadrenergičko stanje. Obično se daje propranolol u dozi od 40 do 80 mg per os svakih šest sati ili 2 mg sporo i.v. svakih šest sati. Ako se daje i.v., bolesnika treba priključiti na monitor. Zbog ubrzanog metabolizma leka može biti neophodno da se poveća doza leka tokom prvih par davanja. Osim što brzo redukuje P-adrener- gički tonus, propranolol ima prednost nad drugim P-blokatorima zato što u visokim dozama inhibiše konverziju T4 u T3 na periferiji. Mada je iskustvo sa davanjem pro- pranolola najveće, u obzir dolaze i drugi kratkodelujući P-blokatori, kao što je labe- talol koji u datoj situaciji mogu biti pouzdaniji. Neki bolesnici mogu razviti kongestiv- nu srčanu dekompenzaciju sa velikim udarnim volumenom, a p-blokatori mogu dalje redukovati udarni volumen. U bolesnika sa bronhospazmom može se koristiti selektivni P-bloker. P-blokeri se moraju oprezno koristiti i u starijih osoba. U bolesnika sa izrazitim popuštanjem srca ili astmom može se oprezno i.v. dati verapamil u dozi od 5 do 10 mg.
Mada većina pacijenata povoljno reagu- je na opisane terapijske mere, retko i u izuzetnim slučajevima je uspešno korišćena plazmafereza ili peritonealna dijaliza u terapiji tiroidne oluje.
Mere koje su takođe važne u terapiji ti- reotoksične krize su: korekcija dehidratacije i evetualnog elektrolitnog poremećaja (hipernatremija). Treba davati glikozu sa velikim dozama vitamina B kompleksa. Neophodno je smanjiti povišenu temperaturu. U blažim slučajevima dovoljan je acetaminofen, ali češće su neophodne frikci- je, pakovanja leda i ćebe za rashlađivanje. Salicilate treba izbegavati jer oni mogu da oslobode tireoidne hormone od vezujućih globulina, povećavajući tako koncentraciju slobodnih hormona. Ako je prisutna konge- stija pluća ili srčana insuficijencija, daje se digitalis, diuretici i kiseonik. Takođe treba imati na umu da je klirens digoksina brži u hipertireozi, te da su potrebne veće doze leka. Derivati digitalisa se koriste i za leče- nje atrijalne fibrilacije. Takođe je veoma važno da se prepozna i leči infekcija ili neka druga bolest koja je precipitirala tiroid- nu oluju.
Mortalitet je 20-50%, s tim što je prognoza lošija ako je neko ozbiljno oboljenje precipitirajući faktor. U slučajevima kada je terapija uspešna, bolesnik obično odgovori na terapiju u prvih 24-48 sati, a oporavi se za nedelju dana. Tada se postepeno isključuju glukokortikoidi i terapija jodidima i odlučuje se o trajnoj sanaciji hipertireoze.