Kako se leči akutni gastritis?
Lečenje gastritisa zavisi isključivo od uzročnika. Tako, ukoliko je uzrok infekcija, podrazumeva se adekvatna antibiotska terapija. U slučaju da je uzročnik konzumiranje alkohola, ili prekomerna upotreba lekova, do smanjenja tegoba dolazi nakon eliminisanja ovih faktora.
Veoma je bitno smanjiti kiselost želudačnog soka i to se postiže uz pomoć dve vrste lekova – blokatori H2 receptora (ranitidin, famotidin, cimetidin) i inhibitori protonske pumpe (omeprazol, lansoprazol, pantoprazol).
Lekovi koji vezuju višak želudačne kiseline se mogu koristiti kako za lečenje tako i za ublažavanje simptoma (antacidi- npr. Gelusil Lac, Rupurut).
H. pylori se leči antibioticima i to kombinacijom, jer ova bakterija može da postane otporna na samo jedan lek (daje se najčešće amoksicilin i azitromicin sa omeprazolom koji smanjuje kiselost želudačnog soka). U slučaju da bakterija opstaje na ovu terapiju, može se uključiti još jedan antibiotik.
U lečenju akutnog gastritisa, veoma je važan i higijensko–dijetetski režim ishrane koji podrazumeva nekoliko manjih i češćih obroka, izbegavanje masne i začinjene hrane, izbegavanje alkohola i lekova protiv bolova.
Veoma je bitno načiniti kontrolne gastroskopske preglede kako bi se osigural izlečenje zapaljenskog procesa.
Želite konsultaciju sa lekarom, specijalistom gastroenterologije?