Šta je benigna bilijarna stenoza (suženje žučnih puteva)?
Za razliku od primarne bilijarne ciroze koja spada u grupu autoimunih bolesti (organizam pravi antitela protiv sopstvenih tkiva), bilijarna stenoza je posledica dešavanja nakon hirurških intervencija, spoljašnjih povreda trbušnog predela (udarci, pritisak i nagnječenja) i prisustva žučnih kamenaca u žučnim putevima.
Ova boelst se karakteriše promenama na žučnim kanalićima u vidu zapaljenja i formiranja ožiljaka sa suženjem istih. Zbog navedenih dešavanja, žuč ne može nesmetano da otiče i nagomilava se u jetri, pa može doći do oštećenja njenog tkiva, sve do formiranja ciroze.
Statistički podaci o broju pacijenata koji boluju od benigne bilijarne stenoze nisu poznati, ali je u pitanju stanje koje se ne javlja često.
Koji su simptomi i znaci benigne bilijarne stenoze?
U početnim stadijumima kada postoji zapaljenje žučnih puteva, simptomi mogu da budu
- povišena telesna temperatura
- groznica
- malaksalost
- gubitak apetita i telesne težine
- bolovi ispod desnog rebarnog luka
Kasnije se javlja
- žuta prebojenost kože (ikterus)
- svrab kože (pruritus)
- znaci i simptomi popuštanja jetre se nalaze u terminalnim stadijumima njenog oštećenja
Kako se postavlja dijagnoza benigne bilijarne stenoze?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom nije dovoljna za postavljanje definitivne dijagnoze benigne bilijrne stenoze.
Ultrazvuk trbuha, skener i magnetna rezonanca mogu da pokažu neka strukturna oštećenja jetrinog parenhima.
Analize krvi (testovi jetrine funkcije, standardna biohemija, krvna slika sa leukocitnom formulom, sedimentacija i CRP) rade se rutinski.
Definitivna dijagnoza se postavlja samo biopsijom (uzimanje isečka jetrinog tkiva) i mikroskopskom analizom sa isključenjem drugih, sličnih oboljenja.
Kako se leči benigna bilijarna stenoza?
Lečenje je hirurško i zahteva izvođenje bajpas operacija kako bi se omogućio nesmetan protok žuči i smanjila mogućnost nastanka komplikacija. Blagovremeno uklanjanje stenoze čini prognozu veoma dobrom.
Može se koristiti ursodezoksiholna kiselina koja smanjuje proizvodnju žuči u jetri.
Koriste se i sredstva koja smanjuju svrab kože koji je izražen, vitaminski kokteli i holestiramin koji vezuje slobodnu žuč u crevima.
Upotreba alkohola i nekih lekova se ne preporučuje.