Akutne crevne okluzije
Akutna intestinalna okluzija (Ileus, akutna intestinalna opstrukcija) je prekid u in-testinalnoj pasaži crevnog sadržaja i gasova u segmentu ili celokupnom digestivnom traktu. Uzrokovan je poremećajima mehaničke prirode ili neurogenom disfunkci-jom intestinalnog motiliteta. S obzirom na veliki broj etioloških faktora, akutne inte-stinalne okluzije prisutne su u svim životnim dobima i vrlo su česta i dramatična stanja u urgentnoj abdominalnoj hirurgiji. Za uspeh u tretmanu akutne intestinalne okluzije presudna je rana dijagnoza i adekvatan tretman usmeren ka saniranju uzroka i mnogobrojnih patofizioloških poremećaja koji prate sindrom ileusa.
Etiologija i patogeneza
U odnosu na mehanizam nastanka prekida u pasaži crevnog sadržaja i gasova, postoje dva osnovna tipa akutne intestinalne okluzije:
- Mehaničke okluzije (Mehanički ileus),
- Neurogene okluzije (Paralitički ileus).
Mehaničke akutne intestinalne okluzije
Mehaničke akutne intestinalne okluzije nastaju kao posledica mehaničkog prekida kontinuiteta digestivnog trakta, sa konsekutivnim zastojem u pasaži intestinalnog sadržaja. U zavisnosti od toga da li uz mehaničku opstrukciju postoji i prekid u cirkulaciji angažovanog segmenta digestivnog trakta, razlikuju se :
- Opturacione (jednostavne) okluzije,
- Strangulacione okluzije.
Opturacione intestinalne okluzije Opturacione intestinalne okluzije karak-teriše odsustvo kompromitovanja vaskularne peteljke na delu digestivnog trakta na kome postoji mehanička prepreka. Proces okluzije kod ove vrste ileusa pokazuje usporen, mirniji tok sa čestim odsustvom ishe-mičnih promena na crevu. Uzroci koji dovode do opturacione okluzije mogu biti:
- Intraluminalni: kongenitalne atrezije, stenoze, intraluminalni polipi, endogena i egzogena strana tela tipa žučnih konkremenata, impaktirani koproliti, konvoluti askarisa, triho i fitobezoari i si.
- Intramuralni: oziljne stenoze, postiradi-jaciona stanja, inflamatome promene, divertikuloza, intramuralni hematomi, neoplazme.
- Ekstralumunalni: usled spoljašnje kompresije koja može biti uzrokovana infla-matornim i neoplastičnim promenama mezenterijuma, pankreasa, genitouri-narnih organa i retroperitoneuma, kao i postoperativnim adhezijama.
Strangulacione intestinalne okluzije
Strangulacione intestinalne okluzije ka-rakteriše teška klinička slika i progresivan tok patofizioloških poremećaja usled anga-žovanja vaskularne peteljke okludiranog dela digestivnog trakta strangulacionim mehanizmom. Mehanizmi koji dovode do strangulacije su:
- Intususcepcija (invaginacija) koja nastaje uvlačenjem oralnog u aboralni deo creva sa pripadajućom vaskularnom peteljkom.
- Inkarceracija (uklještenje) crevne vijuge u unutrašnje ili spoljašnje kilne otvore.
3. Volvulus, odnosno torkvacija crevne vijuge sa pripadajućom vaskularnom peteljkom.
4. Sindrom zatvorene vijuge, pri čemu zahvaćeni crevni segment biva zatvoren na oba svoja kraja, sa progresivnom dis-tenzijom lumena i izaraženim vaskular-nim ishemičnim poremećajima.
Neurogene intestinalne okluzije (paralitički, adinamički ileus)
Nastaju kao posledica funkcionalne intestinalne okluzije usled neurogene pare-ze, paralize ili refleksne inhibicije intesti-nalnog motiliteta. P
Sa kliničkog aspekta veoma je značajna podela akutnih intestinalnih okluzija u odnosu na visinu crevne opstrukcije:
- Okluzije tankog creva,
- Okluzije debelog creva.
Klinička slika
Klasičnu kliničku sliku akutne intestinalne okluzije prate četiri osnovna simptoma, koji su prisutni u većoj ili manjoj me-ri, zavisno od toka, vrste i visine opstrukcije. Ti simpotomi su:
- bol,
- povraćanje
- izostanak stolice i vetrova (konstipacija); 4. meteorizam.
Bol
Bol je najznačajniji simptom koji bolesnika sa akutnom intestinalnom okluzijom dovodi lekaru.
U zavisnosti od mehanizma nastanka mehaničke opstrukcije, razlikuju se i bolovi po karakteru, intenzitetu i lokalizaciji. U jednostavnoj opturacionoj okluziji bolovi nastaju postepeno, imaju intermitentan karakter tipa kolike usled grča crevne muskulature koja pokušava da savlada prepreku. Javljaju se u intervalu dva do pet minuta ukoliko je okluzija lokalizovana na tankom crevu, odnosno na 15 do 20 minuta kod prepreka na debelom crevu. Lokalizacija bola je često neodređena, ali paraumbilikalni bolovi ukazuju na ileus tankog creva, dok su bolovi lokalizovani u malom trbuhu karakteristični za ileuse debelog creva. Intenzitet bola često je u korelaciji sa stepenom okluzije (delimična ili kompletna). U slučaju strangulacije, bol nastaje iznenadno, stalnog je karaktera i veoma intenzivan, ne popušta i praćen je ostalom burnom simptomatologijom. Kod manjih, nepotpunih, okluzija bol nije jakog intenziteta. Takode mogu biti slabiji i u disproporciji sa objektivnim nalazom, u slučaju primene analgetika i spazmolitika.
Povraćanje
U akutnoj intestinalnoj okluziji povraćanje je čest simptom. U početku je refleksnog karaktera, a kasnije nastaje usled na-gomilavanja crevnog sadržaja i crevne dis-tenzije. Povraćanje je u direktnoj proporciji sa visinom crevne okluzije. Karakteristično je prvenstveno za okluzije tankog creva. U slučaju prepreke na kolonu, zavisi od kompetentnosti ileocekalne valvule. Niske opstrukcije lokalizovane na sigmo-idnom kolonu i rektumu, u najčešćem broju slučajeva nisu praćene povraćanjem. Karakter povraćenog sadržaja u zavisnosti je od dužine trajanja okluzije. U početku bolesti povraćeni sadržaj sadrži primese nesvarene hrane i želudačnog sadržaja. U kasnijem toku sadrži primese žuči, da bi u poznijem toku bolesti (nakon 48 sati) povraćeni sadržan imao fekulentan karakter (miserere). Sličan sadržaj povraćaju i bolesnici sa znacima paralitičkog ileusa. Stran-gulacioni ileusi takode su praćeni intenzivnim povraćanjem, koje u sindromu zatvorene vijuge može i izostati.
Izostanak stolice i vetrova (konstipacija)
Ovi simptomi nisu rani ni sigurni znak ileusa. Pražnjenje crevnog sadržaja je omogućeno distalno od mesta prepreke, naročito u slučajevima kada je prethodno ordinirana klizma. Takode su poznati slučajevi sa izraženom opstipacijom, bez prisustva crevne okluzije, naročito kod starijih osoba. Sa kliničkog aspekta, izostanak vetrova je značajniji simptom u akutnoj intestinalnoj okluziji.
Meteorizam
Meteorizam nastaje kao posledica nakupljanja velike količine tečnosti i gasova u distendiranim vijugama proksimalno od prepreke. U korelaciji je sa visinom okluzije i dužinom trajanja bolesti. Proksimal-ne intestinalne okluzije (duodenum, jeju-num) praćene su obilnim povraćanjem, te meteorizam često izostaje. U manjem broju slučajeva postoji nakupljanje gasa u želucu, što daje sliku epigastričnog meteori-zma. Uopšte uzevši, meteorizam je izraženiji kod distalnih intestinalnih okluzija (debelo crevo).
Opisane subjektivne i funkcionalne simptome sa njihovim modalitetima, koji ih čine manje ili više pouzdanim znacima akutne intestinalne okluzije, dopunjuju lokalni fizički znaci, koji se uočavaju fizikalnim pregledom bolesnika i imaju veliki značaj prilikom postavljanja dijagnoze. Takode, fizikalnim pregledom se konstatuje i opšte stanje bolesnika. Različiti stepen dehidratacije je posledica sekvestracije tečnosti i intenzivnog povraćanja. Vitalni parametri variraju od stabilnih do poremećaja koji odgovaraju teškom hipovolemičnom šoku. Febrilno stanje ukazuju na septične komplikacije, koje prate gangrenu ili perforaciju creva.
Inspekcija zahteva adekvatanu pripremu pacijenta za pregled. Fizikalnim pregledom je neophodno proveriti da li su dostupni svi kilni otvori, naročito femoralnih kod žena. Inspekcijom se takode uočava prisustvo operativnog reza od ranijeg hirur-škog zahvata. Pažljivom inspekcijom se uočava distenzija trbuha, koja može biti lokalizovana ili zahvata ceo trbuh. Kod mršavijih osoba se uočava hiperperistaltizam i kočenje creva, koje se odigrava u parok-sizmima i praćen je bolnim krizama. Ovaj peristaltizam creva moguće je isprovocirati blagom perkusijom.
Površna i duboka palpacija daju informacije o stepenu i lokalizaciji abdominal-ne distenzije, o stanju trbušne muskulature (mek trbušni zid, baloniranost, napetost, defans), o prisustvu peritonealne reakcije, kao i o stepenu i lokalizaciji bolne osetlji-vosti. Izražena palpatorna osetljivost, uz prisustvo defansa ili peritonealne reakcije, govori u prilog gangrene ili perforacije creva. Palpacijom je takode moguće otkriti napetu, elastičnu, rezistentnu formaciju (Wahlov znak) koja odgovara volvulusu creva. Palpatornim pregledom se uočava i distendiran cekum kod sindroma zatvorenog kolona, neoplastična promena, diver-tikularni pseudotumor.
Perkusija se obavlja sistematično. Perku-torni timpanizam otkriva lokalizovani ili difuzni meteorizam. U slučaju lokalizova-ne solidne promené ili tečne kolekcije prisutna je perkutorna tmulost.
Jedan od najznačajnijih fizikalnih nalaza u mehaničkoj okluziji jeste auskultator-ni hipersonorni šum pretakanja sa metalnim prizvukom, koji ukazuje na peristaltiku distendirane vijuge i pretakanje tečnog sadržaja u prisustvu velike količine gasova u vijugama creva proksimalno od prepreke. Ovaj auskultatotrni nalaz naročito je izražen za vreme hiperperistaltike i bolnih kriza. Provocira se blagom perkusijom. U strangulacionom ileusu znatno je oslabljena ili odsutna peristaltika. Potpuno odsustvo peristaltike („grobna tišina”) karakteristično je za akutni peritonitis i neuroge-nu okluziju (paralitički ileus).
Digitorektalni pregled je deo fizikalnog nalaza koji u okviru akutne intestinalne okluzije ne srne biti propušten. Ovim pregledom se otkriva neoplazma, inflamator-na striktura, impaktirani fekalom, elastična napeta rezistencija koja odgovara volvulu-su sigme, tumorski blok, ili inflamatorna promena u maloj karlici. Prisustvo krvi upućuje na mezenterijalnu ishemiju ili trombozu.
Dijagnostički postupci
Laboratorijske analize Laboratorijskim analizama se određuju hemogram, biohemijski parametri, gasne analize. Dehidratacija je praćena herao-koncentracijom. Leukocitoza ukazuje na strangulaciju i septičnu komplikaciju. Elek-trolitni disbalans (Na, K, Cl) prati teže oblike intestinalne okluzije. Povišene vredno-sti azotnih materija (urea, kreatinin) nastaju kao posledica dehidratacije i prerenalnih poremećaja, ali i kao posledica renalnih oštećenja u prolongiranoj ishemiji. Acido-bazni poremećaji, u smislu metaboličke acidoze ili hipohloremične alkaloze sa ekstremnim baznim ekscesom, ukazuju na teške poremećaje u okviru osnovne bolesti.
Rendgenska dijagnostika
Nativni rendgenski snimak abdomena u stojećem stavu ili bočni snimak u ležećem položaju najznačajniji je urgentni dijagnostički postupak u akutnoj intestinalnoj okluziji. Radiološki je karakteristična pojava hidroaeričnih nivoa, sa distenzijom crev-nih vijuga. Centralno locirane hidroaerične senke ukazuju na okluziju tankog creva. Bočna lokalizacija sa distenzijom kolona i pojavom gasa u predelu fleksura kolona upućuje na nalaz niske opstrukcije. Prisustvo slobodnih gasnih kolekcija (vazdušni srp) ukazuje na perforaciju šupljeg abdo-minalnog organa. Nativnu radiografiju moguće je dopuniti urgentnom irigografijom, ili pasažom tankog creva kroz nazogastrič-nu sondu gastrografinom u slučaju subo-kluzivnih smetnji.
Rektosigmoidoskopija
Endoskopske procedure mogu biti značajne u dijagnostici distalnih promena na rek-tumu i kolonu. U slučaju volvulusa sigme endoskopski je moguće izvršiti dekompresi-ju creva i detorkvaciju sigmoidnog kolona.
Ultrasonografija (US), kompjuterizovana tomografija (CT)
Primenjivi su takode u dijagnostici i ve-rifikovanju uzroka intestinalne okluzije.
Lečenje akutne intestinalne okluzije
Lečenje obuhvata konzervativne mere i reanimacione postupke, dok je hirurško lečenje svakako je osnovni kauzalni terapijski koncept.
Konzervativni terapijski postupci i mere obuhvataju:
- Nadoknadu tečnosti i elektrolita radi saniranja patofizioloških poremećaja koji prate akutnu intestinalnu okluziju. Proce-na izgubljene tečnosti vrši se na osnovu arterijske tenzije, pulsa, centralnog venskog pritiska, satne diureze, opšteg stanja bolesnika. U početnom stadijumu intestinalne okluzije deficit tečnosti iznosi 1000-1500 ml. U daljem toku bolesti deficit se povećava, tako da u najtežim oblicima sa eks-cesivnom hipovolemijom dostiže i preko 5000 ml. Nadoknada započinje izotonič-nim rastvorima Ringer laktata i dekstroze 278 mmol/1. Brzina nadoknade zavisi od opšteg stanja bolesnika i kardiopulmonal-nog statusa. Nadoknada kalijuma započinje nakon uspostavljanja dobre satne diureze (0,5-1 ml/kg TT/h). Neophodno je praćenje acidobaznog statusa i korekcija poremećaja. Nadoknada krvi i krvnih derivata zavisi od vrednosti hemograma. Rana pri-mena antibiotika je neophodna u slučaju strangulacije i septičnih komplikacija. Pri-mena Prostigmina u mehaničkoj okluziji je kontraindikovana.
- Gastrointestinalna dekompresija pri-menom nazogastrične sonde omogućava uklanjanje nagomilanog crevnog sadržaja i gasova proksimalno od prepreke. Ovim postupkom se smanjuje distenzija, venska staza, anoksija zida creva i intraluminalna transudacija. Primena trajne aspiracije nalazi svoje opravdanje u okluzijama tankog creva, ali i u niskim opstrukcijama kada je ileocekalna valvula inkompetentna.
3- Klizme u određenom broju slučajeva mogu dovesti do dekompresije debelog creva, omogućavanjem pražnjenja kod nepotpunog volvulusa sigme, dezimpakcije fekaloma, ili nepotpune okluzije kod neo-plastičnih procesa. Pražnjenje nakon klizme ne znači da je okluzija razrešena, i neophodno je stalno praćenje obolelog i sprovodenje adekvatne dijagnostike.
Hirurško lečenje
Indikacije za hirurško lečenje akutne intestinalne okluzije su:
- Nepotpune okluzije koje ne reaguju na konzervativni tretman,
- Parcijalne okluzije koje progrediraju u kompletnu opstrukciju,
- Kompletna intestinalna okluzija,
- Strangulacija,
- Akutni abdomen.
U hirurškom lečenju koriste se sledeći operativni postupci:
- oslobađanje priraslica, presecanje brida, plastika anularnih suženja, uklanjanje stranog tela,
- spoljašnja derivacija digestivnog trakta proksimalno od mesta opstrukcije (en-terostoma, kolostoma),
- unutrašnja derivacija („By-pass”) radi premošćenja prepreke,
- resekcija dela digestivnog trakta radi uklanjanja uzroka okluzije (tumor), kao i strangulisanog i ishemičnog dela creva,