• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
Vaš internet lekar
No Result
View All Result

Uklještena kila

Uklještena kila

Pojam kile (hernije) odnosi se na kile tr­bušnog zida, mada se u medicini ovaj iz­raz koristi i za druge patološke promene. Jedna od najprihvatljivijih definicija za her­niju jeste protruzija organa ili tkiva kroz otvor na zidu šupljine u kojoj se ti organi nalaze ili rede u okviru same šupljine. Kli­nički je najznačajniji deo ove definicije -protruzija. Bez protrudiranog organa di­jagnoza hernije nije moguća. Anatomski značajne karakteristike kile su kilni otvor (vrata) i kilna kesa. Kilni otvor, mesto gde kila izlazi iz trbuha, jeste defekt u unutra­šnjem aponeurotičnom sloju trbuha, a kil­na kesa je izbočenje parijetalnog peritone-uma koje je vratom kile povezano sa kilnim otvorom. Veličina hernije određena je di­menzijama vrata kile i zapreminom disten-dirane kilne kese. Kila može biti spoljašnja – kada kilna kesa protrudira kroz trbušni zid, ili unutrašnja – kada je kilna kesa u sa­moj trbušnoj duplji.

Hernije trbušnog zida nastaju na mesti-ma gde su aponeuroze i fascije mišića liše­ne potpore poprečno prugastih mišića. Na trbušnom zidu postoji nekoliko takvih me-sta, dok neka mogu nastati atrofijom miši­ća ili hirurškom intervencijom. Najčeća me-sta za nastanak kila su prepone, pupak, bela linija, polimesečasta (Spigelova) lini­ja, dijafragma i hirurška incizija. Postoje i mesta gde hernije nastaju izuzetno retko, a to su perineum, gornji lumbalni (Grinfel-tov) trougao, donji lumbalni (Petitov) tro-ugao i otvor obturatora u karlici.

Većina pacijenata sa hernijom postaju svesni svoje bolesti tek kada hernija posta­ne vidljiva. Simptomatska hernija uzroku­je širok spektar nespecifičnih simptoma vezanih za sadržaj kilne kese i pritisak ko­ji sama kila vrši na okolno tkivo. Nelagod­nosti prouzrokovane postojanjem kile obič­no su veće pred kraj dana i povlače se noću kada pacijent spava i kila se smanji.

Većina hernija nastaje postepeno, dok su neke uzrokovane iznenadnom i izuzetno snažnom mišićnom kontrakcijom.

Kile se lako dijagnostikuju fizikalnim pregledom. Tipično je da se kilna kesa i njen sadržaj povećavaju i prenose palpabil-ni impuls kada se pacijent napne ili naka­šlje. Obavezan deo pregleda je u stojećem stavu, jer je nekada nemoguće palpirati ki­lu koja se povuče kada pacijent leži.

Možda će vaszanimati

Hiperekstenziona povreda kičmenog stuba

Luksacija kičmenog stuba

Izdubljeno stopalo (Pes cavus)

Najčešće komplikacije postojanja herni­je su srastanje (hernia accreta) sa kilnom kesom, strangulacija i uklještenje. Posled-nje dve komplikacije zahtevaju hitnu hirur-šku intrevenciju, dok se srastanje kile sa kilnom kesom (što se često zamenjuje za inkarceriranom hernijom, zbog nemoguć­nosti reponiranja kilnog sadržaja u trbuh) može i kasnije hirurški rešavati.

Sve hernije zahtevaju hirurško lečenje, osim u slučaju kada postoje lokalni i si­stemski uzroci za nesiguran ishod inter­vencije.

Prepone su jedno od prirodnih slabih mesta trbušnog zida i predstavljaju najče­šće mesto nastanka abdominalnih kila. One nastaju kod oba pola, ali su 25 puta češće kod muškaraca nego kod žena. Inci-denca pojavljivanja preponskih hernija kod muškaraca je 3%, što predstavlja veliki eko­nomski problem. Kile koje napuštaju tr­buh iznad kožnog preponskog nabora (pli­ća inguinalis) nazivaju se ingvinalnim, dok one koje napuštaju trbuh ispod ovog nabo­ra su femoralne ili bedrene kile. Ingvinal-ne kile mogu biti direktne i indirektne. Kod indirektnih kila kilna vrata se nalaze na unutrašnjem abdominalnom otvoru in-gvinalnog kanala i kila prolazi kroz ovaj kanal prateći funikulus spermatikus (kod muškaraca) ili ligamnetum rotundum (kod žena). Ove kile izlaze u potkožno tkivo kroz spoljašnji otvor ingvinalnog kanala gde se i palpiraju prilikom pregleda. Uko­liko se proces hernijacije nastavi i kila se spusti u skrotum, dolazi do nastanka ingvi-noskrotalne hernije.

Kilna kesa kod direktnih kila protudira direktno kroz zadnji zid ingvinalnog kana­la (fascia transversalis). Jako je teško i po­nekad nemoguće klinički prepoznati razli­ku između direktne i indirektne ingvinalne hernije. To i nema neke posebne praktič­ne važnosti, jer su operativna strategija i hi­rurški pristup isti kod oba tipa hernije. Me­đutim, značajnija je činjenica da se direktne kile zbog izuzetno šikokih kilnih vrata go­tovo nikada ne uklještavaju. Kod muškara­ca je odnos indirektnih prema direktnim hernijama 2:1, dok su kod žena direktne hernije raritet.

Femoralne (bedrene) kile obično se smatraju posebnim entitetom, mada su one u suštini samo oblik direktnih ingvinalnih hernija. Ova vrsta kila je relativno retka, a kod muškaraca se gotovo i ne pojavljuje. Femoralna hernija se prepoznaje kao pal-pabilna masa veličine oraha na medijal-nom delu baze Skarpeovog femoralnog trougla. Ova vrsta hernija predhodno pro­lazi kroz unutrašnji deo venskog prolaza (lacuna vasorum) i ispod Pupartovog liga­menta. Zbog anatomskih osobina karlice, ova kila je oko pet puta češća kod žena. Uvećana limfna žlezda ili sinovijalna cista mogu često veoma verno da imitiraju be­drenu herniju. Zbog toga su mnogo češće greške prilikom dijagnostikovanja uklje-štenja femoralne hernije, nego bilo koje druge hernije uopšte.

Umbilikalne hernije nastaju protruzijom trbušnih organa (veliki omentum, a rede tanko i debelo crevo) kroz umbilkus. One nastaju češće kod žena nego kod muškara­ca. Precipitiraći faktori za nastanak ovih ki­la su gojaznost, višestruke trudnoće i pri­sustvo ascita. Umblikalne hernije kod odraslih su stečene i nisu povezane sa um-bilikalnim hernijama u detinjstvu. Ove ki­le su česte kod dece i zatvaraju se sponta­no ako je aponeurotični defekt 1,5 cm ili manji. Hirurško lečenje je indikovano ako je promer hernije veći od 2 cm ili ako um-bilikalna hernija perzistira i posle četvrte godine života.

Kile bele linije su protruzija prepiritone-alnog masnog tkiva ili peritoneuma kroz nekoliko sitnih otvora, koji normalno slu­že za prolazak krvnih sudova i nerava. Kroz nešto veće ovakve otvore prolaze po­red vaskularno-nervnih elemenata i delo-vi preperitonealnog masnog tkiva koji sa sobom mogu da povuku i vrat zidnog pe­ritoneuma i tako formira kilnu kesu. Ove kile, zbog svojih malih dimenzija, veoma često prođu nezapažene, a zbog jakih bo­lova, koji ih često prate usled rastezanja peritoneuma, mogu da simuliraju abdomi-nalna oboljenja koja potiču iz nadmezoko-ličnog sprata.

Postoperativne (incizione) hernije se u poslednje vreme sve češće pojavljuju i ozbiljan su hirurški problem. Pacijenti sa postopeartivnim hernijama su najčešće go-jazni. Gojaznost i infekcija operativne ra­ne dva su glavna razloga za nastanak po­stoperativne hernije.

Posmatrano iz kliničko-praktičnog ugla, najvažnija je pódela hernija na slobodne (reponibilne) i uklještene (ireponibilne). Kod reponibilnih hernija sadržaj kilne ke­se se veoma lako (uglavnom pacijent sam) može vratiti u trbuh, za razliku od uklje-šenih hernija kod kojih se sadržaj kilne kese ne može gotovo nikako reponirati. Vitium artis je reponirati uklještenu herni­ju (taxis). Zbog odluke o hitnosti hirurške intervencije, veoma je važno razlikovati uklještenu herniju od kile kod koje je sa­držaj kilne kese srastao sa samom kilnom kesom (hernia accreta). Kod uklještenih hernija indikovana je hitna hirurška inter­vencija iz vitalnih indikacija, Što znači da ne postoje ni relativne ni apsolutne kon-traindikacije.

Uklještenje može nastati kada usled po­većanja intaabdominalnog pritiska (kašalj, fizički napor, defekacija) neki od trbušnih organa prodre kroz proširena kilna vrata u kilnu kesu i kasnije se ne može reponira­ti. Nemogućnost reponiranja nastaje kada se po prestanku povišenog intaabdominal­nog pritiska kilna vrata suze i pritiskaju protrudirani organ koji se više ne može vratiti u trbuh (elastično uklještenje). Dru­gi mehanizam nastanka uklještenja je kada se odvodna vijuga creva koje se nalazi u kilnoj kesi zapuši crevnim sadržajem, a pod uticajem peristaltičkog talasa dođe do prepunjavanja i dovodne vijuge. Ovaj na­čin nastanka uklještene hernije traje duže nego kod prethodno opisanog elastičnog uklještenja. Pošto se mehanička faza uklje­štenja završi, nastaju promené na vaskular-noj peteljci involviranog organa. Prvo do­lazi do venske staze, na koju se nadovezuje edem tkiva sa transudacijom u kilnu kesu, a nakon svega nastupa i prekid arterijske cirkulacije. Ovako sadržaj kilne kese pro­lazi kroz stadijume nekroze, gangrene i perforacije koja neposredno ugrožava život pacijenta. 

Simptomatologija

Osnovni simptom kod uklještene kile je nagao i jak bol na mestu kile koja do tada nije bila bolna. Ovaj simptom je veoma značajan, jer pacijenti obično već duže vre­mena znaju za herniju i neretko tačno ose-te kada je došlo do uklještenja, odnosno do nemogućnosti reponiranja do tada reponi­bilne kile. Uklještena kila je obično veća nego što je do tada bila i to uvećanje na­stupa polako. Ukoliko kilni sadržaj čini ne­ka od vijuga creva, postoje svi simptomi mehaničkog ileusa (mučnina, izostanak stolice i vetrova, meteorizam, povraćanje). U slučaju da ne dođe do pravovremene hirurške intervencije i nastupi perforacija nekog od šupljih organa u kilnoj kesi, po­stoje svi znaci akutnog abdomena. 

Dijagnoza

Uklještena kila ne bi trebalo da predsta­vlja dijagnostički problem svakom lekaru opšte prakse. Veoma je značajno pri pregle­du svakog bolesnika, a posebno onih sa abdominalnim oboljenjem pregledati čitav trbuh – što znači od gornje trećine potklo-lenice do grudnog koša. Za ovaj pregled neophodno je da bolesnik skine odeću i veš ispod kolena, jer se jedino tako može is­pravno pregledati preponski predeo koji je najčešće mesto gde se nalaze kile. Posebnu pažnju treba posvetiti svakom tumefaktu is­pod ingvinalnog ligamenta kod žena, jer se inkarcerirana femoralna hernija veoma če­sto pogrešno dijagnostikuje kao uvećana limfna žlezda, aterom ili lipom.

Lečenje

lečenje je isključivo hirurškim putem

Previous Post

Akutne crevne okluzije

Next Post

Upala (zapaljenje) slepog creva

Slični članci

Hiperekstenziona povreda kičmenog stuba

Hiperekstenziona povreda kičmenog stuba Hiperekstenziona povreda se dešava samo u vratnom delu (cervikalna kičma) i to u situaciji kada glava...

Read more

Luksacija kičmenog stuba

Luksacija kičmenog stuba Luksacija označava menjanje odnosa između dva susedna pršljena, tj pomeranje gornjeg u odno­su na donji pršljen ka...

Read more

Izdubljeno stopalo (Pes cavus)

Izdubljeno stopalo (Pes cavus) Ovo oboljenje se karakteriše naglašeno podignutim medijalnim uzdužnim lukom stopala. Često se javlja kod više članova...

Read more

Poplitealna cista (Cysta Bakeri)

Poplitealna cista (Cysta Bakeri) Originalni opis poplitealne ciste (Bejker, 1877) odnosio se na promene u okviru tuberkuloze kolena, koja je...

Read more

Zapaljenje prepatelarne kese (Bursitis praepatellaris)

Zapaljenje prepatelarne kese (Bursitis praepatellaris) Prepatelarna burza se nalazi ispred čašice kolena, u potkožnom tkivu između fascije pretčašičnih produžetaka m....

Read more

Artroza kuka – koksartroza

Artroza kuka - koksartroza Kobsartroza ili artroza kuka je degenerativno oboljenje čije su osnovne karakteristike progresivno propadanje zglobne hrskavice i...

Read more
Load More
Next Post

Upala (zapaljenje) slepog creva

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Bolesti krvi i hematopoeznog sistema (hematologija)

Neutropenija (sniženi nivo neutrofila u krvi)

Anorhija (anorchia)
Dečje i urodjene bolesti (pedijatrija)

Anorhija (anorchia)

Mučnina (nausea)
Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

Štitna žlezda

Štitna žlezda

Dijabetesna periferna neuropatija

Dijabetesna periferna neuropatija

Efikasan tretman bola u grlu

Efikasan tretman bola u grlu

  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.