Šta je dijabetesna enteropatija?
Diabetes mellitus, ili šećerna bolest, je bolest endokrinog sistema u kojoj postoji poremećaj regulisanja nivoa šećera (glukoze) u krvi u smislu njenih povećanih nivoa.
Povećani nivo šećera, ili hiperglikemija, dugoročno, nosi komplikacije u smislu poremećaja na krvnim sudovima u vidu njihovog sužavanja, odnosno arterioskleroze, il promena na nervima.
Dijabetesna enteropatija se javlja kod nešto mladjih osoba, više kod muškaraca, nego kod ženskog pola i to kod insulin nezavisnog dijabetesa.
Koji su simptomi i znaci dijabetesne enteropatije?
Simptomi i znaci dijabetesne enteropatije su
- dijareja (proliv) u vidu obilnih i vodenastih stolica
- muka, gadjenje, povraćanje (simptomi poremećaja gornjih digestivnih organa)
- stolice mogu biti masne i smrdljive
- javljaju se grčevi u stomaku, u vidu čupanja
- stolice mogu biti neredovne i eksplozivne
- često postoji i nezadržavanje stolice (inkontinencija)
- upadljiv je gubitak težine
Često se dešava pojava ovih simptoma neposredno nakon obroka, ili vezano za uzimanje obilnijih obroka.
Kako se postavlja dijagnoza dijabetesne enteropatije?
Dijagnoza dijabetesne enteropatije se postavlja na osnovu anamneze, kliničke slike i objektivnog pregleda. Dugogodišnje bolovanje od dijabetesa pomaže da se posumnja na ovu bolest, odnosno komplikaciju bolesti.
Kontrastna redngenska snimanja gutanjem barijumskog kontrasta su osnov za postavljanje dijagnoze, a nešto redje se radi i scintigrafija digestivnog trakta radionuklidima.
Endoskopka snimanja mogu da pomognu u isključivanju drugih bolesti, ali ne i u postavljanju definitivne dijagnoze.
Kako se leči dijabetesna enteropatija?
Veoma je bitan striktan higijensko-dijetetski režim u vidu češćih, manjih obroka bogatih vlaknima (voće i povrće) i bogatih belančevinama. Trebalo bi izbegavati začinjenu i masnu hranu.
Lečenje dijabetesa je obavezno u smislu regulisanja nivoa šećera, a lekovi koji se koriste u lečenju dijabetesne neuropatije mogu da pomognu.