Šta su divertikulumi tankog creva (diverticulum intestini)?
Divertikularna bolest je stanje u kojem na crevima postoji proširenje, odnosno izbočenje zida (poput prsta na rukavici). Divertikularna bolest se naziva bolešću ukoliko postoje simptomi od strane organa za varenje, a ukoliko simptomi ne postoje, onda se stanje naziva divertikuloza.
Divertikulumi se nalaze na mestu prolaska krvnih sudova kroz mišićni sloj creva i najčešće mesto na kojima se javljaju je sigmoidni kolon, jer u njemu postoji povećan pritisak unutar creva, ali je moguća lokalizacija na bilo kojem delu creva.
Takodje, moguća je pojava multiple divertukuloze na svim delovima debelog creva koja se karakteriše naslednom predispozicijom. Ukoliko se divertikulum zapali, onda se to stanje naziva divertikulitis.
Divertikulumi tankog creva nastaju zbog urodjene slabosti crevnog zida, ili zbog povećanog pritiska unutar creva, a neretko i zbog kombinacije oba ova faktora.
Kako se manifestuje divertikulum tankog creva?
Kao i kod divertikuluma na ostalim lokalizacijama, u najvećem broju slučajeva, ne postoje nikakvi simptomi ni kod divertikuluma tankog creva.
Ukoliko postoje tegobe, onda su to najčešće
- bol u trbuhu
- nadutost trbuha
- zatvor, ili proliv (dijareja)
- mogu se pojaviti i simptomi loše apsorpcije hranljivih materija, ali je to redje
Ukoliko dodje do pojave zapaljenja divertikuluma stanje se naziva divertikulitis i karakteriše se povišenom telesnom temperaturom i jakim bolovima u trbuhu.
Komplikacije nelečenih divertikulitisa mogu biti perforacija, peritonitis i sepsa.
Kako se postavlja dijagnoza divertikuluma tankog creva?
Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, kliničke slike i objektivnog pregleda pacijenta.
Definitivna dijagnoza se može postaviti gutanjem barijumskog kontrasta i kontrastnog snimanja.
Takodje, snimanje unutrašnjosti tankog creva je moguće i uz pomoć pilule sa kamerom.
Kako se leči divertikulum tankog creva?
Ako su simptomi blagi, treba povećati količinu vlaknastih supstanci u ishrani. Ukoliko lekar proceni, kod ozbiljnijih simptoma, mogu se dati i lekovi koji stimulišu peristaltiku creva.
Ukoliko dodje do infekcije i pojave divertikulitisa, podrazumeva se upotreba antibiotika i obavezno bolničko lečenje, zbog mogućih ozbiljnih komplikacija.
Obavezno je redovno praćenje stanja, a u slučaju recidiva infekcija, nekih ozbiljnijih komplikacija i multiplih promena na crevima dolazi u obzir i hirurško lečenje.