• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Rak (karcinom, kancer, tumor) debelog creva (kolona)

Rak (karcinom, kancer, tumor) debelog creva (kolona)

Kolorektalni karcinomi su po učestalosti na trećem mestu kod oba pola – iza raka prostate i pluća kod muškaraca i iza raka dojke i grlića mate­rice kod žena. Među pretpostavljenim uzrocima nastanka raka jesu ishrana sa previše masti i nedovoljno celuloze, alkoholizam, sedentarni način živo­ta, nasledna predispozicija, kao i bolesti debelog creva kakve su ulcerozni kolitis i divertikuloza. Familijarna polipoza kolona je poseban oblik nasled- nog obolevanja od maligniteta.

Preko 50% slučajeva kolorektalnog karcinoma locirano je u rektosi- gmoidnom delu, odnosno može se dijagnostikovati rektosigmoidoskopski. Najčešći histološki tip (u 95% slučajeva) je adenokakarcinom, a prema obli­ku razikuju se ulcerozni tip karcinoma, karfiolasti, infiltrativni i skirozni.

Inicijalni simptomi su različiti, zavisno od lokalizacije karcinoma. Uobičajeno je da karcinomi ascendentng kolona budu nemi, imaju pod­muklu sliku i osim anemije usled hronćnog krvarenja pacijent nema drugih simptoma. Karcinomi descendentnog kolona i rektosigmoida obično daju promene u kalibru stolice, naizmenične prolive i zatvore, gubitak u kilaži, hematohezije, tenezme, osećaj nadutosti itd.

Staging kolorektalnih karcinoma izvodi se prema TNM klasifikaciji i prema klasifikaciji po Dukes-u:

Dukes stadijum A

tumor zahvata samo mukozu creva

Dukes stadijum B

tumor doseže ili infiltrirra mišićni sloj (muscularis propria) zida creva

Dukes stadijum C

metastaze u regionalnim limfnim žlezdama

Dukes stadijum D

udaljene metastaze – jetra, pluća, kosti

 

Skrining izvođenjem testova na okultno krvarenje jedan je od metoda ranog otkrivanja kolorektalnog karcinoma. Postoji određena kontroverza oko ovakvog skrininga, jer senzibilnost zavisi od metode testiranja, a što je pojedina metoda senzibilnija, to je skuplja. Najjeftiniji hemokult testo­vi otkrivaju krvarenje samo ako je ono približno oko 10 ml dnevno. Ve­ćina karcinoma u inicijalnim fazama, međutim, ne „ispušta” više od 1-2 ml krvi. Takođe, mnogi tumori ne krvare uopšte. Na uvećanje broja lažno negativnih testova može da utiče i uzimanje velikih doza vitamina C u ishrani. Pojedini testovi su lažno pozitivni usled detektovanja krvi pore- klom iz nesvarene hrane, a poneki i usled detektovanja krvi poreklom iz viših delova gastrointestinalnog trakta. Da bi test na okultno krvarenje imao što veću pouzdanost, neophodno je pripremiti pacijenta savetom da ne koristi vitamin C, da par dana ne koristi meso u ishrani i da se test izvede u bar tri različita uzorka stolice. Rešenje za pojedine od ovih problema jeste davanje testova pacijentu koje on koristi samostalno na više uzoraka stolice („take-home multiple sample method”).

Na nivou primarne zdravstvene zaštite lekar posle indikativne ana­mneze može da sprovede početnu obradu pacijenta, koja uključuje klasične laboratorijske analize (KKS, sedimentacija, transaminaze, biliru- bini, urea, kreatinin, glikemija, lipidni profil, fibrinogen, pregled urina, fe- remija, elektroliti), proširene određivanjem C-reaktivnog proteina (CRP) i kolon-specifičnih tumorskih markera, CEA i Ca19-9. Kao i kod drugih tu­morskih markera, bitno’je znati da normalne vrednosti tumorskih markera ne znače i odsustvo tumora, kao i da postoje stanja, pre svega upalna, kod kojih tumorski markeri mogu da budu prolazno povišeni. Uloga tumorskih markera prvenstveno je u postoperativnom praćenju pacijenta i otkrivanju eventualnih recidiva. Tumorske markere treba posmatrati u kontekstu osta­lih nalaza. Onda kad kod pacijenta postoji pozitivna anamneza simpto­ma kolorektalnog karcinoma, udružena sa hipersedimentacijom, manjom ili većom anemijom i hiposideremijom, povišenim CRP i visokim CEA i Ca19-9, verovatnoća da postoji maligno oboljenje kolona veoma je velika. Kada se na to doda i pozitivan test na okultno krvarenje, jasno je da takvog pacijenta treba hitno uputiti na irigografsku, endoskopsku i CT, odnosno MR dijagnostiku. U pripremi pacijenta za eventualno upućivanje na nivo sekundarne zdravstvene zaštite, lekar opšte medicine samoinicijativno tre­ba da traži i RTG grudnog koša, traži ili uradi UZ abdomena, kao i da uradi digitorektalni pregled (digital rectal exam, DRE), koji, istina, dopire samo do oko 7 cm u rektum, ali može da otkrije značajan procenat rektalnih tumefakcija.

Kod rano postavljene dijagnoze hirurško lečenje jeste metoda izbora. Pacijenti koji prođu kroz hemikolektomiju obično imaju izvedene kolo- stome, privremene ili trajne. Kod pojedinih pacijenata potrebno je uraditi totalnu kolektomiju, koja se završava izvođenjem ileostome u subumbili- kalni predeo. Pacijenti sa stomama su u postoperativnom periodu upućeni na lekare opšte medicine, pa je obaveza tih lekara da imaju informacije o finkcionisanju stoma, nabavljanju diskova i kesa za stome, kao i o kvalitetu života sa stomom.

Pored operativnog lečenja, kao adjuvantna ili kao primarna metoda lečenja koriste se i hemoterapija i radioterapija. Radioterapija je limitirana na karcinom rektuma i obično se sprovodi postoperativno, čime se smanju­je za 50% pojava recidiva.

Petogodišnje preživljavanje kod lečenih pacijenata u zavisnosti od sta­dijuma u kome je otkriven malignitet iznosi do preko 80% za pacijente sa stadijumom A, do 70% sa stadijumom B, oko 30% sa stadijumom C i manje od 10% sa stadijumom D.

Polipi debelog creva dele se prema histološkoj građi na hiperplastične

– koji čine 90% svih polipa i po svojoj prirodi su bezazleni, i na adenomato- zne -10% polipa koji su po svojoj prirodi prekancerozno stanje. Oko 90% adenomatoznih polipa su manji od 1,5cm i nemaju potencijal maligne al- teracije, dok ostatak većih polipa (ukupno 1 % svih polipa) ima tedenciju da se razvije u karcinom tokom nekoliko godina. Bez obzira na ove podatke, do otklanjanja polipa i dobijanja patohistološkog izveštaja, sve polipozne promene moraju se smatrati potencijalno malignim.

Slični članci

Putna dijareja – kako je sprečiti i čime izlečiti?

S dolaskom leta i visokih temperatura suočeni smo sa pojavom velikog broja stomačnih tegoba. Pored stomačnih virusa, koji su tokom...

Pročitaj jošDetails

Zatvor koji traje deset dana

Dobar dan, imam zatvor 10 dana, nisam bila kod lekara, koristila sam panlax, ali to ne daje stalno rezultate, sta...

Pročitaj jošDetails

Bolovi u predelu ozbiljne koji su se smiriti pojasno

Bolovi u predelu ozbiljne koji su se smiriti pojasno Na preseci a kroz bazalne dijelove grudnog kosa nema patološki promjena...

Pročitaj jošDetails

Problem sa dijarejom duže vreme

Problem sa dijarejom duže vreme Poštovani, već izvesno vreme imam problema sa dijarejom koja se javlja u večernjim časovima ili...

Pročitaj jošDetails

Kašasta stolica i pogoršanje stolice nakon mlečnih proizvoda

Kašasta stolica i pogoršanje stolice nakon mlečnih proizvoda Postovani, Imam problema sa stomakom vec nekih 1.5-2 mj. Naimr imam mekanu...

Pročitaj jošDetails

Kuglica u anusu

Kuglica u anusu Postovani,nisam siguran da li je ovo pitanje za vas ako nije molim vas recite mi kome treba...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

BASEOCELULARNI KARCINOM (rak kože)

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.