Šta je holecistoduodenalna fistula (fistula cholecistoduodenalis)?
Holecistoduodenalna fistula je patološka komunikacija izmedju žučne kese i dvanaestopalačnog creva koji su inače povezani, ali žučnim kanalićima. Ovi patološki kanali koji povezuju žučnu kesu i dvanaestopalačno crevo se u najvećem procentu slučajeva javljaju kod starijih žena koje pate od prekomerne telesne težine i imaju prisutne kamence u žučnoj kesi.
Kod žučne kese koja je ispunjena kamencima i upaljena, može doći do širenja zapaljenskog procesa na dvanaestopalačno crevo sa kojim se dodiruje i stvaranja patološke komunikacije. Takodje, fistula može nastati kod perforacije ulkusa dvanaestopalačnog creva, nekih tumorskih procesa, ali i jatrogeno nakon nekih invazivnih procedura.
Koji su simptomi i znaci holecistoduodenalne fistule?
Pacijenti koji imaju holecistoduodenalnui fistulu imaju simptome slične zapaljenju žučne kese, ili imaju nespecifične simptome, a dijagnoza bolesti se u najvećem procentu slučajeva postavlja sasvim slučajno, prilikom operacije žučne kese.
Simptomi holecistoduodenalne fistule mogu biti
- bol ispod desnog rebarnog luka
- mučnina, gadjenje, povraćanje
- povišena telesna temperatura
- krvarenje može biti u vidu crne stolice (melena), a veoma retko i u vidu povraćanja krvi i žučnog sadržaja
- nadutost trbuha, povraćanje nesvarenog želudačnog sadržaja i jaki bolovi u trbuhu su posledica prolaska kamena iz žučne kese u crevo i opstrukcije creva
Kako se postavlja dijagnoza holecistoduodenalne fistule?
Anamneza sa kliničkom slikom slikom i objektivnim pregledom nije dovoljna za postavljanje tačne dijagnoze holecistoduodenalne fistule.
Kontrastno snimanje sa barijumom može pokazati ispunjenost žučne kese, ali i slabo oticanje barijumskog kontrasta u slučaju opstrukcije creva kamencima.
Skener, magnetna rezonanca i ERCP (endoskopska retrogradna holecistopankreatografija) mogu da pomognu u postavljanju tačne dijagnoze.
Kontrastno snimanje žučnih puteva pokazuje patološku komunikaciju izmedju žučne kese i dvanaestopalačnog creva.
Laboratorijski nalazi nisu specifični i mogu pokazati povećanje bilirubina (hiperbilirubinemija), poremećaj jetrinih parametara, povećanje sedimentacije, leukocita i CRP-a u slučaju postojanja akutnog zapaljenja…
Kako se leči holecistoduodenalna fistula?
Lečenje holecistoduodenalne fistule je isključvo hirurškim putem i podrazumeva otklanjanje žučne kese (holecistektomija) i zatvaranje patološke komunikacije sa dvanaestopalačnim crevom.
Direktno ušivanje dvanaestopalačnog creva je uvek veoma komplikovano i bolje je načiniti resekciju creva.