Šta je holelitijaza (kamen u žučnoj kesi)?
Holelitijaza predstavlja prisustvo kamenaca u žučnoj kesi i veoma je često stanje kod osoba ženskog pola. Od ovog stanja najčešće boluju osobe ženskog pola preko 40 godina starosti, koje imaju problema sa prekomernom telesnom težinom.
Kamenci u žučnoj kesi mogu varirati u veličini od sasvim malih do veoma velikih (veličine loptice za golf).
Takodje, žučna kesa može da sadrži jedan veliki kamen, ili više malih. Kamenci u žučnoj kesi se mogu podeliti na holesterolske (svetlo žute do braon boje i da bi bili ove vrste moraju da imaju bar 80% holesterola), pigmentne (sastoje se većim delom od bilirubina i kalcijumovih soli, a holesterol čini 20% – nešto su tamniji) i mešovite po svojoj gradji.
Kao što je pomenuto, faktori rizika za pojavu holelitijaze su prekomerna telesna težina, ženski pol, starost preko 40 godina, premenopauza, ishrana sa malo vlakana i puno holesterola i masti, mali unos ribe, smanjen unos magnezijuma, kalcijuma i vitamina C, hormonska terapija, trudnoća i oralna kontracepacija. Za nastanak holelitijaze, najčešće postoji kombinacije više pomenutih faktora.
Prisustvo kamenaca u žučnoj kesi može da vodi do zapaljenja žučne kesice sa posledicama sekundarnih infekcija, ali i do zagljavljivanja kamenaca na svom putu ka dvanaestopalačnom crevu što može dovesti do holangitisa (zapaljenje žučnih puteva) i oštećenja jetre, sve do popuštanja funkcija jetre i ciroze, pankreatitisa… Dakle, prisustvo kamenaca u žučnoj kesi ne treba shvatiti olako, jer su potencijalne komplikacije veoma ozbiljne, pa čak i životno ugrožavajuće.
Koji su simptomi i znaci holelitijaze?
Kamenci u žučnoj kesi mogu da prodju bez ikakvih simptoma i po nekoliko godina. Ovi kamenci se nazivaju tihim i ne zahtevaju lečenje. Simptomi se najčešće javljaju kada kamenci dostignu veličinu veću od 8 mm.
Kada postoje simptomi, oni su
- pojava bola ispod desnog rebarnog luka koji se javlja nakon masnog obroka
- bol je u vidu čupanja i grčeva
- bol se može širiti u desno rame, ili izmedju lopatica
- bol se pojačava nakon 30ak minuta
- najčešće se bolovi javljaju noću
- bol se pojačava prilikom dubokog udisaja, ili na pritisak ispod desnog rebarnog luka (Marfijev znak)
- mučnina, gadjenje, povraćanje i gubitak apetita je čest pratilac bola
- nadimanje
- pojava proliva
Kako se postavlja dijagnoza holelitijaze?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna za postavljanje dijagnoze.
Ultrazvuk trbuha je dovoljan za postavljanje dijagnoze i tom prilikom se mogu videti kamenci, mada postoje slučajevi da se kamenci ne vizualizuju, a ipak postoje.
U slučaju kalcifikacija kamenaca, postoji mogućnost da se isti vide na rendenskom pregledu trbuha.
Skener i magnetna rezonanca mogu da pomognu u postavljanju dijagnoze.
Laboratorijski nalaz nije specifičan, osim u slučaju postojanja udruženog zapaljenskog procesa, ili drugih komplikacija.
Kako se leči holelitijaza?
Holesterolski kamenci se nekada mogu rastvoriti ursododezoksiholnom kiselinom, ali je često neophodna terapija ovim lekom i do dve godine.
Ukoliko dodje do opstrukcije kamencima, ERCP (endoskopska retrogradna holecistopankreatografija sa papilotomijom) može da pomogne u lečenju.
Holecistektomija (metod hirurškog vadjenja žučne kese) je metod izbora u lečenju holelitijaze, pogotovo ako je udružena sa nekim od pomenutih simptoma. Holecistektomija se može načiniti klasičnim putem, ili laparoskopski.