Šta je sindrom slepe vijuge (blind loop syndroma)?
Sindrom slepe vijuge predstavlja poremećaj digestivnog trakta koji najčešće nastaje nakon operacije trbuha i kod ovog stanja dolazi do isključenja od normalnog toka hrane i tečnosti unutar creva.
Sindrom slepe vijuge se naziva i sindrom staze, jer dolazi do nagolmilavanja tečnosti i hrane što naročito pogoduje razvoju bakterija i pojavi infekcije.
Za razliku od debelog creva u kom se nalazi veliki broj bakterija koje pomažu varenju hrane, u tankom crevu, količina bakterija je mala, jer u njemu funkciju varenja vrše enzimi koji se luče. Upravo zato, kada se u tankom crevu zbog staze sadržaja u crevu nagomilaju bakterije, dolazi do lučenja njihovih toskina i ometanja apsorpcije hranljivih materija.
Uzroci sindroma slepe vijuge su najčešće komplikacije nakon operacija želuca (Bilrot II), strukturne promene unutar creva (ožiljno tkivo i divertikulume), i pridružena oboljenja koja mogu usporiti toh sadržaja kroz creva (Kronova bolest, dijabetes, sklerodermija).
Koji su simptomi i znaci sindroma slepe vijuge?
Znaci i simptomi sindroma slepe vijuge su
- gubitak apetita
- bol u trbuhu
- mučnina
- pojava masnih i smrdljivih stolica
- nadimanje
- pojava prooliva
- gubitak težine
U tankom crevu ne dolazi do aktiviranja pankreasnih enzima (naročito pankreasne lipaze), pa dolazi do nedostatka varenja masti, i zbog toga se pojavljuju masne stolice. Usled nedostatka vitamina, javlja se anemija (megaloblastna). Usled nedostatka vitamina D dolazi do pojave osteoporoze i moguća je pojava preloma zbog slabljenja kostiju.
Kako se postavlja dijagnoza sindroma slepe vijuge?
Obično se počinje sa detaljnom anamnezom i kliničkom slikom sa objektivnim pregledom.
Radiološki pregled sa gutanjem barijumskog kontrasta može da pomogne u postavljanju dijagnoze, ali se definitivna dijagnoza postavlja endoskopskim pregledom (kako je u pitanju tanko crevo, onda se više pribegava snimanju unutrašnjosti tankog creva uz pomoć kapsule sa kamerom).
Izdisajni test na vodonik pomaže (prilikom razvoja bakterija u crevima dolazi o većeg razlaganja ugljenih hidrata i oslobadjanja vodonika). Takodje se koristi i D ksiloza izdisajni test u kom se ingestira kapsula radiaktivno obeleženog šećera D ksiloze i prilikom ovog testa se oslobadja radioaktivni ugljen dioksid.
Ispituje se količina masti u stolici i aspirat tankog creva (malom sondom se ulazi u tanko creva i uzima uzorak crevnog sadržaja).
Kompleksnija snimanja u vidu skenera i magnetne rezonance mogu da pomognu u postavljanju dijagnoze.
Kako se leči sindrom slepe vijuge?
Lečenje se obično započinje antibioticima širokog spektra kako bi se uništile bakterije koje ne bi trebalo da nalaze uz tankom crevu. Kako antibiotici uništavaju bakterije veoma brzo, ali i zato što postoji rizik da se bakterije ponovo razviju, antibiotska terapija treba da traje duže nego obično.
Ali, pošto antibiotici uništavaju sve bakterije, mogu se napraviti problemi i zbog fiziološke flore, pa je potrebno unošenje probiotika (preparata sa kolonijama fiziološke flore).
Obavezan je higijensko-dijetetski režim ishrane u vidu unosa suplemenata vitamina i gvoždja, izbegavanja laktoze, unos triglicerida srednje dužine lanca (ima ga u kokosovom ulju).