Šta je rascep usne?
Rascep usne predstavlja jadnu od najčećih kongenitalnih malformacija (urodjenih mana) koja nastaje usled greške tokom embrionalnog razvoja, u periodu formiranja nepca, izmedju četvrte i sedme nedelje embrionalnog razvoja.
Zbog ove greške dolazo do pomeranja i deformisanja gornje usne i nosa. Rascep usne se često nalazi u okviru sindroma, pa se javljaju udružene anomalije poput slabijeg rasta i razvoja, anomalija zuba i brojnih unutrašnjih organa. Najčešće se rascep usne javlja u sklopu sa rascepom nepca (kod preko50 % pacijenata).
Ova urodjena mana najčešće nastaje kao posledica uticaja više faktore, poput toksina, lekova, droga, zračenja u periodu trudnoće. Definitivno je utvrdjena veza izmedju pušenja tokom trudnoće i nastanka rascepa usne, kao i u vezi korišćenja leka koji se koristi u lečenju epilepsije (fenitoin).
Statistički podaci pokazuju da se rascep usne javlja otprilike na svakih 1000 novorodjenčadi. Takodje, veća je šansa da rasecp usne imaju pripadnici azijske populacije. Nešto je veća verovatnoća da će ova anomalija postojati kod dečaka, nego kod devojčica.
Kako se manifestuje rascep usne?
Rascep usne se karakteriše
- rascepi usne mogu biti minorni, nekompletni i kompletni
- rascep usne je povezan sa koštanim i deformitetima hrskavice nosa i ostatka lica
- rascep se javlja najčešće samo sa jedne strane, ili u sredini usne, a ukoliko se javlja sa obe strane, verovatno je da postoji i rascep nepca, a nekada i rascep dostiže nosna krila
- mogu se javiti respiratorne infekcije i upala uha zbog vraćanja sadržaja tokom ishrane
- često sa rascepom usne postoji i deformitet nosa i tkiva lica, pa je potreban detaljan pregled novorodjenčeta
- sisanje može biti narušeno, naročito kod velikih deformiteta, jer dete ne može potpuno da obuhvati bradavicu dojke i da napravi vakuum neophodan za uspešno sisanje
- kada postoji rascep nepca, često je vraćanje mleka i hrane kroz nos deteta tokom ishrane
- kod dece starijeg uzrasta, govor može biti otežan zbog poremećenje artikulacije
- često postoje brojne anomalije i deformiteti zuba koji prave nenormalan zagrižaja
Kako se postavlja dijagnoza rascepa usne?
Dijagnoza rascepa usne se postavlja na rodjenju objektivnim pregledom. Ukoliko postoji rascep usne, obavezno je da se načini detaljan pregled svoda usne duplje (nepca) sve do resice kako bi se potvrdilo, ili isključilo postojanje rascepa nepca.
U malom broju slučajeva (kod svakod petog pacijenta), rascepi usne i nepca se javljaju u okviru nekih sindroma, pa je potrebno ispitivanje broja hromozoma ( kariotip).
Dopunske analize se mogu načiniti kako bi se iključilo postojanje udruženih anomalija (ultrazvuk trbuha i srca, redje se rade skener i magnetna razonanca).
Kako se leči rascep usne?
Jedino lečenje racepa usne podrazumeva operativni pristup. Najčešće se operišu tokom perioda odojčeta i tada su rezultati najbolji. Koliko sisanje nije narušeno u velikoj meri i postoji zadovoljavajući rast i razvoj, savetuje se da se operacija načini tek posle šestog meseca, zbog povećanog rizika od uvodjenja u anesteziju.
Kako je svaki rascep usne poseban, potreban je i takav prstup. U pojedinim centrima, koriste se ortopedska pomagala čija je funkcija smanjivanje deformiteta kostiju pre same intervencije.
Nakon operativnog lečenja koje je u domenu rekontruktivnog hirurga , dete se otpušta na kućno lečenje uz savet i aplikovanju masti na predeo rane i često visoko povijanje kako bi se sprečilo da dete skine konce i deformiše ranu.
Hranjenje treba da bude što je normalnije moguće. Prognoza operativnog lečenja je obično dobra, a ukupna prognoza zavisi od eventualnih udruženih anomalija.
Ass dr Branislav Trifunović (pročitaj biografiju)
Treba Vam besplatna konsultacija specijaliste plastične hirurgije