Neurološki pregled novorođenčeta
Neurološki pregled treba obavljati kada je novorođenče budno i mimo, u protivnom pregled treba odložiti, jer se neće dobiti realna procena. Stanje svesti procenjuje se posmatranjem stepena depresi- . je (somnolencija, sopor, koma) ili ekscitacije. Kvalitet plača je važna
■ neurološka kategorija i opisuje s‘e kao snažan, krepak ili patološki
(slab, apatičan, piskav, afoničan itd). Posmatranjem takođe treba proveriti spontanu pokretljivost očnih jabučica. Fiziološki strabizam je prisutan do 2. meseca, kada dete počinje da fiksira pogled
Neurološki pregled u užem smislu ima tri osnovna dela: 1. procenu položaja; 2. ispitivanje tonusa; 3. ispitivanje neonatalnih (primitivnih) refleksa. Normalan položaj tela novorođenčeta je delimična fleksija ekstremiteta. Postoji spontana motorna aktivnost ako je dete budno. Opruženi ekstremiteti koji mlitavo padaju prilikom podizanja i ispuštanja ukazuju na hipotoniju. Sumnja na hipertoniju postoji ako su ekstremiteti u jakoj fleksiji i/ili ako su ukršteni. Ispitivač može proveriti stepen hipertonije ako izvede nekoliko pokreta fleksije i ekstenzije ekstremiteta.
Ispitivanjem tonusa proverava se aktivan tonus (podizanje/držanje glave, odupiranje nogama iz ležećeg položaja na trbuhu prilikom
nadražaja tabana) i pasivan tohus Rbji predstavlja i neuromuskularne znake gestacijske zrelosti.
Tetivni refleksi su kod novorođenčeta prisutni. Najlakše se izaziva patelarni refleks, potom refleks bicepsa, a ponekad se može izazvati i Ahilov refleks.
Neonatalni (arhaični, primitivni) refleksi su prisutni samo kod novorođenčeta. Odražavaju nedovoljno razvijeno inhibicijsko delo- vanje kore velikog mozga na supkortikalne delove CNS. Refleksi se održavaju 2-4 meseca (Moro do 6. meseca) i nakon toga se normalno više nikada ne javljaju. U svakodnevnom radu se najčešće ispitju sledeći neonatalni – primitivni refleksi:
Refleks sisanja i gutanja: najjednostavnije je da dete sisa u naručju majke ili se ponudi flašica sa tečnošću (mleko, čaj, voda). Refleks sisanja se proverava i stavljanjem čistog malog prsta ispitivača u usta deteta, a gutanja tako što se kapaljkom sipa 2-3 kapi tečnosti na bazU jezika.
Rooting refleks (refleks četiri tačke): draženjem gornje, donje ili uglova usana pomera glavu, hoće da uhvati izvor nadražaja (dojku, cuclu, prst ispitivača).
Simetrični vratni refleks: flektiranjem glave prema toraksu, dolazi do fleksije nogu.
Asimetrični vratni refleks (Magnusov ili refleks mačevaoca): glava se ponavljano bočno okreće u obe strane; pri svakom okretanju dolazi do ekstenzije ruke i noge na istoj, a fleksije ruke i noge na suprotnoj strani.
Refleks hvatanja: na rukama se izaziva stavljanjem po jednog prsta ispitivača u obe šake deteta i pri povlačenju nagore postiže se da dete samo drži prste ispitivača. Na nogama se izaziva pritiskom vrhovima oba palca ispitivača na tabane deteta neposredno ispod prstiju stopala; odgovor je fleksija prstiju oba stopala (obratiti pažnju na simetriju!)
Automatski hod i preskakanje: dete se obuhvati sa obe šake ispitivača ispod pazuha, dovede u uspravan položaj, a zatim osloni na podlogu i lako nagne napred kako bi se izazvali pokreti koračanja (normalno je da napravi nekoliko koraka).
Galantov refleks: pri držanju deteta u ventralnoj suspenziji (šaka obuhvata grudni koš, palac se postavlja ispod jednog, kažiprst ispod drugog pazuha) vrši se pritisak po paravertebralnoj muskulaturi sa leve i desne strane, pri čemu se karlica podiže i pomera bočno levo i desno. Ispitivanje je značajno za uočavanje lezije kičmene moždine.
Morov refleks: pri položaju na leđima čaršav na kome dete leži naglo se povuče; sledi naglo širenje ruku i prstiju šaka, a potom adukcija ruku (reakcija obgrljavanja) i skupljanje prstiju. Refleks se gubi u 6. mesecu.
Ocenjivanje neonatalnih refleksa je kvalitativno: refleks je prisutan, nije prisutan ili je oslabljen (suprimirán, inhibirán). Slabljenje ili gašenje refleksa se javlja kod oštećenja CNS-a (asfiksija, intrakrani- jalna hemoragija, trauma, zapaljenja CNS-a) ili teškog opšteg stanja (sepsa, urođena srčana mana, respiratorni distres itd).