Akutni virusni encefalitis kod dece
Etiologija. Najčešći prouzrokovači su enterovirusi. Česti uzročnici su herpesvirusi – češće herpes simplex virusi (HSV tip 1 i 2) nego EBV i varicella-zoster (VZV). Moždani parenhim mogu da inficiraju i: CMV, influenza, parainfluenza, adenovirusi, mumps, mor- billi, rubella, HIV i respiratorni sincicijalni virus. U nekim područjima u svetu značajni su arbovirusi.
Klinička slika. Početne tegobe su nespecifične. To su povišena temperatura, kašalj, bol u guši, trbuhu i zglobovima, glavobolja, muka, povraćanje, konjunktivitis, ospa. Traju nekoliko dana. Sledi poremećaj svesti različitog stepena (od konfuzije ili pospanosti do kome), izmenjeno ponašanje i fokalni neurološki znaci (motorna slabost, nevoljni pokreti, nemogućnost govora i đr). Česte su konvulzije i halucinacije. Ukočen vrat upućuje na meningoencefalitis, a specifična neurološka simptomatologija na encefalitis moždanog stabla, limbički encefalitis i cerebelitis.
Dijagnoza. Nalaz u likvoru: postoje blaga limfocitna pleocitoza i povišeni proteini uz normalnu glikorahiju. Ukoliko dođe do moždanog krvarenja (infekcije sa HSV1), u likvoru će biti prisutni eritrociti. EEG pokazuje diiuznu sporotalasnu aktivnost Neuroradiološki (CT/MR) nalaz je uredan ili pokazuje difuzni moždani edem, odnosno fokalne promene (u temporalnom režnju kod HSV infekcije). Virus koji je izazvao encefalitis se češće izoluje iz stolice i nazofa- ringealnog brisa nego iz likvora. I pored savremenih seroloških i PCR testova uzročnik često ostaje nepoznat
Diferencijalna dijagnoza:
– infekcija bakterijama, mikoplazmom, rikecijom, gljivicama i parazitima
– postinfektivni / postvakcinalni / autoimuni encefalitis
– metabolička encefalopatija (npr. Sy Reye), intoksikacija, kolagenoze
– cerebrovaskularna oboljenja, tumor mozga
Lečenje. Osim za HSV/VZV infekcije (koje se lece aciklovirom) i CMV infekcije (koje se lece ganciklovirom), terapija encefalitisa je simptomatska (antipiretici, antikonvulzivi, antiedematozna terapija, lečenje komplikacija). Deca se često primaju u jedinicu intenzivne nege zbog potrebe za mehaničkom ventilacijom.
Prognoza. Ona je loša ako je dete mlađe, ako je bolesnik u komi i ako je uzročnik HSV. Prosečna smrtnost iznosi 5-10%, pri čemu je mortalitet naročito visok u slučaju HSV infekcije. Preživeli mogu da imaju sekvele: motorni deficit, mentalnu retardaciju, psihjatrijske probleme i epilepsiju).