Erozija rožnjače (erosio corneae)
Erozija rožnjače nastaje kada mehanička sila ukloni epitel rožnjače, a pri tome ostane sačuvana Bowmanova membrana. Može nastati na različite načine: povreda grančicom, noktom, kod suvoće oka. Skidanjem epitela razgolićuju se senzitivni počeci nerva, tako da sviki treptaj izaziva jak bol.
Kako se manifestuje erozija korneje?
Pri povredi rožnjače postoji nesklad između težine povrede i simptoma.
Erozija vrlo brzo epitelizira, jer epitel rožnjače ima svojstvo brze regeneraclje, a simptomi su veoma izraženi: bol, fotofobija (osetljivost na svetlost), epifora (suzenje oka), blefarospazam (žmirkanje), a neretko postoji i hiperemija cilijarnog tipa.
Ukoliko je mehaničko oštećenje pored epitela zahvatilo i Bowmanovu membranu, ona ne može da se regeneriše, te će na tom mestu ostati ožiljci u vidu zamućenja različitog stepena oblačić (nubecula) ili mrlja (macula).
Ukoliko dođe do sekundarne infekcije onda nastaje gnojna grizlica rožnjače (ulcus corneae).
Kako se postavlja dijagnoza erozija rožnjače?
Manje erozije se otkrivaju na biomikro-skopu posle bojenja sa fluoresceinom, dok se veće erozije epitela rožnjače mogu videti i golim okom na dnevnoj svetlosti, jer na tom mestu rožnjača gubi svoj sjaj.
Kako se leče erozije rožnjače?
U konjunktivalnu kesu se aplikuje antibiotik u vidu kapi, ulja ili masti, midrijatihk (lek za širenje zenica) i stavi se kompresivni zavoj. Aplikacija leka vrši se ambulantno, jedanput dnevno, uz obaveznu kontrolu na biomlkroskopu sa procepnom lampom, zbog straha od nastanka ulkusa rožnjače.
Epitelizacija se obično završi za 2 do 3 dana, a pacijentu se savetuje da zavoj nosi bar još 12 sati posle toga da bi se izvršila ne samo regeneracija već i konsolidacija regenerisanog epitela