Zatvorene povrede horoidee (vežnjače) oka dece
Neposredno nakon rođenja na oku deteta zapažaju se intrapartalno (tokom porodjaja) stečena intraretinalna (unutar mrežnjače), preretinalna krvarenja i krvarenja u staklasto telo oka. Mogu se javiti izolovano ili zajedno sa intrakranijalnim hemoragijama (unutar lobanje), koje su posledica produženog vremena porođaja ili ubrzanog porođaja. Javljaju se u oko 20% novorođene dece. Spontano se resorbuju i ne ostavljaju traga na vidnu funkciju. Ne zahtevaju nikakvu terapiju.
Shaken baby sindrom je retka ali u dečjoj traumatologiji opisana pojava. Reč je o pojavi retinalnih ili preretinalnih krvarenja na oba oka, bez ikakvih spoljašnjih znakova povrede. Javlja se kod male dece nakon nužnijeg drmusanja glavom, kao posledica neoprezne igre, a češće kao posledica zlostavljanja.
Vremenom dolazi do spontane resorpcije krvarenja, te se ne primenjuje nikakva terapija.
Purtscher-ova retinopatija označava pojavu edema i eksudata na zadnjem polu oka. Obično je udružena sa opštom teškom traumom, a kod novorođenčadi se može javiti i kao posledica embolije amnionskom tečnošću. Ne zahteva naročitu terapiju, osim primene kortikosteroida, kao i kod odraslih osoba. Može ostaviti značajne posljedice po vidnu funkciju.
Ruptura horoideje (vežnjače) se javlja mnogo češće u dečjem uzrastu nego kod odraslih, a kao rezultanta siline povrede i elastičnosti spoljašnje očne ovojnice. Pukotina horoideje je ograničena Bruch-ovom membranom i horiokaopilarisom, ali može involvirati sve slojeve horoideje. U početku hemoragijske mase prekrivaju rupturu, a nakon resorpcije pokazuje se beličasto-žućkasta lezija položena koncentrično u odnosu na optički disk i često vrši transekciju papilomaku-larnog snopa, te uzrokuje znatno oštećenje vida.
Ne postoji način lečenja ove promene. Promene su definitivne, sa ili bez reperkusija po vidnu oštrinu.