Oboljenja odvodnih suznih puteva
Najčešća oboljenja odvodnih suznih puteva su stenoza i obliteracija suzno-nosnog kanala, kao i hronično zapaljenje suzne kesice (dacryocystitis chronica). Hronično zapaljenje suzne kesice se nastavlja akutnim zapaljenjem i abscessusom u predelu suzne kesice koji može da fluktuira i fistulizira (dacryocystitis fistuloza).
Akutno ili flegmonozno zapaljenje suzne kesice nastaje posle hroničnog zapaljenje suzne kesice. Hronično zapaljenje suzne kesice nadovezuje se na obliteraciju suznog kanala. Kao posledica obliteracije ovog kanala dolazi do zastoja suza u suznoj kesici. Budući da su u suzama uvek prisutne bakterije: apatogene, uslovno patogene ili patogene, dolazi do zapaljenja sluzokože suzne kesice. Zapaljenski proces obično traje dugo, pacijent ima smetnje u vidu suzenja, a kasnije i nakupljanja gnojnog sekreta u unutrašnjem uglu oka.
Hronično oboljenje suzne kesice prelazi u akutno, zapaljenski proces se širi sa sluzokože na zid suzne kesice i okolno tkivo. Dolazi do akutnog pericistitisa koji ima sve znake flegmone. U predelu suzne kesice nastaje otok, crvenilo i bol. Dijagnoza se postavlja na osnovu lokalnog nalaza. Pritisak na predeo suzne kesice kao i ispiranje suznih puteva se ne savetuju. Posle akutnog i flegmunoznog zapaljenja nastaje abscessus suzne kese. Na mestu najvećeg otoka i abscessusa stvara se fistula na koži putem koje se gnojni sadržaj iz suzne kesice spontano drenira na lice. Lečenje akutnog ili flegmanoznog zapaljenja suzne kesice sastoji se u primeni antibiotika.
U cilju sprečavanja spontanog apscediranja savetuje se otvaranje, incizija nad abscessusom. Pravac incizije je na zamišljenoj liniji koja spaja spoljašnji ugao otvora kapaka i krilce nosa.
Posle incizije i smirivanja zapaljenja suzne kesice vrši se ekstirpacija iste. Međutim, najispravniji postupak pre nego što dođe do fistulizacije gnojne suzne kesice i flegmone u njenoj okolini je povezivanje šupljine suzne kesice sa nosnom šupljinom putem novog otvora napravljenog u nosnoj kosti – dacryocystorhinostomia.
Poseban akutni, urgentni problem može biti zapaljenje suzne kesice novorođenčeta (dacryocystitis neonatorum). Dacryocystitis neonatorum nastaje zbog zastoja u oticanju suza kod novorođenčeta. Pri kraju intrauterinog života dolazi do otvaranja i donjeg dela suzno-nosnog kanala. Suzno-nosni kanal je zatvoren membranom u vidu mehura (bulla ili valvula Hasneri).
Zbog prisustva ove membrane kod novorođenčeta suze ne mogu da oti-ču u nosnu šupljinu, dolazi do njihovog nakupljanja u suznoj kesici i razvoja zapaljenja. Zapaljenje se javlja dve nedelje posle rođenja. Majka primeti nešto kasnije da se u unutrašnjem uglu oka deteta nakuplja sekret i gnoj, razvije se konjunktivitis, a predeo suzne kesice je otečen, bolan i crven. Ovo oboljenje može da liči na infekciju uzrokovanu gonokokom ili inkluzija-ma. Sve tri bolesti imaju zajednički naziv Ophthalmia neonatorum.
Za razliku od inkluzionog konjunktivitisa kod novorođenčeta i gonokoknog konjunktivitisa koji se javljaju odmah po rođenju, dacrycystitis neonatorum se javlja dve nedelje kasnije. Lečenje dacryocystitisa novorođenčeta se sastoji u propiranju suznih puteva pod pritiskom, ili, ako se ne uspostavi komunikacija između suzne kesice i nosne šupljine, potrebno je sondiranje suznih puteva. Lokalno se daju antibiotici.