Upala očnog živca (optički i retrobulbarni neuritis)
Očni živac se sastoji od intrabulbarnog (u oočnoj jabučici), orbitalnog (u očnoj jami), intrakanalikularnog i intrakranijalnog dela (u lobanji).
Zapaljenski proces može da zahvati očni živac u celini ili da se lokalizuje u pojedinim delovima očnog živca: papillitis, neuritis retrobulbaris i neuritis optochiasmatica.
Papillitis je zapaljenje glave očnog živca koje nastaje izolovano ili udruženo sa patološkim procesom u okolnoj horio retini (neurouveitis). Papillitis se karakteriše padom centralnog vida, ponekad bolovima pri pokretima oka i ispadima u vidnom polju (centralnim i paracentralnim skotomima). Papilla je edematozna (otečena), hiperemična (prokrvljena), nejasnih granica. Diferencijalno-dijagnostički sa papillitisom je zastojna papilla koja se javlja kod svih stanja povećanog intrakranijalnog (unutarlobanjskog) pritiska. Međutim, kod zastojne papille edem papille je znatno veći, oštrina vida normalna i proširena je šlepa mrlja u vidnom polju.
Retrobulbarni neuritis je zapaljenje očnog živca iza očne jabučice. Kod ove bolesti postoji oštećenje aksoplazmatskog transporta i poremećaj u sprovodljivosti vidnih potencijala. Papilla vidnog živca je normalnog izgleda, oštrina vida je značajno smanjena, postoje ispadi u vidnom polju i oštećenje evociranih vidnih potencijala. Oboljenje se obično javlja kao rani znak multiple sclerose. Međutim, retrobulbarni neuritis može biti uzrokovan i prenosom infekcije iz okolnih struktura, najčešće paranazalnih šupljina na vidni živac. Oboljenje očnog živca je urgentno stanje u oftalmologiji. Potrebna je blagovremena dijagnostika i primena pulsnih doza (500-1000 mg Methylprednisolona u infuzijama, uz svu opreznost vezanu za opšte neželjene efekte primenjene terapije).