Zapaljenje suzne kesice (Dacryocystitis)
Definicija: Dakriocistitis predstavlja zapaljenje suzne kesice koje uglavnom nastaje kao sekundarna pojava zbog stenoze ili obliteracije suznonosnog kanala (stenosis et obliteratio canalis lacrimonasalis). Zapaljenje može imati akutni ili hfbnični karakter.
Klinička slika: Klinička slika zavisi od toga da li se radi o akutnom ili hroničnom dakriocistitisu. Mada kod dakriocistitisa akutni oblik može prethoditi hroničnom, i obrnuto, hronični prethoditi akutnom, mnogo je češća ova druga varijanta. Zbog stenoze ili obliteracije suznonosnog kanala suze se nakupljaju u suznoj kesici a zajedno sa njima i bakterije. Bakterije, koje su do tada bile saprofi-ti, postaju virulentne i izazivaju zapaljenjske promene niskog intenziteta. Zapaljenje je lokalizovano na sluzokoži unutrašnje strane suzne kesice, tako da spolja na koži, u predelu suzne kesice ne postoje nikakve druge manifestacije zapaljenja. Tek pritiskom na predeo suzne kesice, dolazi do istiskivanja mukopurulentnog ili purulentog sadržaja, kroz suzne točkice. Takva klinička slika karakteristična je za hronično zapaljenje suzne kesice (dacryocystitis chronica mucopurulenta s. purulenta)
Klinička slika: Zavisi da li se radi o akutnom ili o hroničnom obliku zapaljenja. Često počinje kao hronični, a onda prelazi u akutni oblik. Akutni oblik može preći u apsces suzne kese a ovaj u flstulozni dakrio-cisitis.
Tokom vremena zapaljenski proces može se proširiti sa sluzo-kože suzne kesice na ceo njen zid, okolno tkivo i kožu iznad suzne kesice. Tada se kaže da postoji akutno ili flegmonozno zapaljenje suzne kesice (dacryocystitis acuta s. phlegmonosa). Klinička slika sasvim je različita u odnosu na hronični dakriocistitis, jer postoje svi znaci akutnog zapaljenja. Postoji otok, crvenilo, bol i lokalno povećanje temperature. Zbog bolne osetljivosti, ne može se vršiti palpacija predela suzne kesice
Pored lokalnih znakova zapaljenja, kod akutnog dakriocistitisa može postojati i poremećaj opšteg stanja: temperatura, groznica, malaksalost.
Vremenom se znaci akutnog zapaljenja smiruju, bol nestaje a opšte stanje se popravlja. Na mestu pražnjenja stvara se fistula, obložena epitetom, tako da ova faza dakriocistitisa ponovo dobija hroničnu formu i naziva se flstulozno zapaljenje suzne kesice [dacryocystitis fistulosa). Fistulu, iako je veoma mala, prepoznaje sam bolesnik jer kroz nju često dolazi do izlaska mukopurulentnog sadržaja iz suzne kesice, ili je vidi lekar pri ispiranju suznih kanala, kada kroz fistulu ističe ubrizgana tečnost
Dijagnoza: Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, kliničkog pregleda i ispitivanja prolaznosti suznih puteva propiranjem.
Diferencijalna dijagnoza: U diferencijalnoj dijagnozi prema hro-ničnom dakriocistitisu može doći u obzir kanalikulitis, obliteracija punktupa ili, stenoza i obliteracija odvodnih suznih puteva bez zapaljenja suzne kesice. Kod akutnog dakriocistitisa diferencijalno-dijagnostički dolazi u obzir hordeolum lokalizovan u predelu unutrašnjeg dela donjeg kapka, celulitis orbite i akutni periostitis ili, gnojni procesi koji se sa korenova zuba gornje vilice proširuju na okolne meke delove tkiva.
Kod apscesa suzne kesice vrši se incizija i pražnjenje gnojnpg sadržaja. Pravac incizije upravan je na zamišljenu liniju koja spaja spoljašnji ugao otvora kapaka i krilca nosa. Na ovaj način izbegava se povreda angularne vene [v. angularis).
Hronični dakriocistitis leci se isključivo operativnim putem. Znajući da on nastaje kao posledica organskih promena u smislu stenoze i obliteracije suznonosnog kanala, davanje antibiotika u vidu kapi, predstavlja samo odlaganje operacije i gubljenje vremena. Operacijom se stvara široka komunikacija između suzne kesice i sluzokože nosa, zaobilazeći suznonosni kanal. Ova operacija poznata je pod imenom dakrioci-storinostomija (dacryocystorhinostomia), izvodi se vrlo često i uspešna je u 95% slučajeva. Izvodi se u opštoj anesteziji