Zapaljenje suzne kesice kod novorođenčeta (dacryocystitis neonatorum)
Zbog učestalosti kao i zbog ozbiljnosti kliničke slike, uobičajeno je da se o dakriocistitisu kod novororođenčeta govori kao o posebnom entitetu.
Definicija: Zapaljenje suzne kesice kod novorođenčeta (dacryocystitis neonatorum) najčešće je jednostrano zapaljenje koje nastaje kao posledica neotvaranja bule Hasneri.
Klinička slika: Bolest se pojavljuje prvih nedelja ili meseci posle rođenja. Prvi znak bolesti je nakupljanje gnojavog sekreta u unutrašnjem uglu otvora kapaka i jednostrani konjunktivitis. Količina gnojnog sekreta povećava se ako se izvrši pritisak u predelu suzne kesice. U početku otok je manji ali f| tokom vremena proces može da ima veoma izraženu formu praćenu ay većim otokom i \ akutnim znacima zapaljenjaRoditelji prvo primete pojačano suzenje i sekret u unutrašnjem uglu otvora kapaka pa, uplašeni, još u to vreme dovode dete oftalmologu, te se akutni znaci retko viđaju.
Dijagnoza: Dijagnoza se postavlja pregledom deteta i na osnovu kliničke slike.
Diferencijalna dijagnoza: Diferencijalno-dijagnostički može doći u obzir gnojni konjunktivitis i flegmona kapaka neke druge prirode.
Vrši se ispiranje konjunktive kapima antibiotika i masaža u predelu suzne kesice i to od nagore prema dole, da bi se otvorila Hasnerova válvula. Ukoliko to ne pomogne, sledeći postupak je propiranje suznih puteva blagim rastvorom antibiotika i to pod malo većim pritiskom .
Na kraju dolazi u obzir sondiranje suznih puteva, koje se vrši specijalnom sondom. Sondiranjem se uspostavlja prolaznost suznih puteva a samim tim i izlečenje. Najčešće
je dovoljno samo jedno sondiranje, kada se postiže uspeh prolaznosti u oko 85% slučajeva. Ponovljeno sondiranje ovaj uspeh povećava još za 10%. Kod ostale dece mora se vršiti operacija dakriocistorinostomija već u drugoj godini života.
Pored zapaljenskih procesa, poremećaj u odvođenju suza može nastati i kao posledica urođenih ili stečenih stenoza i obliteracija duž odvodnih suznih puteva.