Zadnji uveitis (Uveitis posterior)
Zadnji uveitis je zapaljenje horoidee. Ono je najčešće udruženo sa zapljenjem retine, bilo da se proces proširi sa horoidee na reti-nu ili obrnuto. Zapaljenjskim procesom može da bude zahvaćena i papila vidnog živca kada govorimo o neuroretinitisu.
Zapaljenje krvnih sudova, najčešće vena (periphlebitis retinae) a zatim arterija {periarteritis) može biti segmentno, sekundarno, u predelu ognjišta u horioretini ili periflebitis retine može biti primarni u sklopu sistemskih vaskulitisa kao što su sarkoidoza, Wegenerova granulomatoza i dr.
Uveitis posterior može biti, prema patoanatomskom nalazu i kliničkom izgledu promena na očnom dnu:
■ fokalni {granulomatozni) i
■ difuzni (negranulomatozni).
Kao i kod prednjih uveitisa, granulomatozni zadnji uveitis javlja se kada postoji patogeni agens u tkivu horioretine.
Fokalni horioretinitis prema lokalizaciji procesa može biti:
■ centralni, ako je uveitično ognjište u makuli;
■ paracentralni, ako je uveitično ognjište blizu makule;
■ jukstapapilarni, ako je uveitično ognjište pored papile vidnog živca i
multifokalni, ako postoji više uveitičnih ognjišta na očnom dnu.
Fokalni horioretinitis može biti:
■ aktivni, odnosno evolutivni (uveitis focalis evolutiva);
■ recidiv fokalnog uveitisa, kada pored ožfljka na očnom dnu r,. postoji svež proces (uveitisfocalis récidivons) i
■ sanirani, ožiljni fokalni uveitis (uveitis focalis sanata).
Subjektivni simptomi kod horioretinitisa zavise od lokalizacije patološkog procesa na očnom dnu. Kod svih zadnjih uveitisa nema crvenila i bolova u oku. Obolelo oko nema zapaljenjski trijas (epi-fora, fotofobija i blefarospazam). Bolovi pri pokretima oka mogu biti kod zapaljenja očnog živca ili zadnjeg skleritisa u kom slučaju je došlo do širenja procesa sa sklere na uveu (sklerouveitis).
Objektivni znaci kod horioretinitisa su: pad vida i promené u vidnom polju.
Pad vida može biti u vidu magle pred očima zbog letećih zamuće-nja u staklastom telu (vitritis) ili u vidu pada centralnog vida i ispada u vidnom polju u zavisnosti od lokalizacije horioretinalnog procesa.
Klinički izgled svežeg horioretinitisa je sivo-žućkasti, nejasno ograničen infiltrat u dubljim slojevima horioretine, dok ožiljni sanirani horioretinitis izgleda kao jasno ograničena više ili manje pigmentovana ili bela promena atrofičnog izgleda, nekada ispunjena vezivnom proliferacijom.
Retinitis ili retinohoroiditis daje retini zamagljen izgled u pre-delu ognjišta, krvni’ sudovi retine u tom predelu su maskirani. Granica inflamatornog ognjišta je nejasna, krvni sudovi, véifc’u susedstvu su u zapaljenju i prate evoluciju procesa u horioretini. Staklasto telo ispred horioretinalnog procesa je često u celini zamućeno u većem ili manjem stepenu.
Fokalni horioretinitis može biti hemoragičnog tipa (chorioretinitis haemorrhagica), kao što je u slučaju histoplazmoze, tuberkulozne etiologije, toksoplazmoze i dr. Hemoragični oblik horioretinitisa nastaje zbog subretinalne, odnosno horoidalne neovaskula-rizacije i fibrovaskularne proliferacije u horioretini.
Komplikacije. Zadnji uveitis praćen je nizom komplikacija, kao što su: cistoidni edem makule, ishemija makule, epiretinalne membrane, neovaskularizacija u retini i horoidei, ablacija retine, atrofija papile kao posledica ishemične neuropatije i papilitisa vidnog živca.
Komplikovana, uveitična katarakta može biti komplikacija dugotrajne primene kortikosteroida.
Posebna grupa bolesti horioretine su White-dot sindromi, horiokapilaritisi kod kojih je primarni proces u horiokapilarisu, a zatim se širi i zahvata retinu. White-dot sindromi su:
■ akutna multifokalna pigmentna plakoidna epiteliopatija (AMPPE);
■ serpiginozna horoidopatija;
■ Birdshot retinopatija;
■ punktatna unutrašnja horoidopatija;
■ multifokalni horoiditis sa panuveitisom;
■ sindrom multiplih nestajućih belih tačkica.
Ova grupa bolesti klinički je diferencijalno-dijagnostički problem prema horioretinitisima neinfektivne prirode.