Toksokarijaza (Toxocariasis) oka
Toksokarijaza je posledica infestacije psećom glisticom Toxocara canis. Ljudi, najčešće deca, inficiraju se prljavim rukama, zemljom u kojoj se nalaze jaja Toxocarae canis ili ingestijom kontaminirane hrane. Iz jaja se u digestivnom traktu deteta {najčešći bolesnici su deca između 2. i 4. godine} razvija larva koja hematogeno dospeva do oka, pluća, centralnog nervnog sistema i jetre.
Toksokarijaza se manifestuje kao sistemska bolest (visceralna larva migrans) i -kao očna toksokarijaza. Za razliku od sistemske toksokarijaze koja predstavlja tešku sistemsku infekciju, očna toksokarijaza javlja se kod zdrave dece.
Očna toksokarijaza javlja se u 3 oblika: posteriorni granulom, periferni granulom i hronični endoftalmitis.
Granulom na zadnjem polu obično se ispoljava kod dece između 6. i 14. godine. Granulom se vidi kao okrugla žuto beličasta pseu-dotumorozna lezija u predelu žute mrlje, unilateralno, bez znakova prednjeg uveitisa, oko je mirno.
Granulom je klinički sličan retinoblastomu ali nikad ne kalcifi-cira, za razliku od retinoblastoma koji u 75% kalcificira. Ponekad je granulom veliki, zahvata papilu vidnog živca i daje izgled bele ženice {leukokorija), kakva se inače viđa i kod drugih bolesti oka dečjeg doba kao što su Coatsova bolest, retinopatija prematurite-ta, retrolentalna fibroplazija.