Virusni uveitisi
Virusni uveitisi mogu biti uzrokovani virusima iz grupe herpesa: HSVj i VZV virus, CMV, EBV, HIV virusom i virusom rubeole. Adenovirusi retko izazivaju uveitis. Oni su najčešće uzročnici kera-tokonjunktivisa i keratitisa.
HSV iridociklitis i horioretinitis (HSV iridocyclitis et chorioretinitis)
HSV iridociklitis je izazvan HSV1. Iridociklitis je najčešće unilateralan, negranulomatozni, recidivirajući i hronični. Horioretinitis je fokalni, recidivirajući.
VZV iridociklitis, horioretmitis i panuveitis (VZV iridocyclitis, choriretinitis, panuveitis)
VZV, uzročnik varičele često ostaje u senzitivnim ganglionima. U slučaju pada imuniteta (lekovi, malignitet, HIV infekcija) virus može da se aktivira i da dovede do keratitisa, keratoiridociklitisa, iridociklitisa i zadnjeg uveitisa.
Keratoiridociklitis klinički se ispoljava herpetičnim promenama na rožnjači, smanjenom osetljivošću rožnjače i serofibrinoznom a ponekad fibrinopurulentnom eksudacijom u prednjoj očnoj komori. Prednji uveitis može se javiti i u odsustvu promena na koži. Zahvaćenost vrha nosa, Hutchinsonov znak predstavlja povišeni rizik za nastanak uveitisa.
Komplikacije prednjeg uveitisa kod VZV infekcije su: sektorasta atrofija dužice, sekundarni glaukom i sekundarna katarakta. Sektorasta atrofija dužice je posledica gubitka pigmentnog epitela dužice usled ishemičnog vaskulitisa u atrofičnom sektoru.
Sekundarni glaukom najčešće nastaje zbog pratećeg trabekuli-tisa. Sekundarna katarakta nastaje kao posledica hroničnog procesa a i zbog dugotrajne primene kortikosteroida.
Zadnji uveitis može da se manifestuje kao fokalni horioretinitis, vaskulitis retine, akutna retinalna nekroza i progresivna retinalna nekroza.
Zadnji uveitis najčešće se javlja u stanjima imunodeficijencije uzrokovane HIV virusom, a i sam VZV može da bude uzrok imunodeficijencije i bolesti koje nastaju kao posledica iste.
CMV uveitis (CMV uveitis)
CMV inkluzioni uveitis je multisistemsko oboljenje izazvano CMV. CMV prenosi se: transplacental, sa porođajnih puteva majke, hematogeno (bela krvna loza), seksualno i oronazalno. CMV uveitis je kongenitalna i stečena infekcija. Kongenitalni CMV uveitis je nekrozantm horioretinitis veoma sličan kongenitalnoj tokso-plazmozi. Nekrozantni horioretinitis ostavlja pigmentovane i atro-flčne ožiljke na očnom dnu.
Stečena infekcija je najčešće kod imunodeficijentnih pacijenata. Na očnom dnu vide se „cotton wool” plaže, retinalne hemoragije i nekroze udružene sa vaskulitisom retine. Ako se ne leci, dolazi vrlo brzo do slepila, za nekoliko meseci, zbog zahvatanja retine i očnog živca. / ..
Sindrom stečene imunodeficijencije (AIDS)
AIDS je uzrokovan HIV virusom. Ovaj virus razara T limfocite i imuni sistem tako da dovodi do razvoja oportunističkih infekcija kao što su: HSV, VZV, CMV, Crytococcus, Pneumocystis, Toxoplasma gondii, Candida albicans, Mycobacterium. Očne manifestacije su: Kaposi sarkom na koži, negranulomatozni prednji uveitis, retinalni vaskulirjs („cotton wool” plaže) hemoragije, mikroaneurizme, Rothove mrlje, edem papile, edem makule.
Od ostalih virusa EBV i rubeola virus mogu biti uzročnici bolesti oka, pri čemu je infekcija izazvana EBV virusom stečena i češće lokalizovana u prednjoj uvei, dok je rubeola češće uzrok zadnjeg uveitisa – retinohoroiditisa. Takođe, rubeola može da dovede do poremećaja u razvoju ploda, ako do iste dođe u prvom tromesečju trudnoće.