Retinopatija beba (novorodječadi)
Retinopatija prematuriteta spada u grupu proliferativnih retinopatija i javlja se kod prevremeno rođene dece koja su boravila u inkubatoru zbog oksigenoterapije. Najčešće se susreće kod prevremeno rođene dece tj. prematurusa čija je telesna masa na rođenju manja od 1300 grama.
Patogeneza
Za razliku od drugih tkivnih struktura, sve do četvrtog meseca intrauteri-nog života retina ne poseduje krvne sudove. Vaskularizacija retine počinje između četvrtog i petog meseca počevši od papile nervi optici prema periferiji. Na kraju 36. nedelje krvni sudovi dosežu zubčastu liniju u nazalnom delu retine a u temporalnom delu tek mesec dana posle rođenja. Vaskularni sistem retine je mezenhimnog porekla.
Smatra se da kiseonik u inkubatoru deluje citotoksično upravo u fazi trans
Umesto kapilarne mreže između formiranih arterija i vena stvaraju se šantovi (Slika 1). Prelaskom iz inkubatora, gde je prematurus bio podvrgnut visokoj koncentraciji kiseonika, u normalne uslove dolazi do proliferacije krvnih sudova i na granici između vaskularizovane i avaskularne retine. Smatra se da ava-skularna retina podstiče stvaranje novih krvnih sudova kao odgovor na smanjenu koncentraciju kiseonika u novoj sredini u odnosu na koncentraciju u inkubatoru.
Pored kiseonika koji je za prevremeno rođenu decu uslov da ostanu u životu takođe i mala telesna težina smatra se kao jedan od faktora rizika za razvoj ove retinopatije. Mala telesna težina je u korelaciji sa nezrelošću krvnih sudova retine.
Klinička slika i tok bolesti
Prvi znak prematurne retinopatije je prisustvo bek Unije koja deli vaskularizovanu od avaskularne retine. Nalazi se u temporalnom delu očnog dna i postavljena je paralelno sa zubčastom linijom.
U daljem toku, na mestu bele linije pojavljuje se nabor retine u vidu zadebljanja. To je znak formiranja arteriovenskog santa.
Ako se progresija procesa nastavi, na naboru retine javljaju se krvni sudovi koji prolife-rišu prema staklastom telu. Krvne sudove prati prolifaraci-ja fibroznog tkiva. U daljem toku, trakcija fibroznog tkiva uzrokuje pojavu ablacije retine. Ako fibrovaskularna prolifera-cija dalje napreduje, cela retina pretvara se u sivkastu fibroznu masu pomerenu iza sočiva. To je krajnji stepen retinopatije prematuriteta koji je ranije nosio naziv retrolentalna fibro-plazija.
Klasifikacija
Retinopatija prematuriteta pokazuje dinamičan tok i može da se zaustavi na različitim nivoima. Da bi se određeni nalaz na očnom dnu precizno definisao bilo je neophodno uvođenje klasifikacije procesa. Postoji opšte važeća međunarodna klasifikacija retinopatije prematurusa zasnovana na stepenu progresije procesa i njegovoj rasprostranjenosti na očnom dnu.
Veoma je bitno da se promené na očnom dnu kod prevremeno rođene dece blagovremeno prate kako se ne bi zakasnilo sa terapijskim postupkom. Pregled u prvom mesecu nakon rođenja ne preporučuje se zbog nemogućnosti uvida u očno dno jer je staklasto telo nedovoljno providno i ženica se ne može proširiti.
Prvi pregled očnog dna treba obaviti između 6. i 8. nedelje posle rođenja na široku ženicu. Kao metodu pregleda treba koristiti indirektnu binokularnu oftalmoskopiju
Lečenje
Kod približno 80% prematur-ne retinopatije dolazi do spontane regresije, odnosno samoizle-čenja. Kod ostalih slučajeva koji pokazuju progresiju, proces se završava krajnjim stadijumom koji vodi u totalno slepil&>!
Ipak, u velikom procentu slučajeva, preko 50%, moguće je sprečiti nepovoljan tok bolesti. Adekvatnom las erfotokoagulacijom avaskularne zone retine moguće je postići regresiju
krvnih sudova sa fibrovaskularnog nabora i povlačenje aretrio-venskog santa, kao i normalnu vaskularizaciju avaskularnog dela retine.
Indikacija za leserfotokoagulaciju postavlja se kad se u toku praćenja ustanovi da proces prelazi u ireverzibilnu fazu i da spontana regresija više nije verovatna. To je treći stepen retinopatije koji zahvata više od šest meridijana periferne retine.