Intertnitetntni angularni glaukom
Intertnitetntni angularni glaukom se teško otkriva, jer su simptomi diskretni sa povremenim glavoboljama i bolovima u oku koji traju po nekoliko časova a zatim spontano prolaze. Između napada očni pritisak je normalan, komorni ugao je otvoren, ali uzan i oštrina vida je normalna. Kod najvećeg broja ovih bolesnika posle nekoliko godina dolazi do pojave hroničnog angularnog glaukoma.
Anatomska predispozicija (uzan komorni ugao i plitka prednja komora) bez znakova glaukoma označava se kao ugao sklon bloku (occludable angle). Kod ovih osoba kontraindikovano je davanje midrijatika.
Lečenje angularnog glaukoma ima za cilj:
1. da snizi intraokularni pritisak
2. da otkloni blok ugla
3. da otloni pupilarni blok.
Za lečenje akutnog glaukoma efikasno snižavanje IOP se postiže intravenskim davanjem 20% manitola 250 do 300 ml i peroralnim davanjem inhibitora ugljene anhidraze (acetazolami-da) u dozi od 4x 250 mg. Lečenje se nastavlja davanjem kapi pilokarpina 2% 4-5 x u toku dana, timobla 0.5% 2x dok se IOP ne normalizuje.
Otklanjanje pupilarnog bloka najefikasnije se postiže kada se napravi iridotomija kojom se stvara otvor između prednje i zadnje komore tako da očna vodica zaobilazi blok u predelu pupile. Ova se intervencija izvodi primenom neodimijum YAG lasera. Otvor na dužici se pravi infracrvenim laserskim zracima, a postavlja se periferno. Istu intervenciju treba uraditi i na parnom oku kako se ne bi akutni glaukom javio i na drugom oku koje ima iste anatomske predispozicije.
Pored otklanjanja pupilarnog bloka kod angularnog glaukoma neophodno je otkloniti i angularni blok. Ovaj blok otklanja se pri-menom pilokarpina koji izvlači koreni deo dužice iz komornog ugla. Nekada zbog paralize holinergičkih receptora u sfinkteru dužice nije moguće delovanje ovoga leka. Tada je indikovana primena periferne laseriridoplastike. Aplikacija velikih pečata argon laserom na periferiji irisa (veličina špota 300-500um, ekspozicija 0.2-0.5 sec, snaga je 200-400mW) dovodi do refrakcije irisa i izvlačenja kore-nog dela iz samog ugla.
Kod osoba sa anatomskom predispozicijom za pupilarni bbk i blok ugla (uzan komorni ugao i plitka prednja komora-occludable angle) indikovana je samo preventivna laser iridotomija.
Trabekulektomija je indikovana kod bolesnika sa hroničnim angularnim glaukomom kod kojeg se posle laser iridotomije i medi-kamentne terapije IOP ne normalizuje. Ova intervencija daje dobre rezultate, ali je veoma važan postoperativni tok u kojem je neophodno da se pravovremeno otkrije proliferacija vezivnog tkiva u pre-delu filtracionog jastučeta i da se izvrši dodatna aplikacija antimeta-bolita (5 flúor uracila ili mitomicina C).