Bol u ledjima
Akutna kompresivna oboljenja kičme često se manifestuju brzo progredirajućim neurološkim deficitom koji je najčešće po-sledica masivne centralne protruzije disku-sa, malignih ekstraduralnih, u većini slučajeva metastatskih, tumora i ekstraduralnih infekcija, obično stafilokoknog apscesa.
Sva ova stanja zahtevaju urgentnu hiruršku intervenciju, a njihovo diferenciranje je bitno zbog izbora odgovarajućeg terapijskog pristupa, pre svega hirurškog. Međutim, treba imati u vidu da postoje i drugi uzroci naglo nastalih neuroloških transverzalnih lezija kičmene moždine koje ne zahtevaju hirurško tečenje. Medu njima su najčešća akutna demijelizaciona i okluzivna vaskularna oboljenja kičmene moždine koja su obuhvaćena zajedničkim nazivom transverzalni mijelitis. Ova oboljenja ka-rakterišu znaci brzo progredirajućeg neurološkog deficita bez znakova kompresiv-ne lezije. Premda u ovim slučajevima mogu postojati blagi znaci korenske iritacije, bol je znatno redi simptom u odnosu na kom-presivna oboljenja.
Hernije intervertebralnog diskusa
Prirodni tok diskus hernije obično je be-nigan i spontano se zaustavlja. Simptomi se mogu pojaviti akutno ili mogu postepeno napredovati u toku više nedelja ili meseci. Inicijalni tretman pacijenata koji ne zahte-vaju hitnu hiruršku intervenciju dovodi do poboljšanja stanja u 90% slučajeva. Ostalih 10% pacijenata zahteva hirurško tečenje koje se u tim slučajevima vrši u elektivnom terminu. Međutim, 0,25 do 1% pacijenata sa diskus hernijom ima težak ili brzo progre-dirajući deficit koji se ispoljava radikular-nim ispadima, mijelopatijom i/ili disfunk-cijom sfinktera.
Predisponirajući faktor za nastanak akutne simptomatske hernijacije diskusa su njegova blaga do umerena degeneracija i kon-genitalna ili stečena spinalna stenoza. Akutne hernijacije koje nastaju kao posle-dica traume, prekomernog savijanja kičme ili podizanja prekomernog tereta relativno su retke.
Lumbalna diskus hernija
Približno 75% lumbalne fleksije i eksten-zije se odigrava na lumbosakralnom spoju, 20% na nivou L4-L5 i preostalih 5% na gornjim lumbalnim nivoima. Zbog toga su lumbalne diskus hernije u oko 90% slučajeva lokalizovane u donja dva nivoa, s tim da su one u nivou L5-S1 dva puta češće u odnosu na susedni nivo.
Diskus hernije mogu biti prednje, koje su obično asimptomatske, i zadnje. Zadnje hernijacije mogu biti dorzolateralne i dor-zomedijalne koje su oko 2% svih hernija-cija. Dorzolateralne diskus hernije mogu imati različit odnos sa nervnim korenom.
Na osnovu stepena hernijacije nukleusa, diskus hernije se mogu podeliti na:
- protruzije kod kojih je očuvan anulus fi-brozus,
- ekstruzije kod kojih je anulus probijen i deo anulusa se nalazi u kanalu, ali je u kontinuitetu sa ostatkom u interverte-bralnom prostoru,
- sekvestracije, kod kojih je deo nukleusa slobodan u kanalu.
Klinička slika
Osnovni simptomi i znaci lumbalne diskus hernije su:
- radikularni bol koji se širi duž inervaci-one zone išijadikusa,
- leđni bol koji je sekundarna tegoba,
- neurološki deficit
Dijagnostika
U evaluaciji oboljenja lumbalne kičme koriste se:
- nativne radiografije,
- mijelografija,
3- kompjuterizovana tomografija, 4. magnetna rezonanca.
Pozitivni dijagnostički testovi posmatra-ni izolovano od kliničke slike ne predstavljaju indikaciju za operaciju.
Većina pacijenata ima jedan ili više sle-dećih nalaza:
- suženje intervertebralnog prostora,
- lokalizovani osteofiti,
3- spondilolisteza ili spondiloliza, 4. promené u položaju pršljenova, tj. ispravljena lumbalna lordoza i lateralna an-gulacija.
Mijelografijom se prikazuje odnos inter-vertebralnih diskusa sa subarahnoidalnim prostorom i recesusima korenova. Karakteristični nalazi su:
- obliteracija korenskog recesusa ili du-roradikularnog ugla kod manjih lateral-nih hernijacija,
- unilateralno suženje kontrastnog stuba kod većih medijalnijih hernijacija,
- suženje kontrastnog stuba u vidu pešča-nog sata kod većih medijalnih hernijacija,
- prekid kontrastnog stuba kod masivne medijalne ekstruzije.
Kompjuterizovana tomografija prikazuje diskus herniju kao senku dvostruko većeg intenziteta od duralne vreće sa eventualnim pomeranjem. Pored toga, na diskus herniju ukazuje odsustvo epidu-ralne masti, eventualno pomeranje duralne vreće i neprikazivanje radikularnih recesusa.
Magnetna rezonanca omogućava:
- evaluaciju cele kičme,
- prikazivanje spinalnih tumora,
- indentifikaciju degenerisanih diskusa,
- diferenciranje epiduralnog masnog tkiva
Terapija
Konzervativna terapija lumbalne diskus hernije uključuje:
- strogo mirovanje u krevetu, uz napomenu da teške bolne epizode zahtevaju mirovanje od dve nedelje,
- primenu analgetika i nesteroidnih anti-reumatika,
- epiduralnu aplikaciju steroida u težim slučajevima,
- nošenje korzeta ili steznika, čime se pre svega ograničavaju prekomerni pokreti kičme,
- pelvičnu trakciju,
- druge manipulacije,
- fizikalnu terapiju, ali tek posle faze bola
Relativne indikacije predstavljaju ponavljane išijadične epizode.
Kod lumbalne diskus hernije u okviru hirurškog lečenja mogu se primeniti:
1. transkanalikularni pristupi:
a. klasična diskektomija,
b. mikrodiskektomija.
2. intradiskalni pristupi:
a. automatizovana perkutana lumbalna
diskektomija,
b. perkutana endoskopska diskektomija,
c. laserska dekompresija diskusa,
d. hemonukleoliza.
U postoperativnom postupku pacijentu je dozvoljeno okretanje u krevetu prvog postoperativnog dana. Ustajanje je dozvoljeno posle 24 časa ukoliko je pacijent bez tegoba u toku ležanja. Sedenje treba svesti na minimum. Posle 48 časova postepeno intenzivirati aktivnost. Lake vežbe za jačanje leda mogu se započeti posle 10 dana. U toku prve četiri nedelje treba izbegavati duže periode sedenja i bilo kakvog naprezanja. U prva tri meseca izbegavati duža putovanja u automobilu. Rehabilitaciju započeti 6 do 8 nedelja posle operacije. Poslovima koji su vezani za se-denje pacijent se može vratiti posle 4 do 6 nedelja.
Prognoza
Hirurško lečenje oslobađa pacijenta radi-kularnog bola u 90 do 95% slučajeva, ukoliko su klinički znaci i simptomi u korelaciji sa radiološkom dijagnostikom, a operacija je urađena unutar dva do tri meseca od početka bolesti. U tim slučajevima lumbalni bol nestaje u svega 60% slučajeva. Ukupno gledajući, rezultati hirurškog lečenja nisu zadovoljavajući kod 30 do 40% pacijenata. Hirurško lečenje omogućava brže oslobađanje od bola, ali su terapijski rezultati posle dužeg praćenja slični onim kod konzervativno lečenih pacijenata. Kod izraženog sindroma kaude ekvine motorni oporavak traje i do 18 meseci, a oporavak funkcije sfinktera koji je podjednako spor nikad nije kompletan.