• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Epileptični status (status epilepticus)

Epileptični status (status epilepticus)

Pojedinačni epileptički napadi uobiča­jeno traju kratko i imaju tendenciju da spontano prestaju. Veoma retko pojedi­načni napadi traju duže od nekoliko mi­nuta. U slučajevima kada postoji tenden­cija ka spontanom nastavljanju napada, reč je o epileptičkom statusu. Generalizo-vani toničko-klonički status obuhvata niz napada između kojih je bolesnik u komi i ima vegetativne poremećaje. U opštem slučaju, koji je primenjiv za sve tipove napada, pod epileptičkim statusom se podrazumeva stanje u kome epileptička aktivnost traje tokom 30 minuta ili du­že, što uzrokuje širok spektar kliničkih simptoma sa veoma raznovrsnom patofiziološkom, anatomskom i etiološkom osnovom.

Ukoliko se status javi u kući bolesnika, njegovo trajanje je po pravilu mnogo du­že od 30 minuta pre nego što dođe u kon­takt sa kvalifikovanim osobljem koje mo­že da primeni adekvatne terapijske postupke, čime je i vremenski uslov iz de­finicije zadovoljen. Međutim, ukoliko se produženi epileptički napad odvija unutar zdravstvene ustanove, svako trajanje napa­da duže od nekoliko minuta nameće potre­bu da se započne njegovo lečenje kao da je reč o epileptičkom statusu. Uočavanje ove realnosti dovelo je do redefinicije sta­tusa koja predviđa kraći period trajanja na­pada pre nego što se postavi dijagnoza sta­tusa koja opravdava intenzivno lečenje. Po tom shvatanju, generalizovani, konvulziv-ni epileptički status kod odraslih i starije u antiepileptičkoj medikaciji i interkurent-ne infekcije sa febrilnim stanjem, zloupotre­ba alkohola, neredovan režim spavanja, opterećenje organizma vodom, uzimanje nekih lekova, premor i dr.

Na osnovu navedenih raspodela, kod odraslih, ukoliko je bolesnik u inicijalnom statusu, očekujemo da 1/3 svih uzroka čine cerebrovaskularne bolesti (36,2%), 1/3 ekspanzivne lezije mozga, alkoholi­zam, infekcije mozga i metabolički uzro­ci, dok preostalu 1/3 čine svi ostali uzro­ci. Ukoliko je bolesnik u interkurentnom statusu, očekujemo da 1/2 svih uzroka predstavljaju provokacioni faktori u sklo­pu prethodne epilepsije (prekid ili ne­uzimanje lekova, febrilnost, nespavanje i si.), 1/3 kriptogeni uzroci, a preostalu 1/7 svi ostali uzroci. Ukoliko je bolesnik u inicijalnom statusu, verovatnoća je 60% da je uzrok akutni simptomatski, 30% da je hronični simptomatski i 10% da je kriptogen.

Konkretan uzrok koji dovodi do statusa epileptikusa, a takode i sam način ispolja-vanja statusa, zavise od starosti bolesnika. Status epileptikus se najčešće javlja u ra­nom detinjstvu odnosno kod dece mlade od godinu dana.

U neonatalnom periodu oko 50-60% slučajeva je uzrokovano akutnim simp-tomatskim uzrocima: hipoksično-ishemič-nom encefalopatijom, metaboličkim pore­mećajima, infekcijama CNS-a, intrakrani-jalnim hemoragijama i kongenitalnim malformacijama, dok kod oko 30% sluča­jeva uzrok ostaje kriptogen. Kod dece mla­đe od 1 godine, 1/4 slučajeva izazvana je infekcijom CNS-a (najčešće bakterijskom), 1/4 metaboličkim poremećajima (hipona-tremija usled intoksikacije vodom, hipo­glikemija, hipokalcemija), 1/4 ostalim akut­nim uzrocima i 1/4 kriptogenim uzrocima. Kod dece starosti između 1 i 3 godine, 50% statusa je izazvano inicijalnim akutnim uzrocima, među kojima je najčešći inicijal­ni status u sklopu sistemske infekcije. Kod ostalih 50% bolesnika status je izazvan raznim neakutnim uzrocima među kojima je najčešći pojedinačni uzrok – interku-rentni status provociran febrilnim stanjem u sklopu sistemske infekcije kod dece sa prethodnom kriptogenom ili hroničnom simptomatskom epilepsijom. Kod bolesni­ka starijih između 3 i 16 godina, 25% epizoda statusa je izazvana akutnim uzro­cima. Kod ostalih 75% bolesnika uzroci statusa su razni neakutni uzroci među kojima je najčešći pojedinačni uzrok inter-kurentni status kod bolesnika sa neade­kvatno lečenom prethodnom kriptogenom ili hroničnom simptomatskom epilepsijom. Oko 55% bolesnika ima neku od trajnih ne­uroloških ili kognitivnih nenormalnosti kao posledicu prethodno pretrpljenih ošteće­nja. Kod odraslih bolesnika (između 16. i 65. godine), najčešći uzroci su kriptogen (34,9%), akutni infarkt mozga (6,6%), post­traumatski (5,6%), stari infarkt mozga (4,9%), alkoholizam (4,7%), stari meningoencefalitis (3,6%), perinatalna povreda (3%), idiopatski (2,6%), metastaze u mozgu (2,6%), sclerosis multiplex (2,5%) i ostali uzroci (28,9%). Kod bolesnika starijih od 60 godina, najčešći uzrok su cerebrovasku­larne bolesti (35%), povrede mozga (21%), metabolički faktori (10%), tumori mozga (8%), infekcije mozga (2%) i razni multifak-torijalni uzroci (11%). 

Klasifikacija statusa

Najčešći tipovi statusa su generalizovani toničko-klonički (78%), parcijalni motor­ni (10%) i nekonvulzivni (10%) status. 

Fiziološke promené u statusu

Epileptički status je po pravilu praćen promenama fizioloških paramatera u vidu hipotenzije, hipoksije i hiperpireksije sa posledičnim oštećenjem osetljivih struktu­ra mozga, a posebno Purkinjeovih ćelija u malom mozgu i neurona u neokorteksu i hipokampusu. Na osnovu stepena kom-penzovanosti fizioloških poremećaja, pro­mené tokom generalizovanog konvulziv-nog statusa mogu da se podele u dva stadij uma:

  1. rani (kompenzovani),
  2. kasni (dekompenzovani) stadijum.

Prelazak u dekompezovanu fazu zavisi od etiologije statusa, snage konvulzija, pri-menjene terapije i pojave komplikacija sta­tusa. Dekompenzovani stadijum može da nastupi najranije već posle 30 minuta od početka statusa, iako se u mnogim sluča­jevima ne javlja ni posle mnogo sati nepre­kidnih konvulzija. Tokom kompenzovane faze dolazi do skoka arterijskog krvnog pritiska, povećanja protoka krvi kroz mo­zak, intrakranijalne hipertenzije, pada par­cijalnih pritisaka 02 i C02, povećanja ste­pena metabolizma i laktatne acidoze. Moždani metabolizam je višestruko pove­ćan, ali je kapacitet fizioloških mehaniza­ma dovoljan da zadovolji sve energetske zahteve. Osnovne fiziološke promené ko­je ovo obezbeduju jesu značajno poveća­ni moždani protok krvi koji doprema hran-ljive materije za povećani metabolizam. Tokom dekompenzovane faze dolazi do gubitka autoregulacije, tako da veoma po­većane metaboličke potrebe ne mogu da se zadovolje zbog nemogućnosti dopremanja kiseonika i hranljivih supstanci krvo­tokom. U vezi sa tim dolazi do hipoksije, izmene sastava ekstracelularne i intracelu-larne sredine, hipoglikemije, hipertermije, hipotenzije i kardiovaskularnog kolapsa. Izgleda da se moždano oštećenje odvija tokom ove faze. Autonomne promené su i dalje prisutne, dok se kardiorespiratorna funkcija progresivno smanjuje i ne uspeva da zadovolji metaboličke potrebe. Ukoliko se razvitak ovih komplikacija spreči neuro-mišićnom blokadom i arteficijalnom venti­lacijom, stepen oštećenja moždanih struk­tura se značajno smanjuje, a oštećenja Purkinjeovih ćelija više nema. Oštećenja koja zaostanu mogu da se pripišu isključi­vo dugotrajnoj električnoj aktivnosti neu­rona. 

Lečenje statusa

Generalizovani konvulzivni epileptički status jeste najurgentnije neurološko stanje u kome je upravo medikamentna terapija presudna za njegov brz prekid. Lečenje statusa obuhvata kompleksni niz postupa­ka medu kojima su najvažniji održavanje vitalnih funkcija, medikamentno lečenje i dijagnostikovanje i lečenje osnovnog obo­ljenja i provokacionih faktora koji su dove­li do epizode statusa. S obzirom da je pri-mena antistatusnih lekova skopčana sa neželjenim dejstvima, neophodno je da se postavi pouzdana dijagnoza statusa.

Da bi antistatusni lek bio u potpunosti efikasan najbolje je da se primeni na sa­mom početku statusa. Međutim, idealan lek potpunu efikasnost mora da prikaže i ako se primenjuje u bilo kom trenutku statusa. Da bi lek bio efikasan mora da se primeni:

  1. isključivo intravenskim putem,
  2. u dovoljno velikoj dozi,
  3. dovoljno brzo.

Kombinacija intravenske primene po-drazumeva dovoljno velike doze date do­voljno velikom brzinom i naziva se intra-venska doza opterećenja – lek za lečenje epileptičkog statusa. Svrha doze optereće­nja jeste da se u vrlo kratkom vremenskom periodu postignu visoke i terapijski efika­sne koncentracije leka u plazmi i mozgu, da se zasite eliminacioni mehanizmi i usposta­vi stabilna farmakokinetika na nivou održa­vanja terapijski efikasne koncentracije leka u plazmi. Potom može da se nastavi terapi­ja prosečnom dozom održavanja antiepi-leptičkog leka. 

Lekovi za inicijalno tečenje statusa

Ne postoji jedinstven stav o tome koji je najbolji antiepileptički lek za inicijalno le-čenje statusa. Najčešće upotrebljavani le­kovi su benzodiazepini, fenitoin i berbitu-rati. Lorazepam je benzodiazepin koji poseduje veliku efikasnost u lečenju epi-Ieptičkog statusa i povoljne farmakokinet-ske karakteristike. Primenjuje se u vidu in-travenske bolusne injekcije u dozi od 0,1 mg/kg, brzinom do 2 mg/min. Uobičajena doza kod odraslih je 4-8 mg u sporom in-travenskom bolusu. Prednosti lorazepama su relativno velika efikasnost, brzo nastu­panje dejstva, odsustvo redistribucije, du­gačak antikonvuzivni efekat, relativno ma­nja učestalost provociranja respiratorne depresije u poredenju sa drugim benzodi-azepinima i praktičnost primene. Nedosta­ci su hemijska nestabilnost, postojanje pla­toa efikasnosti, postepen razvoj tolerancije i potreba za paralelnom primenom antie-pileptika I reda (fenobarbiton, fenitoin). Diazepam je dugo bio lek koji se najviše koristio za lečenje epileptičkog statusa. Uobičajena doza diazepama za inicijal­no lečenje statusa je 10-20 mg brzinom 2-5 mg/min. Ukoliko dođe do recidiva napada, može da se primeni intraven-ska infuzija diazepama u dozi od 8 do 10 mg/sat. Prednosti diazepama su relativ­no velika efikasnost, brzo nastupanje dej­stva (unutar 1. minuta) i praktičnost za pri-menu. Nedostaci su postojanje platoa efikasnosti, brz razvoj tolerancije, velika redistribucija, velika sklonost ka izazivanju respiratorne depresije, slaba rastvorljivost u vodi i slaba resorpcija posle intramuskularne injekcije, zbog čegaNcst^€pam sve rede koristi za inicijalno lečenje statusa. Midazolam je benzodiazepam koji se do­bro rastvara i u vodi i u mastima. Doza mi-dazolama u vidu pojedinačne injekcije iz­nosi 2,5-15 mg, brzinom 2,5-5 mg/minut. U intravenskoj infuziji doziranje se najbo­lje sprovodi titriranjem prema željenom učinku, odnosno prema neželjenim dej-stvima. Titriranje doze zahteva stalno pri­sustvo kvalifikovane osobe koja podešava brzinu infuzije u zavisnosti od kontrole napada i izazvane respiratorne depresije. Prednosti midazolama su velika efikasnost (koja zavisi od primenjene doze), brzo na­stupanje dejstva, sporije nastupanje tole­rancije u poredenju sa drugim benzodiaze-pinima, retko izazivanje hipotenzije (u poredenju sa anesfetičkim barbituratima) i dobra rastvorljivost u vodi (mogućnost po­uzdane intramuskularne primene). Nedo­staci su izražena sklonost ka depresiji di­sanja, komplikovano doziranje koje zahteva titriranje doze, razvijanje toleran­cije (posle više dana) i potreba za paralel­nom primenom antiepileptika I reda (feno­barbiton, fenitoin). Fenitoin je više od 30 godina smatran najboljim lekom za lečenje statusa, ali je potisnut u drugi plan posle otkrića da je efikasan kod manje od 50% bolesnika sa statusom pri inicijalnoj prime­ni. Uobičajena doza fenitoina iznosi 20 mg/kg telesne mase, brzinom koja ne pre-vazilazi 50 mg/minut. U slučaju nastavka napada, doza može da se poveća do ukup­ne doze od 30 mg/kg. Prednosti fenitoina su odsustvo depresije stanja svesti i disa­nja (važno kod trauma mozga). Nedostaci su relativno slaba efikasnost (oko 50% pre­kinutih statusa), slaba rastvorljivost u vo­di, nemogućnost brze primene, sporo pro­diranje u mozak, sporo nastupanje dejstva, pogoršavanje apsansnih i nekonvulzivnih statusa u sklopu primarno generalizovanih epilepsija i komplikovano pripremanje ras­tvora za infuziju. Fosfenitoin je dinatrijum fosfatni estar fenitoina koji se u krvotoku i tkivima hidrolizuje široko rasprostranje­nim cirkulišućim fosfatazama do fenitoina, sa poluvremenom od 8,4 minuta posle in-travenskog i 32,7 minuta posle intramusku-larne primene. Fosfenitoin i fenitoin su delotvorni u ekvimolarnom odnosu, dok je težinski odnos 1,5 : 1 u korist fosfofenito-ina. Doza fosfenitoina se izražava kao ekvivalent dozi fenitoina. Osnovna pred­nost fosfenitoina u odnosu na fenitoin je­ste velika rastvorljivost u vodi, što omogu­ćava bržu primenu intravenske infuzije i laku i sigurnu intramuskularnu primenu, dok je glavni nedostatak značajno viša ce-na leka. Efikasan je za ceo spektar epilep-tičkih manifestacija parcijalnih napada -od prevencije, preko pojedinačnog napa­da, serije napada do epileptičkog statusa. Fenobarbiton se dugo primenjivao za leče-nje statusa i kod dece i kod odraslih, iako je o tome postojalo malo stručnih saopšte-nja. Najčešće doza fenobarbitona iznosi 10-20 mg/kg, što kod većine ljudi iznosi 1000-2000 mg. Brzina primene ne treba da prevazilazi brzinu od 100 mg/minut da bi se izbegla potencijalna hipotenzija. Pred­nosti fenobarbitona su: velika efikasnost, odsustvo platoa efikasnosti, odsustvo raz­voja tolerancije na antiepileptički efekat, praktičnost za primenu, mogućnost oralne, intramuskularne ili intravenske primene i niska cena. Nedostaci fenobarbitona su depresija stanja svesti (ne savetuje se kod svesnih bolesnika), rizik od depresije disa­nja (retko) kao i mogućnost hipotenzije (retko). 

Terapijski protokoli za lečenje epileptičkog statusa

Epileptički status je urgentno medicin­sko stanje i lečenje mora da se sprovodi po unapred pripremljenom terapijskom protokolu koji podrazumeva osnovne i al­ternativne terapijske postupke. Zbog raz­ličitog odnosa efikasnosti i neželjenih dej-stava pojedinih lekova postoji veći broj pogodnih terapijskih protokola. Terapijski protokol obuhvata taksativno navedene

 

standardne i alternativne mere, način izvo­đenja, potrebno osoblje, opremu i satnicu postupaka. Prekid epileptičkih napada osnovni je cilj lečenja, a sprovodi se prime-nom antiepileptičkih lekova. Primena an-tiepileptičkih lekova jeste najvažniji poje­dinačni postupak, ali njeno sproVodenje pomaže bolesniku jedino ako su životne funkcije prethodno obezbedene. Stoga je neophodno da se paralelno sa tim sprove­du postupci u cilju održavanja vitalnih funkcija, korigovanja homeostatskih dis-balansa, lečenja pridruženih poremećaja i dijagnostikovanja osnovne etiologije sta­tusa. U pojedinim trenucima neki od po­stupka mogu da imaju prednost u izvrša­vanju nad drugima (tabela I).

Centralni deo protokola podrazumeva definisanje lekova koji se primenjuju u suk

cesiji ili u kombinaciji. Najbolji efekat u leč-enju postiže se formiranjem tima za lečenje epileptičkog statusa u kome su svi članovi tima do detalja uvežbani u njegovom siste­matičnom sprovodenju. Sam postupak me-dikamentne terapije prikazuje tabela II.

Tek pedantno sprovodenje svih postu­paka omogućava ispravno lečenje svake epizode statusa, pa i najkomplikovanije. Na taj način mogu da se izbegnu fatalni propusti kao što je neblagovremena dijag­noza lečivih simptomatskih uzroka statusa (epiduralno ili subduralno krvarenje, me­ningitis, hipoglikemija, intoksikacije), po­vreda bolesnika usled pada, ugušenje usled zapadanja jezika u gornje disajne pu-teve ili omogućavanje da se status nastavlja a da se ne primenjuju sve raspoložive te­rapijske mere.

Slični članci

Doživite starost bez straha pravilnim upravljanjem zdravstvenim izazovima!

Starenje je prirodni deo života, a sa njim dolaze i brojni zdravstveni izazovi koji mogu uticati na kvalitet života starijih...

Pročitaj jošDetails

Šta je pregled EEG glave?

EEG je metoda koja detektuje električnu aktivnost mozga korišćenjem elektroda postavljenih na na površinu glave. Elektrode detektuju fluktuacije napona koje...

Pročitaj jošDetails

Ukočen vrat i glavobolja

 Poštovani. Imam 31.god. muško. visok 188 težak 92. Nedavno sam imao problem sa vratom,ukočen zivac. zaspao sam slučajno za radnim...

Pročitaj jošDetails

Da li sam meteoropata

Imam 23 godina, i vec 4 dana se osecam lose i depresivno bez ikakvog razloga. Nemam apetit i dugo spavam,...

Pročitaj jošDetails

Patim od anskionznosti

Zdravo.Imam pitanje vec par godina bolujem od ankcioznosti. Bila sam pocela sa lecenjem.medjuti prekinula sam kad sam ostala u drugom...

Pročitaj jošDetails

Bol u plećki

Postovani, molim za pomoc . Bol u levoj plecki koji sesiri ka vratu. potiljku. Sta da uradim,koje analize. Hvala Vam. ...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Narkolepsija - katapleksija kompleks

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.